Przejdź do zawartości

Electro hop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Electro hop
Pochodzenie

hip-hop, electro, muzyka elektroniczna, elektroniczna muzyka taneczna, pop-rap, dance

Czas i miejsce powstania

lata 80. XX w., Zachodnie Wybrzeże, Stany Zjednoczone

Instrumenty

syntezator, automat perkusyjny, vocoder, sampler

Największa popularność

lata 80. XX w., początek XXI w., 2010 (USA, Węgry)

Gatunki pokrewne

southern hip-hop

Podgatunki
electroclashsynth popElectronica

Electro hop (czasem także: elektroniczny hip-hop, electro rap, rap elektroniczny) – podgatunek łączący muzykę elektroniczną, elektroniczną muzykę taneczną ze stylem hip-hop[1][2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Powstał i rozwijał się w latach 80. XX wieku[2]. Wówczas był to popularny gatunek, ale zanikł w latach 90. DJ Alonzo Williams – członek zespołu hip-hopowego World Class Wreckin' Cru był jednym z pierwszych DJ-ów na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i wielu osób uważa go za „ojca chrzestnego” podgatunku West Coast hip-hop. To on pomógł wdrożyć electro do muzyki hip-hop.

Artyści, którzy reprezentowali ten podgatunek to: Egyptian Lover, grupy LA Dream Team i World Class Wreckin' Cru oraz DJ – The Unknown DJ. Inni muzycy, którzy reprezentowali – bądź dalej ten podgatunek rozwijają – to: Chris „The Glove” Taylor, grupa Uncle Jamm’s Army oraz Ice Cube, gdy był w zespole C.I.A., jeszcze w latach 80.

Pod koniec lat 80. XX wieku, Electro hop zaczął podupadać za sprawą szybko rozwijającego się podgatunku gangsta rap, który został wówczas rozpowszechniony przez grupę muzyczną N.W.A[2].

Elektro hop w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce pojawił się bardzo późno i nie był zbytnio popularny. Mało kto go wykonywał. Jednym z bardziej znanych wykonawców jest raper Bosski Roman, który promował electro hop już w 2009 roku na płycie Krak 2 i później na płycie Krak 3, na której większość utworów była utrzymana właśnie w gatunku electro hop[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Electro. AllMusic. [dostęp 2011-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-08)].
  2. a b c Alex Henderson, Electro [online], AllMusic [dostęp 2010-11-09] [zarchiwizowane z adresu 2010-11-09] (ang.).
  3. Krak 3 [online], www.empik.com [dostęp 2018-05-29] (pol.).