Eugeniusz Dutkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugeniusz Dutkiewicz
Ryszard Eugeniusz Dutkiewicz
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 16 lipca 1947
Sianów
Data i miejsce śmierci 11 września 2002
Gdańsk
Krajowy Duszpasterz Hospicjum
Okres sprawowania 1987 - 2002
członek Krajowej Rady ds. Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej przy Ministerstwie Zdrowia
Okres sprawowania 1993 - 2002
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Pallotyni
Prezbiterat 11 czerwca 1972

Eugeniusz Dutkiewicz, właściwie Ryszard Eugeniusz Dutkiewicz (ur. 16 lipca 1947 w Sianowie k. Koszalina, zm. 11 września 2002 w Gdańsku) – ksiądz pallotyn, jeden z prekursorów ruchu hospicyjnego w Polsce.

Kapłaństwo[edytuj | edytuj kod]

Eugeniusz Dutkiewicz urodził się 16 lipca 1947 w Sianowie koło Koszalina. W 1965 wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Po święceniach kapłańskich, które przyjął 11 czerwca 1972 w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie z rąk bp. Władysława Miziołka, trafił do Gdańska, z którym związał całe swoje życie kapłańskie. Pracował w obu pallotyńskich placówkach Gdańska. Został też kapelanem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracy wśród chorych i duszpasterstwu służby zdrowia poświęcił całe swoje kapłaństwo. Ks. Dutkiewicz był pierwszym proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gdańsku-Wrzeszczu.

Hospicjum[edytuj | edytuj kod]

W 1984 ks. Eugeniusz Dutkiewicz rozpoczął budowę gdańskiego hospicjum – współtworząc "polski model hospicjum domowego". Utworzone przez niego Hospicjum Pallottinum stało się wzorem dla hospicjów w całym kraju. Ks. Eugeniusz, mianowany przez Episkopat Polski w 1987 Krajowym Duszpasterzem Hospicjum, stał się niestrudzonym propagatorem hospicyjnej troski o nieuleczalnie chorych i ich rodziny.

Podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1987, przygotowywał spotkanie z chorymi w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Ks. Eugeniusz Dutkiewicz starał się być w każdym nowym hospicjum w Polsce, tworząc jednocześnie w Gdańsku w 1991, Ogólnopolskie Forum Ruchu Hospicyjnego[1]. Od 1993, jako członek Krajowej Rady ds. Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej przy Ministerstwie Zdrowia, brał udział w pracach, które doprowadziły do powstania "Programu rozwoju opieki paliatywnej i hospicyjnej w Polsce". Stałym elementem pracy Krajowego Duszpasterza Hospicjum były rekolekcje, dni skupienia i referaty wygłaszane przy okazji niezliczonych spotkań formacyjnych. Wobec rosnącego zapotrzebowania na opiekę hospicyjną ciągle rozszerzał działalność Hospicjum Gdańskiego[2]. Jedną z zauważalnych potrzeb była budowa hospicjum stacjonarnego, w którym mogliby zakończyć życie chorzy pozbawieni rodziny lub wymagający szczególnej opieki.

Grób na gdańskim cmentarzu Srebrzysko

Szczególną troską ks. Dutkiewicza była formacja duszpasterzy hospicjum i służby zdrowia. Dzięki jego pomocy w Ogólnopolskich Warsztatach Formacyjnych dla Kapelanów Służby Zdrowia i Hospicjum w 1999 w Gdańsku udział wzięli kapelani z całej Polski. Wypracowany przez ks. Dutkiewicza program formacyjny jest tamtego czasu stosowany jako metoda przygotowania do pracy w duszpasterstwie służby zdrowia i posłudze hospicyjnej dla seminarzystów i kapelanów.

"Solidarność"[edytuj | edytuj kod]

W okresie pierwszej "Solidarności" ks. Eugeniusz Dutkiewicz był zaangażowany w działalność opozycyjną pod pseudonimem "Chudy". Pomagał internowanym i ich rodzinom w latach stanu wojennego. Pallotyński dom przy ul. Skłodowskiej-Curie w Gdańsku był miejscem spotkań opozycji, centrum wydarzeń kulturalnych i spotkań modlitewnych.

Ks. Eugeniusz Dutkiewicz zmarł nagle 11 września 2002 w wieku 55 lat. Spoczywa na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.

10 grudnia 2007 ks. Dutkiewicz został pośmiertnie honorowym obywatelem Gminy i Miasta Sianów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]