Dzień Dziadka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzień Dziadka
Ilustracja
Dziadek z wnukiem (mal. Georgios Iakovidis)
Dzień

22 stycznia

Państwa

 Polska
 Francja – pierwsza niedziela października (od 2008)

Typ święta

rodzinne

Zwyczaje

spotkania, prezenty, życzenia, kwiaty, laurki, przedstawienia

Znaczenie

uhonorowanie dziadka

Inne nazwy

Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziadków

Podobne święta

Dzień Babci

Dzień Dziadka – rodzinne, świeckie święto, obchodzone w Polsce 22 stycznia w celu uhonorowania dziadków. Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i innych instytucjach opiekuńczo-wychowawczych organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek. Zwykle towarzyszy temu wręczenie laurek.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.

Na świecie[edytuj | edytuj kod]

W Ameryce

Amerykańskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem naszych dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków, ang. National Grandparents Day. Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni.

W Stanach Zjednoczonych prekursorką obchodów Dnia Babci i Dziadka była Marian Lucille Herndon McQuade z Zachodniej Wirginii. Nalegała ona, aby społeczeństwo amerykańskie ustanowiło co roku dzień poświęcony wyłącznie osobom starszym. Z jej obserwacji wynikało, że ​​seniorzy często cierpią na wiele chorób, z których najważniejszą jest samotność. Poświęcenie im jednego dnia miało na celu podkreślenie trudności, z jakimi borykają się osoby starsze.[1]

W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu.

Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka[2].

W szkołach, kościołach i domach spokojnej starości organizowane są uroczystości. Święto celebruje się także w gronie rodzinnym przy ogniskach, czy grillach. Dzień ten ma za zadanie uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. Wnuki są zachęcane do pomocy najstarszym członkom rodziny.

W Rosji

W Rosji, jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto – Dzień babci i dziadka, ros. День бабушек и дедушек[3]. Jednakże, jak podaje Press-Center (ros. пресс-центр „АиФ”) 15 października 2009, jest to „Rosyjski Dzień Babci” (ros. Российский День Бабушки)[4]. Brak oficjalnej daty obchodów.

W Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii święto dziadków obchodzone jest w pierwszą niedzielę października.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzień Babci i Dzień Dziadka. Skąd wzięło się to święto?, Historia Do Rzeczy, 21 stycznia 2022 [dostęp 2024-01-08] (pol.).
  2. Dzień Dziadka na halloween.friko.net.
  3. Dzień babci i dziadka. [dostęp 30 stycznia 2010 ros.].
  4. Rosyjski Dzień Babci. Пресс-центр АиФ ros.. [dostęp 2009-10-15].