Dzień Ojca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzień Ojca
Dzień

23 czerwca

Typ święta

międzynarodowe

Zwyczaje

składanie ojcom życzeń i obdarowywanie ich drobnymi upominkami

Znaczenie

wyraz szacunku dla ojca

Inne nazwy

Dzień Taty

Podobne święta

Dzień Matki
Dzień Babci
Dzień Dziadka

Dzień Ojca – święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom. W Polsce obchodzone jest corocznie 23 czerwca (od roku 1965)[1].

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. Choć w Polsce święto to ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie dorównało popularnością Dniowi Matki[potrzebny przypis].

Obchody[edytuj | edytuj kod]

We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii jest to 19 marca (dzień świętego Józefa). Na Litwie świętuje się go w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii w drugą niedzielę czerwca, a w Turcji, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca obchodzi się w trzecią niedzielę czerwca[2][3][4].

W Niemczech Dzień Ojca obchodzi się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39. dzień po niedzieli wielkanocnej (40. dnia, licząc wraz z nią). Z czasem przerodził się on w Dzień Mężczyzn[5].

W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, ale w Danii jest świętowany 5 czerwca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eurozet Sp z o.o: Dzień Ojca 2019 – kiedy jest w Polsce i na świecie i skąd się wywodzi? [DATA – Radio ZET]. www.radiozet.pl. [dostęp 2019-06-07].
  2. Internetowa wersja gazety Hürriyet. [dostęp 2017-01-04]. (tur.).
  3. Father's Day in the United Kingdom. www.timeanddate.com. [dostęp 2019-06-07]. (ang.).
  4. В Україні запровадять офіційний День батька. Коли вітати татусів?. 2019-05-08. [dostęp 2019-06-07]. (ang.).
  5. Dzień Mężczyzn w Niemczech. [dostęp 2010-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-03)].