Dziennikarstwo naukowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie Radosława Brzózki z 2012 roku
Radosław Brzózka – polski dziennikarz naukowy, prowadzący program TVP1 Jak to działa?

Dziennikarstwo naukowe – specjalność[1] dziennikarska wyróżniana ze względu na zainteresowania naukowe dziennikarza.

Jest wykładane na uniwersytetach[1][2], jednak działalność w tym zakresie może być też wynikiem posiadania wykształcenia zarówno naukowego, jak i dziennikarskiego. Dziennikarz naukowy ma za zadanie popularyzować naukę oraz przekazywać nowości z dziedzin naukowych, dlatego też powinien stosować pojęcia naukowe, pamiętając jednocześnie, że mogą być one niezrozumiałe dla odbiorców[3].

Dziennikarstwo naukowe może mieć różne formy. Dziennikarze udzielają się w czasopismach popularnonaukowych i w specjalistycznej literaturze (na przykład kwartalniki i roczniki naukowe) czytanej głównie przez osoby ze stopniem naukowym w danej kategorii. Różnica polega na tym, że w czasopismach popularnonaukowych zasób słownictwa jest ograniczony do takiego, jakie zrozumie większość czytelników, a jeśli pojawia się nowe słowo z języka specjalistycznego, przeważnie jest ono wyjaśnione. Natomiast w piśmie naukowym używa się pełni języka specjalistycznego.

W XXI wieku do grupy telewizyjnych dziennikarzy naukowych dołączyły osoby publikujące treści popularyzacyjne w mediach społecznościowych, m.in. poprzez serwis YouTube.

W 2007 roku zostało założone Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl”.

Znani dziennikarze naukowi[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]