Eugenia Charles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eugenia Charles
Eugenia Charles.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1919
Pointe Michel
Data i miejsce śmierci 7 września 2005
Fort-de-France
Premier Dominiki
Okres od 21 lipca 1980
do 14 czerwca 1995
Poprzednik Oliver Seraphin
Następca Edison James
Odznaczenia
Order Imperium Brytyjskiego

Eugenia Charles (ur. 15 maja 1919 w Pointe Michel, zm. 7 września 2005 w Fort-de-France, Martynika), działaczka polityczna karaibskiego państwa Dominika.

Eugenia Charles po raz pierwszy zetknęła się z polityką w latach sześćdziesiątych, kiedy to brała udział w ugrupowaniu, walczącym o wolność prasy i wypowiedzi. Nieco później ugrupowanie to sformowało się w Partię Pracy Dominiki, której przywódczynią została, wbrew własnej woli, Eugenia Charles. Przez długi czas pozostawała w opozycji, słynąc z ciętego języka i bezkompromisowej postawy w parlamencie, gdy krytykowała politykę premiera Patricka Johna za współpracę gospodarczą z rasistowskim RPA.

Po upadku rządu Olivera Seraphine w lipcu 1980 Charles otrzymała nominację na stanowisko premiera Dominiki. Pełniła tę funkcję od 21 lipca 1980 do 14 czerwca 1995, w latach 1980-1990 będąc jednocześnie ministrem spraw zagranicznych republiki. Eugenia Charles była pierwszą na Karaibach kobietą-premierem.

W 1983 Charles poparła amerykańską inwazję na Grenadę i wysłała symboliczną pomoc wojskową, która uczestniczyła w pacyfikacji socjalistycznego przewrotu. W zamian za współpracę rząd Dominiki otrzymał dużą pomoc finansową, czego rezultatem były większe inwestycje w infrastrukturę kraju, m.in. w drogi.

W 1995 po 15 latach rządów Charles zrezygnowała z rządów. W wyniku wyborów władzę objął reprezentujący opozycję Edison James.

Linki zewnętrzne[edytuj]