Dzień Ojca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy święta. Zobacz też: Dzień ojca – film.
Dzień Ojca
Dzień 23 czerwca
Kraje Polska Polska
Nikaragua Nikaragua
Indie Indie
Nepal Nepal
Pitcairn Pitcairn
Typ święta międzynarodowe
Zwyczaje składanie ojcom życzeń i obdarowywanie ich drobnymi upominkami
Znaczenie szacunek dla ojca
Inne nazwy Dzień Taty
Podobne święta Dzień Babci
Dzień Matki
Dzień Dziadka

Dzień Ojcaświęto będące wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom w Polsce obchodzone corocznie 23 czerwca od roku 1965.

Geneza[edytuj]

Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą niejakiej Sonory Smart Dodd — córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej w 1907 r.) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia pamięci, trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców — w szczególności, jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. Choć w Polsce święto ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie dorównało popularnością Dniowi Matki. Niemniej z roku na rok coraz więcej ojców może liczyć nie tylko na życzenia czy gesty, ale i drobne upominki. Wraz z przemianami społecznymi XXI wieku rola ojca w Polsce ulega stopniowemu przekształceniu. Stereotyp jedynego żywiciela rodziny przechodzi powoli do przeszłości a dziś coraz więcej ojców, aktywnie włącza się do obowiązków domowych i wychowania nieletnich dzieci.

W innych krajach[edytuj]

We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii 19 marca w dzień św. Józefa, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii – w drugą niedzielę czerwca.

W Niemczech – w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej (40. dnia licząc wraz z tą niedzielą). W Niemczech Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn[1].

W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada.

W Danii Dzień Ojca obchodzony jest co roku 5 czerwca.

W Turcji Dzień Ojca obchodzony jest w 3. niedzielę czerwca.[2]

Zobacz też[edytuj]

inne święta poświęcone mężczyznom:

Przypisy

  1. na Dzień Mężczyzn w Niemczech. polonia.wp.pl
  2. internetowa wersja gazety "Hürriyet" (tur.). [dostęp 2017-01-04].