John Boehner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Boehner
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1949
Cincinnati
61. spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych
Okres od 5 stycznia 2011
do 29 października 2015
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Nancy Pelosi (D)
Następca Paul Ryan (R)
25. lider większości Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych
Okres od 2 lutego 2006
do 3 stycznia 2007
Poprzednik Roy Blunt (R)
Następca Steny Hoyer (D)
21. lider mniejszości Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych
Okres od 4 stycznia 2007
do 5 stycznia 2011
Poprzednik Nancy Pelosi (D)
Następca Nancy Pelosi (D)
Członek Izby Reprezentantów z 8. okręgu stanu Ohio
Okres od 3 stycznia 1991
do 31 października 2015
Poprzednik Buz Lukens
Następca Warren Davidson
podpis

John Andrew Boehner (ur. 17 listopada 1949 w Cincinnati, Ohio) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej. W latach 20062007 lider większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów, a w okresie 2007-2011 lider mniejszości tej izby. W latach 2011-2015 był jej spikerem (przewodniczącym).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia w zakresie biznesu na Xavier University w Cincinnati. Pracował jako przedsiębiorca. W latach 19851990 był członkiem Izby Reprezentantów stanu Ohio. W 1990 stanął do walki o nominację Partii Republikańskiej w wyborach do Kongresu; pokonał w prawyborach partyjnych dwóch kongresmenów – byłego Toma Kindnessa oraz aktualnego Donalda Lukensa (uwikłanego w skandal erotyczny), a następnie zdobył mandat deputowanego. W pracach Izby Reprezentantów przewodniczył m.in. Komisji Edukacji i Spraw Pracowniczych.

W lutym 2006 został wybrany na stanowisko przywódcy większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów. Stanowisko to zostało zwolnione po ustąpieniu Toma DeLaya w atmosferze afery korupcyjnej; Boehner pokonał niespodziewanie w wyborach Roya Blunta i Johna Shadegga.

W styczniu 2011 został spikerem Izby Reprezentantów – dzięki zwycięstwu republikanów w wyborach.

25 września 2015 ogłosił, że wraz z końcem października przestanie być kongresmenem, a więc przestanie być także spikerem Izby Reprezentantów. Boehner właściwie od samego początku swojego pobytu na tym stanowisku zmagał się z niechęcią najbardziej konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej, które zarzucało mu zbytnią uległość względem prezydenta Baracka Obamy i Demokratów. Planowane było głosowanie dotyczące odwołania Boehnera z zajmowanej funkcji i choć wątpliwe, by starczyło głosów do jego obalenia, spiker stwierdził, że takie głosowanie wyrządziłoby szkodę instytucji spikera i Partii Republikańskiej. Ponadto Boehner ujawnił, że już od pewnego czasu nosił się z zamiarem opuszczenia polityki. Co ciekawe spiker, gorliwy katolik, ogłosił swoją rezygnację zaledwie dzień po wizycie papieża Franciszka w Kongresie[1].

Żonaty (żona Debbie), ma dwie córki (Lindsay, Tricia). Jest katolikiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lider republikanów odchodzi (pol.). tvn24.pl. [dostęp 2015-09-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)