Eochaid mac Eirc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Eochaid mac Eirc (ir. Eochaidh) – mityczny król Irlandii w latach 1224-1213 p.n.e. Syn Erca, syna Rinnala, króla Irlandii z ludu Fir Bolg. Został królem po pokonaniu i zabiciu kuzyna Foidbgena.

Był pierwszym królem irlandzkim, który założył system wymiaru sprawiedliwości. Za jego panowania nie spadł żaden deszcz; były tylko rosa i żniwa każdego roku. Eochaid miał żonę o imieniu Tailtiu. Na jej cześć nazwał stolicę kraju (współczesny Teltown w hrabstwie Meath). Organizował tam święto w sierpniu każdego roku. Panował przez dziesięć lat, aż jego lud Fir Bolgów został pokonany przez Tuatha Dé Danann, lud półboskich herosów, w pierwszej bitwie na Mag Tured (Moytura) w Iar Connacht. Podczas walki Eochaid był pokonany przez pragnienie, ale druidzi z Dananian ukryli wszystkie źródła wody za pomocą magii. Gdy Eochaid szukał wody, został znaleziony i zabity.


Poprzednik
Foidbgen
mityczny król Irlandii
1224-1213 p.n.e.
Następca
Bres

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzybowski S., Historia Irlandii, Ossolineum, wyd. III, Wrocław 2003, s. 15, ISBN 83-04-04677-6.
  2. Truhart P., Regents of Nations. Systematic Chronology of States and Their Political Representatives in Past and Present. A Biographical Reference Book, Part 1: Antiquity Worldwide, München 2000, s. 372, ISBN 3-598-21543-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]