Ewelina Knapska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ewelina Knapska
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

28 sierpnia 1977

Doktor habilitowana nauk
biologicznych
Specjalność:
neurobiologia, neurofizjologia
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Doktorat

2006 – biologia
Instytut im. Nenckiego

Habilitacja

28 czerwca 2013 – biologia
Instytut im. Nenckiego

Profesor nadzwyczajna
Jednostka

Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN

Stanowisko

Kierowniczka Pracowni Neurobiologii Emocji
(od 2012)

Okres zatrudn.

od 2008

Strona internetowa

Ewelina Anna Knapska (ur. 28 sierpnia 1977) – polska biolożka, doktor habilitowana nauk biologicznych, kierowniczka Pracowni Neurobiologii Emocji w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła biologię i psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 2006 uzyskała doktorat z neurobiologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk na podstawie pracy Zróżnicowanie aktywności jąder ciała migdałowego w zależności od rodzaju zastosowanej stymulacji emocjonalnej. Następnie odbyła dwuletni stać naukowy na Uniwersytecie Michigan. Habilitację otrzymała tamże w 2013 na podstawie pracy Mechanizmy nabywania, wygaszania i odnawiania warunkowej reakcji strachu. Od 2008 związana z Instytutem Nenckiego, gdzie pracuje jako profesor nadzwyczajna. Od 2012 kieruje Pracownią Neurobiologii Emocji tamże[1].

Stypendystka i tutorka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci[2]. Jest stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Academia Europea. W 2016 otrzymała grant European Research Council.

W trakcie studiów doktoranckich odkryła – wraz z dr. hab. Tomaszem Werką oraz prof. Leszkiem Kaczmarkiem – przekazywanie pobudzenia emocjonalnego między żyjącymi razem szczurami oraz różnice w ekspresji genów wczesnej odpowiedzi w różnych częściach ciała migdałowatego w zależności od tego, czy dany szczur był „nadawcą” czy „odbiorcą” pobudzenia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]