Etosza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Etosza
Ilustracja
Zdjęcia Etoszy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej; górne ukazuje ujście rzeki Ekuma w marcu 2006 r., która na dolnym zdjęciu (czerwiec 2005 r.) nie docierała do jeziora
Położenie
Państwo  Namibia
Morfometria
Powierzchnia ~4800 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

130 km
50 km
Hydrologia
Rzeki zasilające Ekuma, Oshigambo, Omurambo Ovambo
Rodzaj jeziora słone jezioro okresowe
Położenie na mapie Namibii
Mapa konturowa Namibii, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Etosza”
Ziemia18°47′07″S 16°15′50″E/-18,785278 16,263889
Mapka jeziora
Położenie na mapie Namibii

Etosza (ang. Etosha Pan) – okresowe jezioro słone w północnej części Namibii. Zajmuje powierzchnię liczącą ok. 4,8[1] tys. km². Ma ok. 130 km długości i ok. 50 km szerokości. Przez większą część roku jest to solnisko pozbawione wody.

W porze deszczowej zasilane jest okresowymi rzekami Ekuma i Oshigambo. W porze suchej pokrywa się skorupami solnymi. Jezioro usytuowane jest w centralnej części Parku Narodowego Etoszy. Powstał on w roku 1907 na terenach łowieckich ludów afrykańskich zamieszkujących okolice jeziora (Owambo, Hererowie, Buszmeni). Teren ten nazwali "jeziorem miraży" lub "miejscem, gdzie woda jest sucha".

Teren często odwiedzany przez zwierzęta w poszukiwaniu wody i pokarmu. Najliczniejsze grupy zwierząt to: różne gatunki antylop, zebr za którymi podążają żyrafy, słonie, oraz drapieżniki (lew, hiena, gepard, likaon) idące tropem za zwierzyną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cudowny świat: Najpiękniejsze zakątki i krajobrazy, Przegląd Readers Digest, 2000 ​ISBN 83-882-43-10-1