Festiwal w Salzburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Festiwal w Salzburgu
Salzburger Festspiele
Ilustracja
Data

1877-1910
od 1920

Miejsce

Salzburg

Tematyka

festiwal muzyczny

Strona internetowa

Festiwal w Salzburgu (Salzburger Festspiele) – jest uznawany za największy letni festiwali muzyki i teatru w Europie trwający 5 tygodni (późny lipiec – koniec sierpnia).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy letni festiwal w Salzburgu pod nazwą Internationale Musikfeste in Salzburg odbył się w 1877 r. Festiwal ten przestano organizować w roku 1910. Do pomysłu letniego festiwalu muzycznego wrócono po zakończeniu I wojny światowej w roku 1918. Odnowienie imprezy związane było z pięcioma osobami, które obecnie uznawane są za założycieli Festiwalu w Salzburgu, byli to: kompozytor Richard Strauss, poeta i dramaturg Hugo von Hofmannsthal, reżyser Max Reinhardt, scenograf Alfred Roller i dyrygent Franz Schalk.

Oficjalnie odnowiony festiwal zapoczątkowała premiera sztuki Jedermann Hofmannsthala 22 września 1920 roku. Za złoty okres festiwalu uznaje się lata 1934–1937, kiedy uczestniczyli w nim wybitni dyrygenci Arturo Toscanini i Bruno Walter. Popularność festiwalu zmalała po aneksji Austrii przez III Rzeszę w 1938 roku. Festiwal organizowano w pierwszych latach II wojny światowej (nie odbył się jedynie w latach 1943 i 1944).

Dyrektorami Festiwalu byli sławni artyści.

W 2006 roku Festiwal w Salzburgu świętował 250 rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusa Mozarta. Uczczono to wystawieniem wszystkich 22 oper kompozytora (włączając do repertuaru dwie niedokończone opery). Przedsięwzięcie to zarejestrowano także na DVD (Universal Music Group), jako projekt M22.