Kanał Jagielloński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanał Jagielloński
Kanal Jagiellonski.gif
Kanał Jagielloński
Kontynent Europa
Państwo Polska
Rok budowy 1483
Długość 5,70 km
Kanały wodne Polski

Kanał Jagielloński[1] – kanał żeglugowy łączący rzekę Elbląg z Nogatem, wybudowany w roku 1483, o długości 5,7 kilometra. Kanał jest najkrótszą wodną drogą śródlądową łączącą Elbląg (poprzez Nogat, Szkarpawę, śluzy Gdańską Głowę i Przegalinę) z Gdańskiem. Ze względu nie niekorzystne parametry drogi wodnej na Nogacie (m.in. zbudowany w 2006 roku niski most drogowy w miejscowości Kępki, uniemożliwiający przepływanie jednostek o wysokości powyżej 4 metrów przy średnim stanie rzeki), Kanał Jagielloński utracił wcześniejsze znaczenie transportowe.

Kanał wybudowano w celu połączenia drogą śródlądową Nogatu z portem w Elblągu (wcześniej wpływający do rzeki Elbląg i zamulający elbląski port Nogat przekierowano wprost do Zalewu Wiślanego; droga śródlądowa umożliwiała przeciąganie jednostek wodnych przez ludzi i zwierzęta pociągowe). Łukowaty kształt Kanału i jego ujście do rzeki pod dużym kątem wynikają z poprowadzenia go wzdłuż jednego z ówczesnych ujść rzeki Elbląg. Obecnie pod mostem w miejscowości Bielnik Drugi znajdują się oryginalne otwarte i zablokowane kotwami wrota przeciwpowodziowe, będące pozostałością po zbudowanej na przełomie lat 1897/1898 śluzie[2], jednej z dwu istniejących w tym miejscu (oddzielnie dla małych i dużych jednostek).

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych kanał ten ma klasę II[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa ustalona Zarządzeniem Nr 2 Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1969 r. w sprawie zmiany i ustalenia nazw niektórych miejscowości i obiektów fizjograficznych, M.P. z 1969, Nr 2, poz. 10.
  2. C. Wawrzyński, Osiem wieków wschodniopruskiej żeglugi, kanałów i dróg wodnych, Olsztyn 2014
  3. Dz.U. z 2002 r. nr 77, poz. 695

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]