Emílio Garrastazu Médici

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Emílio Garrastazu Médici
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1905
Bagé

Data śmierci

1985

31. prezydent Brazylii
Okres

od 30 października 1969
do 15 marca 1974

Przynależność polityczna

ARENA

Wiceprezydent

Augusto Rademaker

Poprzednik

Junta

Następca

Ernesto Geisel

podpis
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Brazylia) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Marynarki Wojennej (Brazylia) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Wojskowej (Brazylia) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Lotniczej (Brazylia) Krzyż Wielki Orderu Rio Branco (Brazylia) Krzyż Wielki (Grã-Cruz) Orderu Zasługi Sądownictwa Wojskowego (Brazylia) Medal Zasługi Mauá 1. stopnia (Brazylia) Order Zasługi Pracy (Brazylia) Wielki Łańcuch Orderu Wieży i Miecza (Portugalia) Wielki Łańcuch Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia)

Emílio Garrastazu Médici (ur. 4 grudnia 1905, zm. 9 października 1985) – brazylijski generał, trzeci prezydent Brazylii w okresie dyktatury wojskowej (1964-1985).

Urodził się w Bagé (Rio Grande do Sul) w rodzinie pochodzenia włoskiego i baskijskiego, wcześniej zamieszkałej w Urugwaju. Do armii wstąpił w latach 20., uzyskując rangę generała w 1961.

Był bliskim sojusznikiem marszałka Artura da Costa e Silvy, który sprawował władzę dyktatorską w latach 1967-1969. Costa e Silva mianował go w 1967 naczelnikiem Narodowej Służby Informacyjnej (służby bezpieczeństwa wewn.)

W dwa lata później, kiedy dowodził Trzecią Armią, po wylewie doznanym przez da Costę e Silvę, został wybrany prezydentem przez kontrolowany przez juntę Kongres. Urząd objął 30 października 1969 i sprawował do 15 marca 1974.

Za jego rządów Brazylia notowała średnio 10% wzrostu gospodarczego w roku. Z drugiej strony tortury i mordy policyjne stały się codziennością. Uważano go za kontynuatora twardogłowej i ultrakonserwatywnej polityki da Costy e Silvy w znacznie zwielokrotnionym stopniu.

Następcą Garrastazu został generał Ernesto Geisel, który odszedł od jego konserwatywnej polityki i zapoczątkował proces powolnej socjalizacji i demokratyzacji.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Brazylijskie
Zagraniczne

Przypisy[edytuj | edytuj kod]