Iława

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iława
miasto i gmina
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Powiat

iławski

Data założenia

1305

Prawa miejskie

1305

Burmistrz

Dawid Kopaczewski

Powierzchnia

21,88 km²

Wysokość

100–150 m n.p.m.

Populacja (11.02.2018)
• liczba ludności
• gęstość


33 128[1]
1513 os./km²

Strefa numeracyjna

89

Kod pocztowy

14-200, 14-201, 14-202

Tablice rejestracyjne

NIL

Położenie na mapie powiatu iławskiego
Mapa konturowa powiatu iławskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Iława”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Iława”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Iława”
Ziemia53°35′47″N 19°33′56″E/53,596389 19,565556
TERC (TERYT)

2807011

SIMC

0964650

Urząd miejski
ul. Niepodległości 13
14-200 Iława
Strona internetowa
BIP

Iława (niem. Deutsch Eylau, prus. Īlawa[2]) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu iławskiego. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Iława jest ośrodkiem wypoczynkowym, paraolimpijskim i turystycznym. W lesie pod Iławą znajdują się dwa ośrodki wczasowe Telewizji Polskiej (Sarnówek i Tłokowisko)[3][4]. Z Iławy można dopłynąć do Morza Bałtyckiego poprzez jezioro Jeziorak i unikatowy w skali światowej Kanał Elbląski[5]. Nad jeziorem Silm znajduje się jeden z kilku na świecie ośrodków szkolenia kapitanów żeglugi morskiej i pilotów portowych[6].

Przed II wojną światową miejscowość nazywana była „Perłą Oberlandu”[7]. Miasto nazywane jest letnią stolicą jazzu tradycyjnego ze względu na najstarszy festiwal tego gatunku muzyki w Europie – Old Jazz Meeting „Złota Tarka”[8].

W Iławie znajduje się Papieska Kalwaria Pojezierza Iławskiego, której stacje Drogi Krzyżowej w kształcie kajaków upamiętniają dwukrotny pobyt Karola Wojtyły nad Jeziorakiem, po którym przyszły Papież pływał kajakiem z młodzieżą[9]. Iława leży na Drodze św. Jakuba (jednego z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych na świecie) prowadzącym do katedry Santiago de Compostella w Hiszpanii.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Pod względem historycznym Iława położona jest w Prusach Górnych[10], na obszarze dawnej Pomezanii[11]. Etnograficznie stanowi także część Powiśla[12].

Według regionalizacji fizycznogeograficznej Polski miasto leży na Równinie Iławskiej, stanowiącej część Pojezierza Iławskiego[13].

Miasto znajduje się nad Jeziorakiem – najdłuższym jeziorem w Polsce[14]. Przez Iławę przepływają rzeki Iławka i Tynwałd[15]. W obrębie administracyjnym miasta znajduje się największa wyspa śródlądowa w Polsce – Wielka Żuława[16] posiadająca stałe połączenie promowe z miastem[17].

Iława leży na terenie Zielonych Płuc Polski – obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem i różnorodnością systemu przyrodniczego. Od zachodu i północy miasto otacza Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego[18].

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Rozmieszczenie terenów zielonych na terenie Iławy

Iława i okolice leżą na pofałdowanych terenach morenowych i sandrowych, wyróżniających się urozmaiconymi formami rzeźby. W obrębie miasta, na jeziorze Jeziorak (najdłuższe jezioro w Polsce oraz szóste co do wielkości) znajduje się wyspa Wielka Żuława z reliktami staropruskiego grodu. W okolicach miasta, na terenach sandrowych, znajdują się jeziora, głównie rynnowe, otoczone znacznymi kompleksami leśnymi. W samej Iławie oprócz wspomnianego Jezioraka jest jeszcze kilkanaście mniejszych jezior (m.in. Mały Jeziorak, Iławskie, Dół). Jeziora i rzeki Pojezierza Iławskiego tworzą wraz z Kanałem Elbląskim szeroki system żeglugi śródlądowej, łączący okoliczne zbiorniki wodne. Kanał ten umożliwia dopłynięcie z Iławy aż do Morza Bałtyckiego.

W okolicy Iławy znajdują się m.in.:

