Euranet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Euranet - europejska sieć radiowa. Jest to fuzja 16 międzynarodowych, krajowych, regionalnych i lokalnych rozgłośni europejskich tworząca jedno paneuropejskie Konsorcjum Medialne. Projekt ten informuje i komunikuje o wydarzeniach w Europie z perspektywy transnarodowej, a nie jak to było wcześniej, z perspektywy narodowej.

Euranet emituje wspólne audycje od początku kwietnia 2008 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z inicjatywy Deutsche Welle (DW) i Radio France Internationale (RFI) 25 lipca 2007 połączyło się 16 międzynarodowych, krajowych i regionalnych rozgłośni z 13 krajów Unii Europejskiej tworząc jedno paneuropejskie konsorcjum. Członkami konsorcjum są państwowe oraz prywatne rozgłośnie radiowe. Celem tego zjednoczenia jest poprawienie podawania informacji z i o Europie, a także zdawanie relacji o wspólnym życiu w Europie i poprzez to stworzenie tak zwanej Europejskiej Publiczności. Europejskie Konsorcjum Mediów Euranet zostało oficjalnie przedstawione w lutym 2008 w Brukseli przez Margot Wallström - wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej. Potwierdziła ona, że Komisja Europejska wesprze finansowo Euranet w ciągu następnych 5 lat sumą 5,8 milionów . Mimo wsparcia finansowego Komisja Europejska gwarantuje rozgłośniom uczestniczącym w Euranecie całkowitą niezależność redakcyjną.

W pierwszym roku nadawania Euranet tworzone są audycje w języku niemieckim, angielskim, francuskim, polskim i hiszpańskim. Audycje Euranetu po bułgarsku, grecku, portugalsku, rumuńsku i węgiersku występują głównie w magazynach i dossier.

Docelowo do roku 2012 programy te mają być emitowane we wszystkich 23 oficjalnych językach UE.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Niemieckie radio Deutsche Welle odeszło od projektu 30 czerwca 2009 roku[1].

Członkami Euranetu są następujące rozgłośnie[2]:

Państwo Rozgłośnia
Belgia Radio Télévision Belge Francophone
Bułgaria Bułgarskie Radio Narodowe
Czechy Radio Praha[3] (Český rozhlas)
Dania Radio Mælkebøtten
Francja Radio France Internationale
Grecja Skai Radio
Hiszpania Punto Radio Castilla y León
Holandia Radio Nederland Wereldomroep
Polska Polskie Radio SA
Polska Polskie Radio Szczecin SA
Portugalia Europa Lisboa
Rumunia Radio Romania International
Rumunia RFI România
Słowenia Radio Slovenia International
Węgry Magyar Rádió
Włochy Radio 24 – Il Sole 24 Ore

Konsorcjum[edytuj | edytuj kod]

Konsorcjum Euranatu kierowane jest przez dwóch zarządzających, którzy wspierają i współplanują Strategie i dalszy rozwój Euranetu. Odpowiedzialność finansową w stosunku do UE ma (CEO) Erlends Calabuig z RFI, odpowiedzialność redakcyjną za Euranet sprawuje Petra Kohnen (CEO) z DW.

Formaty Audio[edytuj | edytuj kod]

Euranet informuje o wydarzeniach kulturalnych, społecznych, ekonomicznych i politycznych w Europie z perspektywy ogólnoeuropejskiej. Dzienny czas emisji o Europejczykach i dla Europejczyków wynosi od 30 do 60 minut. Programy w Euranetach emitowane są w głównych godzinach słuchania i wielokrotnie przez inne rozgłośnie emitowane.

 • Wiadomości: Codziennie ważne informacje o bieżących wydarzeniach w Europie
 • Aktualne wydarzenia: Codziennie ważne informacje z polityki, ekonomii i społeczeństwa.
 • Magazyny: Codziennie szczegółowe audycje i reportaże poświęcone Unii Europejskiej i jej mieszkańcom oraz najważniejszym wydarzeniom politycznym, społecznym, kulturalnym i gospodarczym we wspólnocie z paneuropejskiego punktu widzenia.
 • Dossiers: Wielokrotnie w roku audycje dotyczące różnych tematów od emigracji poprzez energie, klimat do lifestyle.
 • Live: od trzech do czterech razy w roku emisje na zywo o szczególnie ważnych wydarzeniach w Europie

Uczestniczące w programie rozgłośnie mają dziennie od 12 do 19 milionów słuchaczy. Do tego dochodzi jeszcze 30 milionów słuchacze spoza Europy.

Europejski program University Circle[edytuj | edytuj kod]

Aby wesprzeć rozwój działalności radia i internetu został powołany do życia tzw. Europejski “University Circle”. W ramach tego projektu studenci dziennikarstwa i języków obcych mają możliwość wykorzystywania materiałów naukowych. Oprócz tego studenci biorących udział w programie uniwersytetów przedstawiają swoje opinie o audycjach oraz dostarczają propozycji dla audycji Euranetu osobom realizującym te programy. W projekcie biorą udział następujące uniwersytety: Cambridge University, Roosevelt Academy university college Middelburg, IHECS w Brukseli, RWTH Aachen, Tampere Universität w Finlandii, Babes-Bolyai Uniwersytet w Rumunii, a także Uniwersytet Wrocławski w Polsce.

Dodatkowo oprócz uczestniczących rozgłośni Programy Euranet są przejmowane przez liczne rozgłośnie studenckie (Campus Radio). Lokalne stacje partnerskie posiadają status członka stowarzyszonego w Konsorcjum. Do rozgłośni partnerskich należą:

 • Wielka Brytania: CUR 1350 Cambridge University
 • NIemcy: Hochschulradio, TIDE Radio, Hamburg Media School,CampusRadioBonn
 • Francja: Radio Campus Paris, Eur@dionantes
 • Finlandia: Radio Moreeni Tampere University
 • Polska: UniRadio Wrocław

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Antwort der Bundesregierung (...). „Deutscher Bundestag - 16. Wahlperiode”. Drucksache 16/13075, s. 4, 2009-05-19. Deutscher Bundestag. ISSN 0722-8333 (niem.). 
 2. About us (ang.). Euranet. [dostęp 2011-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-11)].
 3. Vilém Faltýnek: Radio Praha se bude podílet na panevropském rozhlasovém projektu (cz.). Český rozhlas, 2008-03-04. [dostęp 2011-02-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]