Dziadowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi w woj. zachodniopomorskim. Zobacz też: Dziadowo – dawna wieś na Mazurach.
Dziadowo
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat gryficki
Gmina Gryfice
Liczba ludności (2004) 104
Strefa numeracyjna (+48) 91
Tablice rejestracyjne ZGY
SIMC 0775770
Położenie na mapie gminy Gryfice
Mapa lokalizacyjna gminy Gryfice
Dziadowo
Dziadowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dziadowo
Dziadowo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Dziadowo
Dziadowo
Położenie na mapie powiatu gryfickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gryfickiego
Dziadowo
Dziadowo
Ziemia53°57′21″N 15°14′29″E/53,955833 15,241389

Dziadowowieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w północno-wschodniej części gminy Gryfice. W latach 1946–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Dzieci z miejscowości Dziadowo są dowożone do Szkoły Podstawowej w Górzycy i do Gimnazjum Nr 1 w Gryficach. Mieszkańcy zaopatrują się w wodę ze studni przydomowych.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Wieś z XIII wieku, istnieje wzmianka o miejscowości w dokumencie z 23 marca 1300 roku. Wówczas to bowiem Gryfice otrzymały wieś wraz z 16 łanami ziemi. Była własnością miasta do XVIII wieku. Nazwa tej miejscowości była różnie wymieniana w dokumentach: Dobo, Dodona, Dadowo. Na mapie Lubinusa z 1618 roku widnieje nazwa Dadow. Taka nazwa była do 1945 roku.

Wieś okolnicowa, z zachowanymi cechami założenia pierwotnego. Układ dróg, ilości i wielkości działek siedliskowych odpowiada prawdopodobnie okresowi z czasów lokacji, jedynie w płn-zach części wsi , poza układem historycznym , zlokalizowana jest jedna dwubudynkowa zagroda. Układ okolnicy zachowany bez zmian w północno-zachodniej części wsi pojawiła się prawdopodobnie na początku XX wieku druga zagroda. Zabudowa działek pochodzi z okresu od połowy XIX wieku do początku XX wieku. Układ przestrzenny wsi z wyjątkiem zagród w płn.-zach. części założenia, leżących poza układem pierwotnym – jako bardzo cenny i rzadki na terenie Pomorza Zachodniego[1].

Samorząd mieszkańców[edytuj | edytuj kod]

Gmina Gryfice utworzyła jednostką pomocniczą – "Sołectwo Dziadowo", które obejmuje jedynie wieś Dziadowo. Organem uchwałodawczym sołectwa jest zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy wybierają sołtysa. Działalność sołtysa wspomaga jest rada sołecka, która liczy od 3 do 7 osób – w zależności jak ustali wyborcze zebranie wiejskie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UG Gryfice, Plan Rozwoju miejscowości Dziadowo, 28 czerwca 2005 r.
  2. Uchwała Nr XXIX/288/2005 Rady Miejskiej w Gryficach z dnia 30 sierpnia 2005 r. ws. statutów sołectw gminy Gryfice (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2005 r. Nr 79, poz. 1666)