Toponimia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsza forma nazwy Iławy to łacińskie Ylavia. Ta właśnie forma pojawiła się na dokumencie lokacyjnym z 1317 roku. W późniejszych dokumentach z 1333 oraz 1334 r. widnieje Ylav, natomiast w dokumencie z 1338 r. odmiana Ylau. W XV w. pojawiły się formy Ylow oraz Ylow Thethonicalis. W latach 1430 i 1438 dokumenty, które wystawił komtur dzierzgoński mówiły o Deutschen Ylaw. W latach 1443, 1457 oraz 1458 miasto nazwano Ylaw, a w 1456 r. przyjęła się forma Ilau, następnie w 1459 r. zmieniono ją na Eylaw. W 1457 r. używa się nazwy Deutze Eylau, a w 1468 r. jej innej formy Dwetsch Eylau. Między XVI a XVII w. występują nazwy Teutschen Eylau, Deutscheneylau oraz Theuto Ilavia. W XVIII w. przyjęto obowiązującą aż do 1933 r. formę Deutsch Eylau. 1 stycznia 1934 r. zmieniono nazwę na Stadt Deutsch Eylau (Stadt – pol. miasto), a od 1945 r. polska nazwa miasta to Iława, którą urzędowo zatwierdzono 19 maja 1946[19].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia miasta Iława (niem. Deutsch-Eylau) sięga roku 1305. W roku tym komtur krzyżacki z Dzierzgonia, Sieghond von Schwarzburg założył na półwyspie jeziora Jeziorak, w miejscu staropruskiej osady, nową osadę i nadał jej prawa miejskie. W 1317 przywilej miejski został odnowiony. W najstarszych dokumentach miasto występuje pod nazwami Ylawia (1317 r.), Ilow themptonikalis (1421 r.), Deutschen Ilow (1404 r.), Deutschen Ylaw (1421 r.), Ylow (1437).

Miasto było siedzibą urzędnika krzyżackiego podlegającego komturowi w Dzierzgoniu. W latach 1362–1363 miasto nawiedziła zaraza hamująca jego rozwój. W powstaniu 1454 r. Iławianie stanęli po stronie Związku Pruskiego dążącego do przejścia Prus spod rządów krzyżackich do polskich. Po przegranej bitwie pod Chojnicami Iława znalazła się w granicach Państwa Krzyżackiego. W wyniku wojny 13-letniej 1454–1466, Iława przez pewien czas znajdowała się w granicach lenna polskiego. W 1513 r. miasto stało się lennem biskupa pomezańskiego, a po jego śmierci w 1522 r. zastawione.

Plan Iławy z 1810 roku
Widokówka z 1905 roku. „Pozdrowienia z Iławy!” – panorama miasta z widokiem na Kościół, jezioro Jeziorak, dworzec Iława Miasto, koszary, przystań

W 1520 r. miasto złożyło hołd królowi polskiemu Zygmuntowi Staremu, wkrótce później w 1525 roku Iława znalazła się w rękach Prus Książęcych. Po trwającym ponad wiek spokoju w mieście, podczas wojny polsko-szwedzkiej o ujście Wisły, mimo obrony przez kompanię kapitana Jakoba Morssa, miasto w 1628 roku zostało opanowane przez wojska szwedzkie[20]. Podczas kolejnych wojen, działania wojenne szczęśliwie omijały Iławę. Została ona jedynie zajęta przez wojska brandenburskie. Po traktacie pokojowym w Oliwie w 1660 roku do miasta znów zagościł spokój. W 1706 r. praktycznie większość miasta została strawiona przez pożar. Ocalały jedynie kościół Przemienienia Pańskiego i kilka domów. W 1758 miasto zajmują Rosjanie. W wieku XVIII i XIX miasto stale się rozwijało. W 1860 r. Iława zyskała drogę wodną do Elbląga i Ostródy, a w 1876 roku również linie do Malborka i Gdańska. Wtedy również w Iławie umiejscowiono sąd obwodowy i urząd celny. Początek XX wieku oznaczał dalszy rozwój miasta, wybudowano ratusz (1912 r.), gazownię rozbudowaną w 1901 r. oraz wodociągi miejskie ukończone w 1903 r. W 1920 r. odbył się tu plebiscyt mający zadecydować o przynależności Iławy. Za jej przynależnością do Prus opowiedziało się 95% głosujących. W latach trzydziestych, w wyniku likwidacji bezrobocia poprzez roboty publiczne, w Iławie popularność zyskała partia nazistowska NSDAP. Podczas II wojny światowej w Iławie mieściły się obóz pracy oraz obóz karny dla więźniów ze Sztumu. W 1944 r. zaczęto przygotowania do ewakuacji ludności. 22 stycznia 1945 r. do Iławy wkroczyły II oddziały Frontu Białoruskiego. W wyniku działań wojennych miasto zostało w znacznym stopniu zniszczone. Po wejściu do miasta Sowietów Iława była niszczona, a pozostałe maszyny i inne mienie wywożone do Związku Radzieckiego. W dawnym obozie pracy powstał obóz jeniecki, więźniów wykorzystywano do prac lokalnych, a także wywożono na roboty do Związku Radzieckiego.

Po wojnie Iława w 1945 r. została włączona do Polski, na te tereny zaczęli przybywać urzędnicy i osadnicy polscy. W 1948 r. wywieziono z Iławy większość ludności pochodzenia niemieckiego, pozostałych na tych terenach. Iława była i jest jednym z najbardziej rozwijających się miast w województwie warmińsko-mazurskim[21][22]. W czasach Polski Ludowej w mieście powstały zakłady przemysłu ziemniaczanego, fabryka podzespołów samochodowych, tartak, zakłady prefabrykatów trzcinowych, betoniarnia, wytwórnia cegły silikatowej i zakłady młynarskie[23].

