Ekoregion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ekoregion amazońskiego lasu deszczowego. Ameryka Południowa
Ekoregion Cerrado. Ameryka Południowa

Ekoregion lub region ekologiczny jest stosunkowo dużym obszarem biogeograficznym, który wyróżnia się wyjątkowym charakterem ekologii, klimatu, geomorfologii, gleb, hydrologii, flory i fauny.

Wprowadzenie[edytuj | edytuj kod]

Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (World Wide Fund for Nature, WWF) definiuje ekoregion jako rozległy obszar ziemi lub wody, który zawiera geograficznie wyróżniający się zbiór naturalnych zbiorowisk. Obszary te współdzielą znaczną większość swoich gatunków, dynamikę ekologiczną, podobne warunki środowiskowe i oddziałują ekologicznie w decydujący sposób na ich długoterminowe utrzymanie. Najbardziej znane ekoregiony pochodzą z WWF, jednak ich granice mogą się różnić w zależności od autorów i rządowych instytucji ochrony środowiska.

Użycie terminu ekoregion jest konsekwencją gwałtownego wzrostu zainteresowania ekosystemami i ich funkcjonowaniem. W szczególności zwraca się uwagę na wpływ skali przestrzennej na badanie i ochronę krajobrazów. Często uznaje się, że połączone ze sobą ekosystemy tworzą całość, która jest „większa niż suma jej części”. Istnieje wiele prób reagowania na ekosystemy w zintegrowany sposób w celu uzyskania „wielofunkcyjnych” krajobrazów; różne grupy interesu od naukowców zajmujących się rolnictwem po ekologów używają „ekoregionów” jako jednostki analizy.

WWF dzieli powierzchnię Ziemi na osiem stref ekologicznych, podzielonych z kolei na łącznie 867 ekoregionów lądowych. Strefy ekologiczne są bardzo dobrze zdefiniowane, ale granice ekoregionów wciąż podlegają zmianom i kontrowersji. Jeśli chodzi o katalogowanie ekoregionów morskich i słodkowodnych, nie zostało jeszcze opublikowane.

WWF wybrała 238 ekoregionów jako najbardziej reprezentatywnych z różnych biomów naszej planety. Te 238 regionów są zgrupowane w projekcie Global 200.

Ramowa dyrektywa wodna dzieli europejskie wody śródlądowe i ich zlewnie na następujące ekoregiony:

 1. Region iberyjsko-makaronezyjski
 2. Pireneje
 3. Włochy, Korsyka i Malta
 4. Alpy
 5. Zachodnie Bałkany Dynarskie
 6. Zachodnie Bałkany Greckie
 7. Bałkany Wschodnie
 8. Wyżyny zachodnie
 9. Wyżyny centralne
 10. Karpaty
 11. Niziny węgierskie
 12. Region pontyjski
 13. Równiny zachodnie
 14. Równiny centralne
 15. Region bałtycki
 16. Równiny wschodnie
 17. Irlandia i Irlandia Północna
 18. Wielka Brytania
 19. Islandia
 20. Wyniesienia borealne
 21. Tundra
 22. Tarcza fennoskandynawska
 23. Tajga
 24. Kaukaz
 25. Depresja kaspijska.

Wyróżniane w ramowej dyrektywie wodnej ekoregiony wód przejściowych i wód przybrzeżnych odpowiadają morzom i oceanowi: Ocean Atlantycki, Morze Norweskie, Morze Barentsa, Morze Północne, Morze Bałtyckie, Morze Śródziemne[1].

Biomy[edytuj | edytuj kod]

W ekoregionach lądowych[edytuj | edytuj kod]

867 ekoregionów lądowych jest również rozmieszczonych w 14 różnych biomach[2]:

W ekoregionach słodkowodnych[edytuj | edytuj kod]

Ekoregiony słodkowodne są podzielone na 12 biomów :

W ekoregionach morskich[edytuj | edytuj kod]

Ekoregiony morskie są podzielone na 5 biomów :

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]