Przejdź do zawartości

English Electric

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
English Electric
Ilustracja
Logo English Electric umieszczone na lokomotywie English Electric DP1
Państwo

 Wielka Brytania

Data założenia

1918

Data likwidacji

1968

brak współrzędnych
Bombowiec odrzutowy English Electric Canberra
Lokomotywa spalinowa British Rail Class 50(inne języki)

English Electricbrytyjski producent silników elektrycznych, a także lokomotyw i samolotów, przejęty w roku 1968 przez koncern General Electric Company(inne języki) (GEC).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma English Electric Company powstała w 1918 z połączenia lub przejęcia kilku mniejszych zakładów produkujących tabor kolejowy, tramwaje, urządzenia elektryczne, samoloty i uzbrojenie. W zakresie produkcji lotniczej firma budowała do 1926 roku łodzie latające, kiedy to dział lotniczy został zamknięty z uwagi na brak zamówień. Istotne dla bytu i pozycji firmy było dostarczenie w latach 30. osprzętu dla elektryfikacji sieci kolejowej brytyjskiego przedsiębiorstwa Southern Railway. W kolejnych latach firma przejmowała różne inne firmy, rozszerzając skalę swojej działalności, m.in. w 1946 zakłady radiotechniczne Marconi Company, a w 1955 producentów taboru kolejowego Vulcan Foundry i Robert Stephenson and Hawthorns.

W 1939 roku, tuż przed II wojną światową firma powróciła do produkcji lotniczej, budując na licencji bombowce Handley Page Hampden i Handley Page Halifax, a następnie w 1944 odrzutowce de Havilland Vampire. Tuż po wojnie firma zorganizowała własne biuro konstrukcyjne, w którym powstał udany bombowiec English Electric Canberra i myśliwiec English Electric Lightning, będący pierwszym brytyjskim samolotem, który przekroczył podwójną prędkość dźwięku. W 1958 dział lotniczy firmy został wyodrębniony jako firma English Electric Aviation Ltd., a w 1960 wszedł (pod naciskiem rządu) w skład koncernu British Aircraft Corporation (BAC), z udziałem 40%. W 1963 do BAC przeszedł także dział pocisków kierowanych English Electric.

W 1968 koncern English Electric został przejęty przez koncern General Electric Company (GEC).

Wśród produktów zakładów English Electric są także dwie serie lokomotyw elektrycznych wyprodukowane na zamówienie PKPEP01 (E100) i EU06 oraz elektryczny wagon silnikowy EN80 eksploatowany na WKD.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Samoloty[edytuj | edytuj kod]

Na licencji:

Lokomotywy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h English Electric. BAE Systems. [dostęp 2023-11-06]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k Manufacturer: English Electric Vulcan Foundry. BRDatabase. [dostęp 2023-11-06]. (ang.).