W latach 80. XX w. w iławskim zakładzie karnym byli internowani działacze Solidarności, m.in.: Antoni Macierewicz, Bronisław Geremek, Ryszard Kalinowski, Jan Samsonowicz, Tadeusz Syryjczyk, Tadeusz Witkowski.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół Przemienienia Pańskiego

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Ratusz miejski
Jezioro Jeziorak i zabytkowy młyn elektryczny

Podczas ostatniej wojny (a raczej tuż po niej, po wkroczeniu Sowietów) została zniszczona większa część zabudowy ówczesnej Iławy.

Lista zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych[24]:

Zabytkowy młyn wodny na rzece Iławce

Obiekty historyczne[edytuj | edytuj kod]

Neoklasycystyczno-secesyjny pałacyk w Iławie

Transport[edytuj | edytuj kod]

Mapa obrazująca sieć dróg, linii kolejowych oraz szlaków wodnych w Iławie
 Osobny artykuł: Transport w Iławie.
Dworzec Iława Główna

Transport drogowy[edytuj | edytuj kod]

Miasto stanowi węzeł drogowy województwa warmińsko-mazurskiego. Krzyżują się w nim następujące drogi krajowe i wojewódzkie:

Iławscy przewoźnicy
 • PKS Iława – przedsiębiorstwo obsługujące komunikację regionalną i dalekobieżną[26]
 • ZKM Iława – zakład obsługujący komunikację miejską[27]

Transport kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Iława jest ważnym węzłem kolejowym w Polsce, tylko tu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zatrzymuje się pociąg Pendolino[28]. Miasto posiada połączenia kolejowe z wieloma miastami:

 • Iława – Warszawa – Kraków – Przemyśl (najdłuższe połączenie bezpośrednie)
 • Iława – Gdańsk – Słupsk – Koszalin – Szczecin
 • Iława – Toruń – Poznań – Wrocław
 • Iława – Olsztyn – Ełk – Białystok
 • Iława – Brodnica (linia nieczynna)
 • Iława – Zajączkowo Lubawskie – Lubawa (linia nieczynna)

W mieście istnieją dwa dworce kolejowe:

Transport śródlądowy[edytuj | edytuj kod]

 • Miejski tramwaj wodny „Ilavia” – rejsy spacerowe i czarterowe po Jezioraku[29]
 • Żegluga Ostródzko-Elbląska – rejsy spacerowe statkiem „Bocian po Jezioraku (Port Iława – Sarnówek – Port Iława)[30]
 • Prom międzybrzegowy – przeprawa na Wielką Żuławę[31]

Demografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Historia Iławy, w sekcji Populacja.

Według danych z 1 stycznia 2009 r. powierzchnia miasta wynosi 21,88 km²[32], lokując miasto na trzeciej pozycji w woj. warmińsko-mazurskim. Jest także piątym pod względem liczby mieszkańców miastem w województwie.

Dane z 30 czerwca 2009[33]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób % osób % osób %
Populacja 32 349 100 16 975 52,2 15 516 47,8
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
1485 775,8 709,1

Według danych z 30 czerwca 2008 miasto miało 33 775 mieszkańców.

 • Piramida wieku mieszkańców Iławy w 2016 roku[34]
  Piramida wieku Iława 2016

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Życie kulturalne[edytuj | edytuj kod]

Kino-Teatr Pasja

Świętem Miasta jest 11 czerwca, upamiętniający lokację Iławy w 1305 roku[35].

Większości imprez kulturalnych w mieście patronuje Iławskie Centrum Kultury[36]. Przy ICK działa kinoteatr „Pasja”, w ramach którego działa DKF „Kadr”[37].

W Iławie działają Miejska Biblioteka Publiczna[38], a także Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna wchodząca w skład Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie[39] oraz filia Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Karola Wojtyły w Elblągu. W mieście znajduje się kilka galerii sztuki[40].

Festiwale[edytuj | edytuj kod]

Muzea[edytuj | edytuj kod]

 • Żeglarska Izba Pamięci[46]
 • Muzeum Motoryzacji i Wojskowości[47]
 • Muzeum Grafiki „Mon petit Louvre”[48]

Media lokalne[edytuj | edytuj kod]

Prasa lokalna[edytuj | edytuj kod]

 • Kurier Iławski (tygodnik)
 • Gazeta Iławska, dodatek tygodniowy do Gazety Olsztyńskiej (tygodnik)
 • Życie Regionu (tygodnik)
 • Panorama Regionu (miesięcznik)[49]
 • Powiat Iławski – Miesięcznik Regionalny[50]
 • Uroczysko – gazeta dla dzieci i młodzieży wydawana przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, ukazująca się trzy razy w roku[51]

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

 • Iławska Telewizja Internetowa ilawatv.pl

Radio[edytuj | edytuj kod]

Lokalne serwisy internetowe[edytuj | edytuj kod]

 • miastoilawa.pl
 • ilawa.wm.pl
 • powiatilawski.pl
 • ilawa.naszemiasto.pl
 • infoilawa.pl
 • ilawa.dlawas.info
 • eska.pl/ilawa

