Lotnisko Toruń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lotnisko Toruń
Lotnisko Toruń
Państwo  Polska
Miejscowość Toruń
Typ cywilne, sportowe, powojskowe
Właściciel Aeroklub Pomorski
Rok otwarcia 1920
Kod ICAO EPTO
Strefa czasowa UTC UTC+1
Wysokość 50 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 11R/29L: Beton, 1269 × 57 m
Kierunek 02/20: Beton, 1190 × 57 m
Kierunek 11L/29R: Trawa, 1092 × 100 m
Kierunek 14/32: Trawa, 730 × 100 m
Częstotliwości radiowe
Kwadrat: KWADRAT
122,2 MHz
Położenie na mapie Torunia
Mapa lokalizacyjna Torunia
Lotnisko Toruń
Lotnisko Toruń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lotnisko Toruń
Lotnisko Toruń
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Lotnisko Toruń
Lotnisko Toruń
Ziemia 53°01′45,16″N 18°32′45,22″E/53,029211 18,545894
Strona internetowa
Lotnisko sfotografowane przez satelitę wywiadowczego w 1965 roku

Lotnisko Toruń (kod ICAO: EPTO) – cywilne lotnisko obsługiwane przez Aeroklub Pomorski w Toruniu, który istnieje od 1922. W roku 2009 na lotnisku zorganizowane zostały XIX Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym.

Historia[edytuj]

Lotnisko toruńskie wybudowano w latach 1912-1913. Zlokalizowane zostało poza terenem twierdzy, w pobliżu fortów IX, VIII i VII, na terenie tzw. "esplanady", czyli przedpola twierdzy i przy szosie Toruń-Fordon, około 4 km na zachód od centrum miasta. Stanowiło ważny element dawnej twierdzy toruńskiej.

Pole wzlotów początkowo wynosiło około 500/500 m, jego północno-wschodnią granicę stanowiło pole ćwiczeń wojskowych, a południową linia kolejowa do Czarnowa i szosa do Fordonu.

W niewielkiej odległości od południowej granicy lotniska ustawione zostały lotnicze hangary. Wzdłuż trzech bloków znajdowały się obszerne nadbudówki, które pełniły role budynków lotniskowych. Pomiędzy hangarami i torem kolejowym zbudowano budynki sztabowe, liczne i porządne baraki koszarowe, kasyna oraz inne urządzenia lotniskowe jak rampa kolejowa i magazyny, park techniczny, skład paliwa, garaże, strzelnice, baseny przeciwpożarowe, ośrodki szkoleniowe i sportowe itd. Bezpośrednio po pierwszej wojnie światowej znajdowały się tam dwie szkoły lotnicze, a potem dwie jednostki liniowe – 4 pułk lotniczy i 1 batalion balonowy, obie z własną, pełną infrastrukturą naziemną. Lotnisko w swojej historii było ciągle rozbudowywane i unowocześniane. Zbudowano nowe koszary, powiększono pola wzlotów i przeprowadzono meliorację. Zbudowano hamownię silników oraz przeprowadzono nową instalację elektryczną. Wykonano też światła ostrzegawcze na wszystkich pobliskich przeszkodach (do wysokości 50 m) i światła graniczne, wytyczające w nocy granicę pola wzlotów. W latach 1930-1939 nastąpiła rozbudowa lotniska. Odziedziczona po Niemcach stacja paliwowa na toruńskim lotnisku już w połowie lat dwudziestych była przestarzała i nie odpowiadała warunkom bezpieczeństwa. W początkach 1930 roku przystąpiono do budowy nowoczesnej stacji według projektu inż. Kazimierza Szamańskiego, który opracował własny system przetłaczania benzyny przy pomocy pompy odśrodkowej włączonej bezpośrednio w obieg. W 1937 roku na wschodnim krańcu lotniska ukończono budowę hangaru dla Aeroklubu Pomorskiego. Do hangaru przeprowadzono prowizorycznie utwardzoną drogę. Po pierwszym nalocie bombowym niemieckiego lotnictwa 1 września 1939 roku zniszczeniu uległ budynek dowództwa pułku, komenda bazy, hangar, 7 lotników zostało zabitych, a 30 rannych. Tego samego dnia ok. godz. 17.00 zbombardowano przy użyciu bomb 50 i 100 kilogramowych pole wzlotów. Uszkodzono klika samolotów i blok koszarowy. Zginęło wówczas 11 mechaników samolotowych i 3 żołnierzy, byli kolejni ranni. W 1945 roku, bezpośrednio przed opuszczeniem twierdzy i garnizonu niemieccy saperzy wysadzili w powietrze koszary i hangary lotniska oraz inne urządzenia lotniskowe, zniszczeniu uległy niemal wszystkie urządzenia lotniska. Dużą cześć zdewastowano i bezmyślnie zniszczono. Do dziś pozostały wyraźne ślady jego militarnej przeszłości. Od 1945 lotnisku toruńskiemu przypadła rola lotniska sportowego.

Sekcje Aeroklubu[edytuj]

Posiada też następujące sekcje

  • paralotniarstwa
  • szybowcową
  • spadochronową
  • motolotniową
  • modelarską

Infrastruktura lotniska[edytuj]

Lotnisko posiada 2 betonowe pasy startowe (o długości 1269 i 1190m)[1], płytę postojową, drogi kołowania do stacji paliw oraz budynki Aeroklubu Pomorskiego: hotel (14 pokoi), restauracja, wieża kontroli lotów oraz zmodernizowane hangary. Obecnie władze Aeroklubu Pomorskiego przygotowują się do wyrównania betonowego pasa poprzez położenie na nim asfaltowego dywanika na całej długości o szerokości 30 metrów.

Odznaczenia[edytuj]

Aeroklub Pomorski został odznaczony Medalem za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 5 września 2015 roku[2].

Galeria[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. www.aeroklub.torun.pl. [dostęp 15 listopada 2009].
  2. 80-LECIE AEROKLUBU POMORSKIEGO (pol.). torun.pl. [dostęp 2015-09-05].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]