Express Wieczorny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Express Wieczorny
Częstotliwość dziennik (do 1999) / dwutygodnik
Państwo  Polska
Adres Plac Kościuszki 14,
96-500 Sochaczew
Wydawca Milenium Media AWPK
Pierwsze wydanie 1946
Redaktor naczelny Janusz Szostak
ISSN 0137-9119
Strona internetowa

Express Wieczornydziennik popołudniowy o charakterze sensacyjnym założony przez Rafała Pragę. Do momentu powstania PZPR w 1948 gazeta należała do PPS.

Ukazywał się w Warszawie od 1946 do 1999. Posiadał wydanie sobotnie, które nazywało się Kulisy (okresowo był to weekendowy dodatek).

W 1976 redakcja gazety została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy II klasy[1].

Na łamach dziennika rysunki zamieszczał Julian Żebrowski[2].

Od 1991 właścicielem gazety została utworzona wiosną 1990 Fundacja Prasowa „Solidarność”, oficyna prasowa Porozumienia Centrum. Transakcję o wartości 16 mld zł umożliwiło wsparcie finansowe udzielone przez Bank Przemysłowo-Handlowy, obejmowała ona także szereg nieruchomości powiązanych z działalnością tytułu. Na początku 1991 r. redaktorem naczelnym został wskazany przez nowego właściciela Krzysztof Czabański, który zaczął stopniowo realizować nową linię redakcyjną, która oprócz dotychczasowych informacji sensacyjnych miała położyć także duży nacisk na politykę. Nowa linia polityczna spowodowała konflikt z kolegium dziennikarskim, w efekcie większość dziennikarzy odeszła z redakcji i założyła gazetę „Express” (później „Super Express”)[3].

Gazeta w tym okresie ściśle realizowała linię polityczną Porozumienia Centrum, tj. wspierała Lecha Wałęsę, promowała braci Kaczyńskich i agitowała za samą partią, tym intensywniej, im bliższe były wybory parlamentarne. W tym okresie nastąpiła też zmiana redaktora naczelnego, którym został Andrzej Urbański. Od 1 października gazeta zawierała codzienny dodatek „Express Wyborczy”[3].

Niezadowalający wynik wyborczy (8,8% głosów, piąte miejsce w wyborach) oraz lawinowy spadek liczby czytelników spowodowały, że zaraz po wyborach z dnia na dzień zrezygnowano z treści politycznych – później incydentalnie informowano jeszcze o polityce, m.in. pod koniec grudnia 1991 r. poinformowano o konflikcie partii z prezydentem Wałęsą, a na przełomie maja i czerwca 1992 r. ostro krytykowano rząd Jana Olszewskiego i wzywano do jego odejścia[3].

W lipcu 1993 r. „Express Wieczorny” został sprzedany za 25,9 mld zł szwajcarskiej spółce Marquard Media, która wydawała tytuł do 1999 r, przy czym w międzyczasie nowy właściciel zmienił gazetę w tygodnik ze względu na słabe wyniki sprzedażowe[3]. Obecnie gazeta została reaktywowana przez wydawnictwo Milenium Media i funkcjonuje jako bezpłatny dwutygodnik reklamowo-informacyjny rozprowadzany w Warszawie i okolicznych miejscowościach w nakładzie 20 tys. egzemplarzy[4].

Redaktorem naczelnym jest Janusz Szostak.

Express Poranny[edytuj]

Express Poranny był porannym wydaniem Expressu Wieczornego. Ukazywał się od października 1990 do 1991. Przestał się ukazywać po przejęciu gazety przez Porozumienie Centrum na skutek protestów dziennikarzy tej gazety, którzy uznali, że nowy właściciel zburzy niezależność gazety i w związku z tym przeszli do nowo powstałego Super Expressu, którego uważa się za kontynuację porannego wydania Expressu Wieczornego.

Przypisy

  1. Wysokie odznaczenia państwowe dla zasłużonych zakładów pracy, uczelni, instytucji i stowarzyszeń. „Nowiny”, s. 2, Nr 165 z 21-22 lipca 1976. 
  2. Julian Żebrowski, [w:] Marek Nowakowski, Tak zapamiętałem, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2014 ​ISBN 978-83-7785-974-2​ s. 66.
  3. a b c d Wojciech Czuchnowski, Iwona Szpala, Haszysz w slipkach, Kaczyński w "Expressie": jak prezes z towarzyszami gazetę Szwajcarom sprzedali, wyborcza.pl, 28 marca 2017 [dostęp 2017-03-29].
  4. Strona gazety (zarchiwizowana)

Linki zewnętrzne[edytuj]