Dzień Babci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzień Babci
Ilustracja
Pomnik babci i wnuczki w Odoorn (Holandia)
Dzień

21 stycznia
Polska (od 1964)
Bułgaria
Brazylia

Państwa

 Hiszpania26 lipca (od 1998)
 Rosja (we wrześniu lub październiku od 2009)
 Francja – pierwsza niedziela marca (od 1987)

Typ święta

rodzinne

Zwyczaje

spotkania, prezenty, życzenia, kwiaty, laurki, przedstawienia

Znaczenie

uhonorowanie babci

Inne nazwy

Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziadków

Podobne święta

Dzień Dziadka

Dzień Babciświęto obchodzone dla uhonorowania babć; w dzień ten wnuki składają życzenia swoim babciom. W Polsce obchodzone 21 stycznia, w tym samym dniu w Bułgarii, a w Brazylii i Hiszpanii26 lipca.

Obchody[edytuj | edytuj kod]

Polska

Pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger (zm. 1985)[1]. W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”[2]. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.

Francja

Jest to święto ruchome i obchodzone jest w pierwszą niedzielę marca. Powstało jako rozwinięcie pomysłu na popularną kawę Babci, czyli Café Grand’Mère. Była to w północnej Francji lat 50. XX w. bardzo popularna kawa, stworzona i sprzedawana przez małżeństwo Monnier z Roubaix, właścicieli delikatesów. Święto jest okazją do wielu konkursów na najpiękniejsze laurki dla babć, najładniejsze życzenia, wspomnienia o babciach[3], oraz spotkania z babciami, przy ciastku i kawie. Działa także stowarzyszenie „Fête des grand-mères”, które m.in. organizuje pochody ku czci babć, zwane „Mamif’estation”[4].

Rosja

W Rosji, jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto – „Dzień babci i dziadka” (ros. День бабушек и дедушек)[5]. Jednakże, jak podaje Press-Center (ros. пресс-центр „АиФ”) 15 października 2009, jest to Rosyjski Dzień Babci (ros. Российский День Бабушки)[6]. Brak oficjalnej daty obchodów.

Ameryka Północna

Amerykańskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków, ang. National Grandparents Day. Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni.

W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu.

Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka[7].

W szkołach, kościołach i domach spokojnej starości organizowane są uroczystości. Święto celebruje się także w gronie rodzinnym przy ogniskach, czy grillach. Dzień ten ma za zadanie uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. Wnuki są zachęcane do pomocy najstarszym członkom rodziny.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wydarzenia w Poznaniu w 1985 roku. Część druga, w: Kronika Miasta Poznania, nr 4/1986, s. 122, ISSN 0137-3552
  2. Ryszard Danecki, meg: Dzień Babci wymyślono w Poznaniu!. [w:] Głos Wielkopolski [on-line]. Wirtualna Polska, 21 stycznia 2010. [dostęp 2010-01-21].
  3. MyHeritage. Fête des grands-mères: concours.
  4. Icalendrier. Fête des Grands-Mères 2016.
  5. Dzień babci i dziadka. [dostęp 30 stycznia 2010 (ros.)].
  6. Rosyjski Dzień Babci. Пресс-центр АиФ (ros.). [dostęp 2009-10-15].
  7. Dzień Babci na halloween.friko.net.