Lotnisko Toruń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lotnisko Toruń
Lotnisko Toruń
Państwo  Polska
Miejscowość Toruń
Typ cywilne, sportowe, powojskowe
Właściciel Aeroklub Pomorski
Rok otwarcia 1920
Kod ICAO EPTO
Strefa czasowa UTC UTC+1
Wysokość 50 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 11R/29L: Beton, 1269 × 57 m
Kierunek 02/20: Beton, 1190 × 57 m
Kierunek 11L/29R: Trawa, 1092 × 100 m
Kierunek 14/32: Trawa, 730 × 100 m
Częstotliwości radiowe
Kwadrat: KWADRAT
122,2 MHz
Położenie na mapie Torunia
Mapa lokalizacyjna Torunia
Lotnisko Toruń
Lotnisko Toruń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lotnisko Toruń
Lotnisko Toruń
Ziemia 53°01′45,16″N 18°32′45,22″E/53,029211 18,545894
Strona internetowa
Lotnisko sfotografowane przez satelitę wywiadowczego w 1965 roku

Lotnisko Toruń (kod ICAO: EPTO) – cywilne lotnisko obsługiwane przez Aeroklub Pomorski w Toruniu, który istnieje od 1922. W roku 2009 na lotnisku zorganizowane zostały XIX Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym.

Historia[edytuj]

Lotnisko toruńskie wybudowano w latach 1912-1913. Zlokalizowane zostało poza terenem twierdzy, w pobliżu fortów IX, VIII i VII, na terenie tzw. "esplanady", czyli przedpola twierdzy i przy szosie Toruń-Fordon, około 4 km na zachód od centrum miasta. Stanowiło ważny element dawnej twierdzy toruńskiej.

Pole wzlotów początkowo wynosiło około 500/500 m, jego północno-wschodnią granicę stanowiło pole ćwiczeń wojskowych, a południową linia kolejowa do Czarnowa i szosa do Fordonu.

W niewielkiej odległości od południowej granicy lotniska ustawione zostały lotnicze hangary. Wzdłuż trzech bloków znajdowały się obszerne nadbudówki, które pełniły role budynków lotniskowych. Pomiędzy hangarami i torem kolejowym zbudowano budynki sztabowe, liczne i porządne baraki koszarowe, kasyna oraz inne urządzenia lotniskowe jak rampa kolejowa i magazyny, park techniczny, skład paliwa, garaże, strzelnice, baseny przeciwpożarowe, ośrodki szkoleniowe i sportowe itd. Bezpośrednio po pierwszej wojnie światowej znajdowały się tam dwie szkoły lotnicze, a potem dwie jednostki liniowe – 4 pułk lotniczy i 1 batalion balonowy, obie z własną, pełną infrastrukturą naziemną. Lotnisko w swojej historii było ciągle rozbudowywane i unowocześniane. Zbudowano nowe koszary, powiększono pola wzlotów i przeprowadzono meliorację. Zbudowano hamownię silników oraz przeprowadzono nową instalację elektryczną. Wykonano też światła ostrzegawcze na wszystkich pobliskich przeszkodach (do wysokości 50 m) i światła graniczne, wytyczające w nocy granicę pola wzlotów. W latach 1930-1939 nastąpiła rozbudowa lotniska. Odziedziczona po Niemcach stacja paliwowa na toruńskim lotnisku już w połowie lat dwudziestych była przestarzała i nie odpowiadała warunkom bezpieczeństwa. W początkach 1930 roku przystąpiono do budowy nowoczesnej stacji według projektu inż. Kazimierza Szamańskiego, który opracował własny system przetłaczania benzyny przy pomocy pompy odśrodkowej włączonej bezpośrednio w obieg. W 1937 roku na wschodnim krańcu lotniska ukończono budowę hangaru dla Aeroklubu Pomorskiego. Do hangaru przeprowadzono prowizorycznie utwardzoną drogę. Po pierwszym nalocie bombowym niemieckiego lotnictwa 1 września 1939 roku zniszczeniu uległ budynek dowództwa pułku, komenda bazy, hangar, 7 lotników zostało zabitych, a 30 rannych. Tego samego dnia ok. godz. 17.00 zbombardowano przy użyciu bomb 50 i 100 kilogramowych pole wzlotów. Uszkodzono klika samolotów i blok koszarowy. Zginęło wówczas 11 mechaników samolotowych i 3 żołnierzy, byli kolejni ranni. W 1945 roku, bezpośrednio przed opuszczeniem twierdzy i garnizonu niemieccy saperzy wysadzili w powietrze koszary i hangary lotniska oraz inne urządzenia lotniskowe, zniszczeniu uległy niemal wszystkie urządzenia lotniska. Dużą cześć zdewastowano i bezmyślnie zniszczono. Do dziś pozostały wyraźne ślady jego militarnej przeszłości. Od 1945 lotnisku toruńskiemu przypadła rola lotniska sportowego.

Sekcje Aeroklubu[edytuj]

Posiada też następujące sekcje

  • paralotniarstwa
  • szybowcową
  • spadochronową
  • motolotniową
  • modelarską

Infrastruktura lotniska[edytuj]

Lotnisko posiada 2 betonowe pasy startowe (o długości 1269 i 1190m)[1], płytę postojową, drogi kołowania do stacji paliw oraz budynki Aeroklubu Pomorskiego: hotel (14 pokoi), restauracja, wieża kontroli lotów oraz zmodernizowane hangary. Obecnie władze Aeroklubu Pomorskiego przygotowują się do wyrównania betonowego pasa poprzez położenie na nim asfaltowego dywanika na całej długości o szerokości 30 metrów.

Odznaczenia[edytuj]

Aeroklub Pomorski został odznaczony Medalem za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 5 września 2015 roku[2].

Galeria[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. www.aeroklub.torun.pl. [dostęp 15 listopada 2009].
  2. 80-LECIE AEROKLUBU POMORSKIEGO (pol.). torun.pl. [dostęp 2015-09-05].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]