Ewa Dyakowska-Berbeka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewa Dyakowska-Berbeka
Data i miejsce urodzenia 22 września 1957
Bielsko-Biała
Data śmierci 29 kwietnia 2018
Dziedzina sztuki malarstwo, grafika, scenografia

Ewa Dyakowska-Berbeka (ur. 22 września 1957 w Bielsku Białej, zm. 29 kwietnia 2018) – polska malarka, graficzka i scenografka w Teatrze Witkacego w Zakopanem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wychowała w posiadłości swoich dziadków Dyakowskich w Pszczynie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jerzego Krechowicza w 1982 r. Tworzyła swoje prace najczęściej w technice kolażu. W jej dorobku znalazło się wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, w galerii Yatki w Nowym Targu, w galerii Yam, Galerii teatru Logos w Łodzi, w Muzeum diecezjalnym w Opolu. Jej prace znajdują się w zbiorach Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, w Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Z Teatrem Witkacy współpracowała bez przerwy od 1985 roku. Stworzyła scenografie między innymi do „Zdrady” Adama Zagajewskiego w reżyserii Pawła Woldana, „Demona ziemi, Puszki Pandory” Franka Wedekinda oraz do „Theatrum caeremoniarum” Moliera w reżyserii Andrzeja Dziuka. Była laureatką Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane. Artystka mieszkała i tworzyła w Zakopanem. Zmarła po długiej i ciężkiej chorobie, pochowana została na cmentarzu parafialnym przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Córka prof. Andrzeja Dyakowskiego (1936–2020), malarza i profesora ASP w Gdańsku. Była żoną Macieja Berbeki (1954–2013). Himalaisty, który zginął w 2013 roku podczas wyprawy na Broad Peak. Mieli czwórkę synów.

O swoim życiu opowiedziała Beacie Sabale-Zielińskiej w książce Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak (Warszawa, 2016)[2].

W zapowiedzianym na 2020 filmie Broad Peak w rolę Dyakowskiej-Berbeki wcieli się Maja Ostaszewska[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]