Iława w kulturze[edytuj | edytuj kod]

W 1974 r. na wyspie Wielka Żuława nagrywano film Gniazdo w reżyserii Jana Rybkowskiego, opowiadający o pierwszych latach państwa polskiego[52]. W Iławie i nad Jeziorakiem rozgrywała się akcja dwóch przygód „Pana Samochodzika” – Nowe przygody Pana Samochodzika oraz Pan Samochodzik i złota rękawica autorstwa Zbigniewa Nienackiego[53]. W listopadzie 1995 r. Volker Schlöndorff (twórca m.in. „Blaszanego bębenka”) nakręcił sceny do swojego filmu Król Olch z Johnem Malkovichem w ruinach zamku w Szymbarku (8 km od Iławy)[54]. W 1989 roku został nagrany przez TVP film dokumentalny Krwawa Iława o iławskim zakładzie karnym słynącym z buntów, pacyfikacji i samookaleczeń, a także z pobicia internowanych wiosną 1982 roku[55].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoły podstawowe[edytuj | edytuj kod]

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika
 • Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej
 • Szkoła Podstawowa Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków
 • Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Polskich Podróżników
 • Szkoła Podstawowa Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów
 • ZPS-W Szkoła Podstawowa Specjalna
 • Szkoła Podstawowa w CKU nr 1

Szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne[edytuj | edytuj kod]

Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego
 • Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku
 • Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
 • Centrum Edukacji
 • Centrum Edukacji Dorosłych „Alfa”
 • Centrum Edukacji Zawodowej
 • CKU nr 1 (w Zakładzie Karnym)
 • Liceum dla dorosłych „Eduma”

Szkoły wyższe[edytuj | edytuj kod]

Szkoły artystyczne[edytuj | edytuj kod]

 • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Bairda

Administracja i polityka[edytuj | edytuj kod]

Samorząd[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Władze miasta Iławy.

Iława ma status gminy miejskiej. Mieszkańcy Iławy wybierają do swojej Rady Miejskiej 21 radnych. Organem wykonawczym władz jest burmistrz. Siedzibą władz miasta jest Urząd Miasta mieszczący się w miejskim ratuszu przy ul. Niepodległości.

W 2018 burmistrzem miasta został Dawid Kopaczewski[56][57].

Miasto jest siedzibą Starostwa powiatu iławskiego. W mieście znajduje się także siedziba wiejskiej gminy Iława.

Mieszkańcy Iławy wybierają posłów na Sejm RP z okręgu wyborczego nr 34 (Elbląg).

Osiedla w Iławie[edytuj | edytuj kod]

Podział administracyjny Iławy
 • Stare Miasto
 • Centrum
 • Ostródzkie
 • Piastowskie
 • Młodych
 • Kormoran
 • Lipowy Dwór
 • Gajerek
 • Podleśne
 • XXX-lecia
 • Dzielnica Przemysłowa
 • Lubawskie
 • Kopernika
 • Nowy Świat
 • Słoneczne
 • Marina Iława
 • Wojska Polskiego
 • Sobieskiego
 • Dąbrowskiego

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
Cerkiew św. Jana Teologa

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Memoriał Huberta Wagnera 18 sierpnia 2005 r. w hali sportowo-widowiskowej

Iława jest ośrodkiem sportów wodnych. W mieście działa wiele przystani jachtowych, wypożyczalni sprzętu wodnego i rowerów. Miasto posiada stadion sportowy, halę widowiskowo-sportową, basen sportowy (Centrum Rekreacyjno-Sportowe), kręgielnię, tor do ekstremalnej jazdy rowerowej Pumptrack, skatepark, kryte lodowisko, miasteczko ruchu drogowego, 2 plaże strzeżone, 3 boiska Orlik, tor motocrossowo-rowerowo-przeprawowy, strzelnicę leśną, tor wioślarski, pole do mini-golfa, a także kilka siłowni[40]. 18 listopada 1992 roku na Stadionie Miejskim w Iławie odbył się towarzyski mecz piłkarski Polska–Łotwa[65]. W Iławie działa Iławskie Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji, które wspiera działalność różnych sekcji sportowych.

Stadion Miejski w Iławie

W mieście istnieje klub sportowy Jeziorak Iława, składający się z kilku sekcji, m.in. piłki nożnej, piłki ręcznej, tenisa stołowego i taekwondo. Ponadto w Iławie istnieją lokalne kluby, instytucje i stowarzyszenia skupiające osoby uprawiające m.in. sztuki walki, wioślarstwo, siatkówkę, tenis ziemny, lekkoatletykę, pływanie, strzelectwo i kolarstwo[66].

