Fiołek ogrodowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fiołek ogrodowy
Ilustracja
Wielobarwne bratki
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd malpigiowce
Rodzina fiołkowate
Rodzaj fiołek
Gatunek fiołek ogrodowy
Nazwa systematyczna
Viola ×wittrockiana Gams
G. Hegi, Ill. Fl. Mitt.-Eur. 1:616. 1925
Synonimy

V. ×hortensis auct.
Viola tricolor hort.

Fiołek ogrodowy

Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek (Viola ×wittrockiana Gams) – gatunek rośliny dwuletniej z rodziny fiołkowatych (Violaceae Batsch). Mieszaniec; powstał w wyniku skrzyżowania trzech dzikich gatunków fiołka: fiołka trójbarwnego (V. tricolor), fiołka żółtego (V. lutea) i fiołka ałtajskiego (V. altaica). W Polsce bardzo często jest uprawiany jako roślina ozdobna; czasami przejściowo dziczeje (efemerofit).

Morfologia[edytuj]

Pokrój
Roślina o wysokości do 25 cm, o łodygach pokładających się lub wzniesionych, mięsistych, czterograniastych.
Liście
Dolne – jajowatosercowate, górne – podłużnie lancetowate.
Kwiaty
We wszystkich niemal kolorach, również dwubarwne. Jeden z nielicznych gatunków roślin, u których spotykane są bardzo ciemne kwiaty, prawie czarne. Kwiaty są duże (o średnicy do 12 cm), wyrastają pojedynczo na długich szypułkach z kątów liści. Kielich pięciodziałkowy, korona o pięciu wolnych płatkach. Boczne płatki skierowane są do góry i nakrywają brzegi płatków górnych. Jeden słupek o główkowatym i owłosionym znamieniu.

Zastosowanie[edytuj]

  • Roślina ozdobna uprawiana w ogromnej liczbie odmian. Najczęściej wykorzystywana jest do obsadzania rabat, skrzynek balkonowych, okien. Jest również uprawiana na kwiaty cięte – do małych bukietów i wieńców.
  • W ziołolecznictwie napar z ziela bratka (fiołka trójbarwnego) służy do wspomagania leczenia przewlekłych schorzeń układu moczowego, dermatoz (chorób skóry) na tle zaburzeń przemiany materii takich jak trądzik, wysypki, egzemy[2][3].

Uprawa[edytuj]

Nasiona wysiewa się w końcu czerwca lub na początku lipca, następnie pikuje do rozsadnika. Na stałe miejsce wysadza się na początku września lub na wiosnę następnego roku. Sadzonki są w dużym stopniu mrozoodporne, ale dobrze jest okryć je na zimę gałązkami drzew iglastych. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Kwitnie bardzo długo – od kwietnia do końca czerwca. Po przekwitnięciu należy ją usunąć.

Symbolika[edytuj]

W tzw. języku kwiatów bratek symbolizuje troskę i myślenie o kimś.

Wykorzystany jest także jako symbol wolnomyślicielstwa[4].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-11-30].
  2. Panek, K. Parada, A. (2000). Mulitimedialna Encyklopedia Ziół. Niepublikowana praca dyplomowa. Zabrze: Zespół Szkół Technicznych nr 10. http://parda.w.interia.pl/052.html
  3. Lewis, W. H., Elvin-Lewis, M. P. F. (2003). Medical Botany. Plants Affecting Human Health. Hoboken: John Wiley & Sons, s.555
  4. Rediscovering A Forgotten Symbol Of Freethought - A Pansy For Your Thoughts, [w:] Annie LaurieA.L. Gaylor Annie LaurieA.L., Freethought Today (archiwa), „Freethought Today”, http://ffrf.org/, lipiec 1997 [zarchiwizowane z adresu] (ang.).

Bibliografia[edytuj]

  1. Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.
  2. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.