Ekoregion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ekoregion amazońskiego lasu deszczowego. Ameryka Południowa
Ekoregion Cerrado. Ameryka południowa

Ekoregion lub region ekologiczny jest stosunkowo dużym obszarem biogeograficznym, który wyróżnia się wyjątkowym charakterem ekologii, klimatu, geomorfologii, gleb, hydrologii, flory i fauny.

Wprowadzenie[edytuj | edytuj kod]

Światowy fundusz na rzecz przyrody (World Wide Fund for Nature lub WWF) definiuje ekoregion jako rozległy obszar ziemi lub wody, który zawiera geograficznie wyróżniający się zbiór naturalnych zbiorowisk. Obszary te współdzielą znaczną większość swoich gatunków, dynamikę ekologiczną, podobne warunki środowiskowe i oddziałują ekologicznie w decydujący sposób na ich długoterminowe utrzymanie. Najbardziej znane ekoregiony pochodzą z WWF, jednak ich granice mogą się różnić w zależności od autorów i rządowych instytucji ochrony środowiska.

Użycie terminu ekoregion jest konsekwencją gwałtownego wzrostu zainteresowania ekosystemami i ich funkcjonowaniem. W szczególności zwraca się uwagę na wpływ skali przestrzennej na badanie i ochronę krajobrazów. Często uznaje się, że połączone ze sobą ekosystemy tworzą całość, która jest „większa niż suma jej części”. Istnieje wiele prób reagowania na ekosystemy w zintegrowany sposób w celu uzyskania „wielofunkcyjnych” krajobrazów; od naukowców zajmujących się rolnictwem po ekologów używają „ekoregionów” jako jednostki analizy.

WWF dzieli powierzchnię Ziemi na osiem stref ekologicznych, podzielonych z kolei na łącznie 867 ekoregionów lądowych. Zaproponowano wykorzystanie tego podziału jako podstawy inicjatyw demokracji bioregionalnej. Strefy ekologiczne są bardzo dobrze zdefiniowane, ale granice ekoregionów wciąż podlegają zmianom i kontrowersji. Jeśli chodzi o katalogowanie ekoregionów morskich i słodkowodnych, nie zostało jeszcze opublikowane.

WWF wybrała 238 ekoregionów jako najbardziej reprezentatywnych z różnych biomów naszej planety. Te 238 regionów są zgrupowane w projekcie Global 200.

Biomy[edytuj | edytuj kod]

W ekoregionach lądowych[edytuj | edytuj kod]

867 ekoregionów lądowych jest również rozmieszczonych w 14 różnych biomach[1]:

W ekoregionach słodkowodnych[edytuj | edytuj kod]

Ekoregiony słodkowodne są podzielone na 12 biomów :

W ekoregionach morskich[edytuj | edytuj kod]

Ekoregiony morskie są podzielone na 5 biomów :

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Brunckhorst, D.: Bioregional planning: resource management beyond the new millennium. Sydney: Harwood Academic Publishers, 2000.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]