W Iławie działa hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. W ramach hufca działają dwie drużyny wielopoziomowe, trzy drużyny wędrowników (16–21 lat), jedna drużyna harcerzy starszych (13–16 lat), cztery drużyny harcerzy (19–13 lat) i cztery drużyny zuchów[67].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlaki piesze[68][edytuj | edytuj kod]

 • Szlak żółty (28,3 km): z Iławy do Samborowa wzdłuż jeziora Jeziorak
 • Szlak niebieski (26 km): z Iławy przez Sarnówek do Siemian wzdłuż jeziora Jeziorak
 • Szlak zielony (41,3 km): z Iławy do Kamieńca
 • Leśna ścieżka dydaktyczna „Jasne”
 • Leśna ścieżka dydaktyczna „Silm”

Szlaki rowerowe[69][edytuj | edytuj kod]

Szlaki kajakowe[70][edytuj | edytuj kod]

 • Szlak kajakowy im. Jana Pawła II – Ostróda – Miłomłyn – Siemiany – Gizerek – IŁAWA[218]
 • Szlak kajakowy Stare Jabłonki – Miłomłyn – IŁAWA (dł. 63,4 km) – Stare Jabłonki – J. Szeląg M. – J. Szeląg W. – J. Pauzeńskie – Ostróda – J. Drwęckie – K. Elbląski – Miłomłyn – K. Iławski – J. Jeziorak – Chmielówka – Makowo – Szałkowo – IŁAWA
 • Szlak kajakowy IŁAWA – Stare Jabłonki (dł. 73,3 km) – IŁAWA – Iławka – Drwęca – J. Drwęckie – Ostróda – J. Pauzeńskie – J. Szeląg W.i M. – S. Jabłonki
 • Szlak kajakowy IŁAWA – IŁAWA (dł. 136,7 km) – Rz. Iławka – Rz. Drwęca – J. Drwęckie – Ostróda – J. Szeląg Wielki – J. Szeląg M.- Stare

Jabłonki – K. Elbląski – Miłomłyn – K. Iławski – J. Dauby – J. Jeziorak – IŁAWA

 • Szlak kajakowy tzw. pętla toruńska (dł. 483 km) – IŁAWA – Iławka – Drwęca – Toruń – Bratian – NML – Kurzętnik – Brodnica – Golub -Dobrzyń – Lubicz – Toruń – Wisła – Elbląg – Chełmno – Świecie – Grudziądz – Gniew – Biała Góra – Rz. Nogat – Malbork – K. Jagielloński – Elbląg – K. Elbląski – Jeziorak – IŁAWA

Szlaki żeglarskie[70][edytuj | edytuj kod]

 • Szlak Kanału Iławskiego i Elbląskiego – IŁAWA – Makowo – Zatoka Kraga – Jezioro Dauby – Jezioro Karnickie – Miłomłyn – K. Elbląski – J. Drwęckie[219]
 • Szlak Jeziora Jeziorak i Płaskiego – IŁAWA – Siemiany – Jerzwałd
 • Szlak Jeziora Jeziorak i Ewingi – IŁAWA – Siemiany – Matyty – Dobrzyki – Zalewo
 • Szlak Kanału Iławskiego i Kanału Elbląskiego – IŁAWA – Makowo – Zat. Kraga – K. Iławski – Miłomłyn – K. Elbląski

Gospodarka i przemysł[71][edytuj | edytuj kod]

W powiecie iławskim jest drugie co do wielkości, najniższe bezrobocie w województwie warmińsko-mazurskim (5,8%) zaraz po powiecie grodzkim Olsztyn (5,1%) – dane na koniec sierpnia 2016 roku[72]. W Iławie znajduje się podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Najwięcej jednostek działało w sekcji „handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych włączając motocykle”, a następnie w sekcjach: „budownictwo”, „rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo” (108), „przetwórstwo przemysłowe” (104), „transport i gospodarka magazynowa”.

Wśród przetwórstwa przemysłowego na pierwszej pozycji są podmioty zajmujące się produkcją wyrobów z drewna oraz produkcją mebli, a następnie produkcją metalowych wyrobów gotowych.

Podstawowe gałęzie gospodarki w gminie Iława[edytuj | edytuj kod]

 • Rolnictwo (szczególnie chów i hodowla zwierząt, przede wszystkim drobiu),
 • Przetwórstwo przemysłowe (szczególnie produkcja wyrobów z drewna i produkcja mebli, produkcja artykułów spożywczych, produkcja wyrobów perfumeryjno-kosmetycznych),
 • Turystyka.

Sektory wysokiej szansy[edytuj | edytuj kod]

 • Meblarstwo
 • Turystyka
 • Przetwórstwo rolno-spożywcze
 • Drobiarstwo
 • Centra logistyczne

Najważniejsze firmy zlokalizowane na terenie gminy (i w bezpośrednim sąsiedztwie)[edytuj | edytuj kod]

