Przejdź do zawartości

Festiwal Tańca Karmiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Festiwal Tańca Karmiel
The Karmiel Dance Festival
Ilustracja
Występy w 2011 r.
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Karmiel

Organizator

Miasto Karmiel

Tematyka

Taniec,
Taniec ludowy

Strona internetowa

Festiwal Tańca Karmiel (hebr. פסטיבל מחול כרמיאל; ang. The Karmiel Dance Festival) – festiwal folklorystyczny odbywający się corocznie w mieście Karmiel na północy Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Festiwal został założony w 1988 roku z inicjatywy dwóch izraelskich tancerzy folklorystycznych. Jeden z nich, Jonatan Carmon był do 2000 roku dyrektorem artystycznym festiwalu, a potem zastąpił go Szlomo Maman. Od 2010 roku dyrektorem jest Aaron Solomon. W 2006 roku termin festiwalu został przełożony ze względu na ostrzał rakietowy podczas II wojny libańskiej. Festiwal zwykle trwa trzy dni, jednak latem 2007 roku wydłużono go do czterech dni. Pozwoliło to poświęcić drugi dzień na występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych. W 2011 roku planowano wydłużenie festiwalu do pięciu dni, jednak problemy budżetowe uniemożliwiły realizację tych planów.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Festiwal trwa trzy dni, podczas których publiczność może podziwiać występy zespołów folklorystycznych z kraju i za granicy. Wszystkie występy są otwarte dla publiczności. W czasie festiwalu odbywają się dwa konkursy: tańca folklorystycznego oraz choreografii.

Każdego roku odbywa się specjalny koncert jednego z najlepszych zespołów na świecie[1]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Archiwa. [w:] Festiwal Tańca Karmiel [on-line]. [dostęp 2013-01-25]. (hebr.).