Emmanuel Dahl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emmanuel Dahl
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 kwietnia 1973
Lyon, Francja
Instrumenty fortepian, gitara
Gatunki pop
Zawód wokalista
Aktywność od 1991
Strona internetowa

Emmanuel Dahl (ur. 14 kwietnia 1973 roku w Lyonie, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Rodan) - francuski piosenkarz, użyczył głosu do wielu filmów animowanych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczył się gry na fortepianie i gitarze. Pisał słowa do piosenek i zdecydował się opuścić ławki uniwersytetu, w wieku 20 lat w pełni zaangażował się w muzykę. W 1993 roku wyjechał do Paryża. Podjął pracę jako asystent inżyniera dźwięku w jednym z największych studiów nagraniowych w Paryżu, gdzie nagrywali m.in. Céline Dion i Jean-Jacques Goldman.

Jego głos został zauważony przez producentów i zaczął nagrywać dżingle do reklamy, m.in. Coca-Coli, filmów lub bajek.

W 1996 roku brał udział w spektaklu muzycznym Alice Dony Les Routes du soleil. Potem został zatrudniony przez Walt Disney Pictures do śpiewania w kilku filmach animowanch:

Użyczył również głosu postaciom w serialach telewizyjnych: Honey (2003), Studenckie ciała (Student Bodies, 1997-99) i Pepper Ann (1997-2001). W 1998 roku grał główną rolę Claude'a w musicalu Hair w Théâtre Mogador. Następnie występował w przedstawieniach: Il était une fois Bobino (1999), GMT w Casino de Trouville (2000). Był chórzystą w programach telewizyjnych z Ophélie Winter, Estelle Hallyday i Johnny Hallydayem.

W 2001 roku zastępił Pablo Villafranca w roli Jozuego i Pedro Alvesa w roli Aarona w musicalu Dziesięć przykazań (Les Dix Commandements) w Palais des Sports.

Debiutował na ekranie rolą Miguela w filmie Alive (2004) u boku Richarda Anconiny, a następnie przez prawie rok odtwarzał postać Videopolisa z Parc Disneyland w Mickey's ShowTime.

W 2004 roku utworzył zespół muzyczny Howshow. Między wrześniem 2005 a lipcem 2007 w zastąpstwie za Emmanuela Moire grał wiele razy rolę Ludwika XIV w popularnym francuskim musicalu Le Roi Soleil.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]