Festiwal Wiatru w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Festiwal Wiatru - to impreza sportowa dla miłośników sportów lotniczych z udziałem paralotni i balonów. Odbywa się od 2004 w Toruniu.

Odbywa się w Toruniu pod koniec września. Trwa 4 dni. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Grupa FALCO w Toruniu, przy wsparciu obiektu Aeroklubu Pomorskiego. Impreza odbywa się na Lotnisku Toruń.

Koordynatorem zawodów jest Magdalena Kłoss.

Ranga zawodów[edytuj | edytuj kod]

Corocznie bierze w niej udział około 50-100 zawodników, w tym członkowie kadry narodowej. Jest ona elementem Mistrzostw Polski. W zawodach uczestniczą także sportowcy z Ukrainy, Litwy oraz medaliści Mistrzostw Świata w klasie paralotni (w 2007 - z Chin)[potrzebny przypis].

Patronat honorowy nad zawodami objęli:

  • Prezydent Miasta Torunia
  • Ireneusz Cieślak - zwycięzca balonowych zawodów o Puchar Gordona Benneta we Francji w 1983.
  • Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Imprezy towarzyszące[edytuj | edytuj kod]

Festiwal Wiatru odbywa się jednocześnie z Otwartymi Mikrolotowymi Mistrzostwami Polski w klasie paralotni z napędem - PPG. Jest zatwierdzona przez FAI. Podczas mistrzostw, na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego, rozgrywane są też konkurencje z udziałem osób niepełnosprawnych.

Częścią festiwalu jest także Europejska Fiesta balonowo-paralotniowa pod hasłem Festiwal Wiatru. Przyciąga on wielu pilotów-amatorów, chcących wziąć udział w zawodach i imprezach towarzyszących.

W czasie Festiwalu zawodnicy biją rekord Guinnessa w jednoczesnym przebywaniu w powietrzu jak największej ilości motoparalotni.

Festiwal kończy kosmiczny bar przebierańców w Forcie IV Twierdzy Toruń.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]