 • URODA Polska Sp. z o.o. (dawniej Bi-es) w Kamieniu Dużym – producent kosmetyków;
 • Warmińsko – Mazurski Klaster Meblowy w Smolnikach – podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej;
 • „DREW-GÓR” Sp. z o.o. w Karasiu – producent drzwi drewnianych;
 • Barton w Karasiu – producent surowców do przemysłu spożywczego;
 • Ośrodek Hodowli Indyków we Frednowach, filia INDYKPOL S.A.;
 • Wylęgarnia Indyków Nord-Pol Hatchery „GERCZAK”;
 • INDOOR Group Ltd Sp. z.o.o. w Kamieniu Dużym – wyposażenie ferm drobiarskich;
 • Mazurskie Centrum Aktywnego Wypoczynku Gerczak w Jażdżówkach;
 • DWS Stradomno – serwis turbin wiatrowych;
 • Mlekovita S.A. w Lubawie – hodowcy bydła mlecznego Gminy Iława należą do głównych dostawców surowca;
 • Animex S.A. w Iławie – mięso indycze;
 • Szynaka Meble Iława – firmy kooperujące z terenu Gminy Iława.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Mapa Europy z zaznaczonymi miastami partnerskimi Iławy
Miasto Państwo Data podpisania umowy
Gargždai  Litwa 30.05.1998
Herborn  Niemcy 21.11.1998
Tholen  Holandia 1.06.1994

Honorowi obywatele Iławy[73][edytuj | edytuj kod]

Zasłużeni obywatele Iławy[edytuj | edytuj kod]

