Przejdź do zawartości

Epizod z belgijskiej rewolucji 1830

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Epizod z belgijskiej rewolucji 1830
Ilustracja
Autor

Gustaaf Wappers

Data powstania

1835

Medium

olej na płótnie

Wymiary

444 × 660 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Bruksela

Lokalizacja

Królewskie Muzea Sztuk Pięknych w Brukseli

Epizod z belgijskiej rewolucji 1830obraz olejny namalowany na płótnie przez belgijskiego malarza Gustaafa Wappersa w 1835, znajdujący się w zbiorach Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych w Brukseli[1].

Wappers, był pierwszym belgijskim malarzem romantycznym. Studiował na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii oraz w Paryżu. W 1832 został mianowany profesorem malarstwa na tejże antwerpskiej akademii. Epizod z belgijskiej rewolucji 1830 został ciepło przyjęty na salonach i szybko okrył się dużą sławą, a jego twórca awansował na dyrektora akademii w Antwerpii. Wkrótce przeniósł się do Paryża, gdzie zmarł w 1874[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia scenę z rewolucji belgijskiej. Żyjący na południu Belgii francuskojęzyczni katolicy uważali bardzo nietolerancyjnego wobec ich wiary kalwinistę[3], króla Wilhelma za despotę. Sam monarcha krwawo tłumił wszelkie rozruchy i utrzymywał stabilną sytuację w Królestwie Zjednoczonych Niderlandów za pomocą armii. Wspierani przez Francję powstańcy zwyciężyli po trzech latach walki. W ten sposób, Belgia została oddzielona od Niderlandów i zyskała suwerenność. Holendrzy uznali jej niepodległość dopiero w 1839. Kongres Narodowy zdecydował, by królem Belgów został Leopold I Koburg.

Obraz przedstawia tłum na Wielkim Placu w Brukseli. Większość ludzi ma przy sobie broń – widły, szable, bagnety. Na szczycie tłumu, w prawym górnym rogu, dostrzec można wielką, rozdartą flagę Belgii. W centralnej części malowidła stoi elegancko ubrany chłopiec, grający na bębnie. Po prawej stronie, na kolanach starszego mężczyzny, leży najpewniej mdlejąca kobieta. Obraz jest niezwykle dynamiczny – każdy członek wielkiego tłumu przepycha się, wręcz wspina na innych. W tle, za głównymi postaciami, dostrzec można wielki tłum kolejnych powstańców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tafereel van de Septemberdagen 1830 op de Grote Markt te Brussel [online], Królewskie Muzea Sztuk Pięknych w Brukseli [dostęp 2021-11-29] (niderl.).
  2. Episodes from September Days 1830 on the Place de l’Hôtel de Ville in Brussels [online], waterloo200.org [dostęp 2021-11-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03] (ang.).
  3. History: New Boss, New Rules [online], belgium.beertourism.com [dostęp 2021-11-29] (ang.).