Eochaid mac Eirc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eochaid mac Eirc
mityczny król Irlandii
Okres od 1224 p.n.e.
do 1213 p.n.e.
Poprzednik Foidbgen
Następca Bres
Dane biograficzne
Dynastia Firbolgów
Ojciec Erc
Żona Tailtiu

Eochaid mac Eirc (ir. Eochaidh) – mityczny król Irlandii w latach 1224-1213 p.n.e. Syn Erca, syna Rinnala, króla Irlandii z ludu Fir Bolg. Został królem po pokonaniu i zabiciu kuzyna Foidbgena.

Był pierwszym królem irlandzkim, który założył system wymiaru sprawiedliwości. Za jego panowania nie spadł żaden deszcz; były tylko rosa i żniwa każdego roku. Eochaid miał żonę o imieniu Tailtiu. Na jej cześć nazwał stolicę kraju (współczesny Teltown w hrabstwie Meath). Organizował tam święto w sierpniu każdego roku. Panował przez dziesięć lat, aż jego lud Fir Bolgów został pokonany przez Tuatha Dé Danann, lud półboskich herosów, w pierwszej bitwie na Mag Tured (Moytura) w Iar Connacht. Podczas walki Eochaid był pokonany przez pragnienie, ale druidzi z Dananian ukryli wszystkie źródła wody za pomocą magii. Gdy Eochaid szukał wody, został znaleziony i zabity.


Poprzednik
Foidbgen
mityczny król Irlandii
1224-1213 p.n.e.
Następca
Bres

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzybowski S., Historia Irlandii, Ossolineum, wyd. III, Wrocław 2003, s. 15, ​ISBN 83-04-04677-6​.
  2. Truhart P., Regents of Nations. Systematic Chronology of States and Their Political Representatives in Past and Present. A Biographical Reference Book, Part 1: Antiquity Worldwide, München 2000, s. 372, ​ISBN 3-598-21543-6​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]