Ferezja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferezja

Ferezja, męski strój wierzchni pochodzenia wschodniego.

W Rosji ferezja (ros. ферязь) była uroczystym strojem bojarów, wzorowanym na strojach tatarskich dostojników. Szyto ją z wzorzystych jedwabnych tureckich tkanin. Miała niski, stojący kołnierz, zamiast guzów używano sznurowanego wiązania. Popularna w XVI i XVII wieku.

W Polsce od około połowy XVI wieku ferezji zaczęto używać jako wierzchniego męskiego okrycia do szlacheckiego stroju narodowego. Miała formę obszernego płaszcza, często do kostek, z ciemnego, lub w uroczystej formie, z czerwonego sukna. Podbijano ją futrem lub jedwabną podszewką. Polska ferezja miała niski, stojący kołnierz, luźne rękawy, od przodu szamerowano ją galonami, spełniającymi jednocześnie funkcję zapięcia. Noszono ją nieraz w formie narzuty na ramiona.

W końcu XVII wieku, ferezja zaczęła wychodzić z użycia jako strój szlachecki, stając się częścią uroczystego stroju ludowego. Szyta był wówczas z sukna lub innych wełnianych tkanin, zapinana na pętlice, miała dekorowane, luźne rękawy.

Nazwa pochodzi prawdopodobnie od tureckiego feradże, gdzie oznaczało długie, wierzchnie okrycie kobiet. W języku ukraińskim - ferezija, w staroruskim - fieriez.