 • Bernard Czarnecki – uchwała MRN nr XV/51/80 z dnia 30.05.1980 r.
 • Stanisław Hertel – uchwała MRN nr XV/51/80 z dnia 30.05.1980 r.
 • Dzierżawski Józef – uchwała MRN nr XV/51/80 z dnia 30.05.1980 r.
 • Erwin Jan Vetter – uchwała MRN nr XV/51/80 z dnia 30.05.1980 r.
 • Marian Szczypiński – uchwała MRN nr XXI/103/88 z dnia 22.01.1988 r.
 • Franciszek Stanibuła – uchwała MRN nr XXI/103/88 z dnia 22.01.1988 r.
 • Helena Czapik – uchwała MRN nr XXI/103/88 z dnia 22.01.1988 r.
 • Jan Kowalski – uchwała MRN nr XXI/103/88 z dnia 22.01.1988 r.
 • Franciszek Radzanowski – uchwała MRN nr XXI/103/88 z dnia 22.01.1988 r.
 • Urszula Heród – uchwała MRN nr XXI/103/88 z dnia 22.01.1988 r.
 • Sabina Kopczyńska – uchwała MRN nr XXI/103/88 z dnia 22.01.1988 r.
 • Józef Świniarski – uchwała MRN nr XXI/103/88 z dnia 22.01.1988 r.
 • Jan Rabczyński – uchwała MRN nr XXI/103/88 z dnia 22.01.1988 r.
 • Leon Rzeziński – uchwała MRN nr XXI/103/88 z dnia 22.01.1988 r.
 • Werbiński Maciej – uchwała MRN nr V/20/89 z dnia 23.02.1989 r.
 • Pydyniak Zygmunt – uchwała MRN nr V/20/89 z dnia 23.02.1989 r.
 • Podgórski Leonard – uchwała MRN nr V/20/89 z dnia 23.02.1989 r.
 • Kędzior Ryszard – uchwała MRN nr V/20/89 z dnia 23.02.1989 r.
 • Gerc Jan – uchwała MRN nr V/20/89 z dnia 23.02.1989 r.
 • Adamek Dominik – uchwała MRN nr V/20/89 z dnia 23.02.1989 r.
 • Borkowski Jan – uchwała MRN nr V/20/89 z dnia 23.02.1989 r.
 • Kumórek Stanisław – uchwała MRN nr VIII/42/89 z dnia 28.12.1989 r.
 • Krajewski Mieczysław – uchwała MRN nr VIII/42/89 z dnia 28.12.1989 r.
 • Głowacki Czesław – uchwała MRN nr VIII/42/89 z dnia 28.12.1989 r.
 • Dolewski Bronisław – uchwała MRN nr VIII/42/89 z dnia 28.12.1989 r.
 • Czerny Mikołaj – uchwała MRN nr VIII/42/89 z dnia 28.12.1989 r.
 • Aleksander Łapuć – uchwała nr XXX/X/372/1/98 z dnia 16.04.1998 r.
 • Ryszard Laskowski – uchwała nr XXX/X/372/1/98 z dnia 16.04.1998 r.
 • Janusz Lipski – uchwała nr XIII/123/99 z dnia 30.09.1999 r.
 • Antoni Gierszewski – uchwała nr XIII/124/99 z dnia 30.09.1999 r. (pośmiertnie)
 • ks. Lucjan Antoni Gellert – uchwała nr VIII/81/2003 z dnia 29.04.2003 r.
 • Bogdan Olkowski – uchwała nr XXXIII/372/2005 z dnia 25.05.2005 r.
 • Mieczysław Smarzyński – uchwała nr XXXIII/372/2005 z dnia 25.05.2005 r.
 • Heronim Baczewski – uchwała nr XXXIII/372/2005 z dnia 25.05.2005 r.
 • O. Mieczysław Niepiekło – uchwała nr XXXIV/482/09 z dnia 25.03.2009 r.
 • Stanisław Siłka – uchwała nr XLIII/557/09 z dnia 12.11.2009 r.
 • Witold Krauze – uchwała nr LI/557/10 z dnia 26.05.2010 r.
 • Honorata Cybula – uchwała nr X/112/11 z dnia 29.06.2011 r.
 • Jan Kamiński – uchwała nr XII/86/15 z dnia 22 czerwca 2015 r.
 • Roman Przybyła – uchwała nr XIII/108/15 z dnia 31 sierpnia 2015 r.
 • Andrzej Gralak – uchwała nr XIII/110/15 z dnia 31 sierpnia 2015 r.
 • Aleksander Mądry – uchwała z XIII/109/15 z dnia 31 sierpnia 2015 r.
 • Mieczysław Pietroczuk – uchwała nr XXVIII/252/16 z dnia 29 sierpnia 2016 r.
 • Paweł Hofman – uchwała nr XXVII/253/16 z dnia 29 sierpnia 2016 r.
 • Stanisław Suchwałko – uchwała nr XLIV/374/17 z dnia 28 sierpnia 2017 r. (pośmiertnie)
 • Irena Nowicka – uchwała nr XLIX/422/17 z dnia 29 grudnia 2017 r.
 • Stanisław Piasek – uchwała nr LIV/473/18 z dnia 21 maja 2018 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. w oparciu o dane GUS.
 2. Prūsas tāutaskarti, prusaspira.org [dostęp 2022-05-23].
 3. eholiday.pl.
 4. Tłokowisko Ośrodek Wypoczynkowy Telewizja Polska S.A.|Siemiany.
 5. Iława – najlepsze atrakcje – Polskie Szlaki, polskieszlaki.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
 6. Szkoła Kapitanów na jeziorze Slim pod Iławą – Moje Mazury, mojemazury.pl [dostęp 2017-11-24].
 7. Iława na starych pocztówkach – Moje Mazury, mojemazury.pl [dostęp 2017-11-24].
 8. Edupedia – Iława (Słownik nazw geograficznych).
 9. Poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej, 10.08.2018 Iława.
 10. Jerzy Skibiński: Starostwa dziedziczne Prus Książęcych w XVII i XVIII wieku. Studium z dziejów przeobrażeń społeczno-ustrojowych. Wydawnictwo „Pojezierze”, Olsztyn 1972, s. 44.
 11. Wojciech Zawadzki: M. Józefczyk, Z dziejów religijnych Pomezanii w XVII wieku, Tom I. Synteza dziejów, Malbork 2012, s. 404; Tom II. Źródła do dziejów XVII-wiecznej Pomezanii, Malbork 2013, s. 501 – recenzja, w: „Studia Elbląskie”, t. XV, red. nacz. Stefan Ewertowski. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej, Elbląg 2014, s. 439. ISSN 1507-9058
 12. Mały słownik historii Polski, red. nacz. Tadeusz Łepkowski. Państwowe Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, Warszawa 1964, wyd. III, s. 269.
 13. Regiony fizycznogeograficzne Polski po zmianach z 2018 r., warmaz.pl [dostęp 2023-02-10].
 14. Jeziorak najdłuższe Jezioro w Polsce.
 15. GC6G220 #Rzeka Tynwałd# (Traditional Cache) in Warmińsko-Mazurskie, Poland created by Palin1992@, geocaching.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 16. Iława: Wielka Żuława – największa śródlądowa wyspa w Polsce – Moje Mazury.
 17. Prom na wyspę Wielka Żuława, Chodkiewicza Jana Karola, hetm. 14-202 – Prom, numer telefonu, mapa.targeo.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 18. Mazury Travel – Portal Warmii i Mazur W-M ROT – Rekreacja: Iława, mazurytravel.com.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 19. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. nr 44, poz. 85).
