Elise Stefanik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elise Stefanik
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1984
Albany, Albany, Nowy Jork
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 21. dystryktu Nowy Jork
Okres od 3 stycznia 2015
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Bill Owens

Elise Stefanik (ur. 2 lipca 1984 w Albany) – amerykańska polityk, członek Partii Republikańskiej. Przedstawicielka stanu Nowy Jork do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z 21. okręgu wyborczego od 2015 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Elise Stefanik urodziła się 2 lipca 1984 roku w Albany, w tym też mieście się wychowała. Jej rodzice prowadzili firmę zajmującą się hurtowym handlem przedmiotami ze sklejki. Polityką zainteresowała się w czasie studiów na Harvard University, a po ich ukończeniu w 2006 roku podjęła pracę w Domestic Policy Council, a następnie w jednym z biur w Białym Domu. Pracowała przy prezydenckiej kampanii wyborczej Tima Pawlenty, a po jego rezygnacji działała w sztabie Paula Ryana[1].

Po wyborach Stefanik wróciła do rodzinnej firmy, ale gdy kongresmen Bill Owens zapowiedział w 2013 roku odejście na emeryturę, Stefanik zdecydowała się na start w wyborach. W następnym roku Stefanik pokonała Matta Doheny w czerwcowych prawyborach stosunkiem 61 do 39[1]. W kampanii wyborczej pomagał jej m.in. przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, gdyż część kierownictwa partii dostrzegła w niej potencjał, dzięki któremu republikanie będą mogli otworzyć się na nowych wyborców[2]. W wyborach jesienią 2014 roku Stefanik odniosła zwycięstwo nad demokratą Aaronem Woolfem i stała się najmłodszą kobietą wybraną do Kongresu w całej jego historii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b New York-21: Elise Stefanik (R) (ang.). National Journal Group Inc.. [dostęp 2014-11-08].
  2. Przemysław Henzel: 30-letnia Elise Stefanik ustanowiła nowy wyborczy rekord (pol.). Grupa Onet.pl S.A.. [dostęp 2014-11-08].
  3. Dan Friedman: Upstate Republican Stefanik Will Be Youngest Woman in House History (pol.). W: New York Daily News [on-line]. [dostęp 2014-11-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]