 20. Kadrinazi, kadrinazi.blogspot.com [dostęp 2019-12-09] (pol.).
 21. Iława na starych pocztówkach – Moje Mazury.
 22. castleofpoland.pl.
 23. Jan Bałdowski „Warmia i Mazury, mały przewodnik” Wydawnictwo Sport i Turystyka Warszawa 1977 s. 98.
 24. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 13 lipca 2023, s. 62 [dostęp 2015-10-05].
 25. Z OSTATNIEJ CHWILI W IŁAWIE: Płonie stary młyn! [ZDJĘCIA I WIDEO - ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY], www.infoilawa.pl [dostęp 2023-09-15] (pol.).
 26. PKS Iława. pks-ilawa.pl. [dostęp 2019-07-26].
 27. Zakład Komunikacji Miejskiej Sp. z.o.o. w Iławie – Strona główna, zkm.ilawa.pl [dostęp 2019-07-26].
 28. Wyborcza.pl, olsztyn.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-24].
 29. Rejs tramwajem wodnym „Ilavia”. polskaatrakcyjna.pl. [dostęp 2016-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-04)].
 30. Żegluga Ostródzko-Elbląska, zegluga.com.pl [dostęp 2016-12-30].
 31. Prom na wyspę Wielka Żuława. mapa.targeo.pl. [dostęp 2016-12-30].
 32. 2009 r.. „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym”, 2009-08-20. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
 33. Bank Danych Regionalnych – Strona główna. GUS. [dostęp 2010-09-14]. (pol.).
 34. Iława w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2018-01-11] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 35. § 4. Statut Miasta Iławy (Dz. Urz. Woj. Warmińsko-Mazurskiego z 2003 r., Nr 81, poz. 1176).
 36. Iławskie Centrum Kultury. ickilawa.pl. [dostęp 2016-12-30].
 37. Pasja (Iława). audiowizualni.pl. [dostęp 2016-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-11)].
 38. Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie. biblioteka.ilawa.pl. [dostęp 2016-12-31].
 39. Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna. pcre.ilawa.pl. [dostęp 2016-12-31].
 40. a b Atrakcje Iławy. it-ilawa.pl. [dostęp 2016-12-31].
 41. a b c Imprezy w Iławie. portal.abczdrowie.pl. [dostęp 2016-12-31].
 42. W rytmie jazzu. polskaniezwykła.pl. [dostęp 2016-12-31].
 43. Jeziorak Szanty. szantymaniak.pl. [dostęp 2016-12-31].
 44. Tegoroczna Iławska Fama Rock Festiwal w nowej formule. ilawa.wm.pl, 2016-04-02. [dostęp 2016-12-31].
 45. Iława. Druga odsłona młodzieżowej imprezy PARK JAM. infoilawa.pl, 2016-04-27. [dostęp 2016-12-31].
 46. Atrakcje Iławy, it-ilawa.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 47. Iława. Powstaje muzeum wojskowości i motoryzacji z torem taktycznym, infoilawa.pl [dostęp 2018-03-17] (pol.).
 48. Po kolejnym spotkaniu w sprawie iławskiego muzeum. Mamy pierwsze informacje o kosztach, infoilawa.pl.
 49. Panorama Regionu. encyklopedia.warmia.mazury.pl. [dostęp 2016-12-30].
 50. Powiat iławski miesięcznik regionalny. polskaprasa.cba.pl. [dostęp 2016-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-04)].
 51. Biuletyn Uroczysko. parkikrajobrazowewarmiimazur.pl. [dostęp 2016-12-30].
 52. Jak w Iławie „Gniazdo” kręcili – wystawa fotograficzna – Moje Mazury, mojemazury.pl [dostęp 2017-11-24].
 53. Nowe przygody Pana Samochodzika – Zbigniew Nienacki (231046) – Lubimyczytać.pl, lubimyczytac.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 54. Król Olch (1996) – Filmweb, filmweb.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 55. Krwawa Iława. filmpolski.pl. [dostęp 2016-12-30].
 56. Miasto Iława, Miasto Iława [dostęp 2023-02-27] (pol.).
 57. Dawid Kopaczewski – burmistrz kadencji 2018–2023 w: Iława, portalsamorzadowy.pl [dostęp 2023-02-28] (pol.).
 58. Parafie – Diecezja Elbląska. diecezja.elbląg.pl. [dostęp 2016-12-30].
 59. Parafia greckokatolicka pw. św. Jana Apostoła. cerkiew.nazwa.pl. [dostęp 2016-12-30].
 60. Iława. metodyści.pl. [dostęp 2016-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-31)].
 61. Ewangelicy w Iławie. ostroda.luteranie.pl. [dostęp 2016-12-30].
 62. Zbór Betezda. kz.pl. [dostęp 2016-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-31)].
 63. Adresy Kościołów (miejsca nabożeństw). adwentysci.org.pl. [dostęp 2016-12-30].
 64. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2017-01-18].
 65. 18.11.1992 – Polska vs Łotwa – mecz towarzyski. hppn.pl. [dostęp 2016-12-31].
 66. Iławskie Targi Sportu. osrodek.ilawa.pl. [dostęp 2016-12-31].
 67. Związek Harcerstwa Polskiego, ilawa.zhp.pl [dostęp 2016-12-30] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-30].
 68. Aleje i szlaki piesze. it-ilawa.pl. [dostęp 2016-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-21)].
 69. Aleje i szlaki rowerowe. it-ilawa.pl. [dostęp 2016-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-21)].
 70. a b Pojezierze Iławskie. Szlaki. Makroregion płn.-wsch. Polski, pojezierzeilawskie.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 71. Gmina Iława, o gminie, 25 stycznia 2020.
 72. Stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim w 2016 r.. ilawa.praca.gov.pl. [dostęp 2016-12-30].
 73. Honorowi obywatele Iławy. infoilawa.pl. [dostęp 2016-12-30].
 74. Zasłużeni dla Iławy. Zaszczytne grono znów się powiększa i to dość znacznie. infoilawa.pl, 2015-08-21. [dostęp 2016-12-30].
 75. Prof. Bronisław Jastrzębski odebrał statuetkę „Honorowego Obywatela Iławy”. infoilawa.pl, 2016-09-27. [dostęp 2016-12-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]