Fiona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy imienia. Zobacz też: Królewna Fiona.

Fiona to imię żeńskie. Imię Fiona zostało wymyślone i pierwszy raz użyte przez szkockiego poetę Jamesa Macphersona (1736–1796), autora tzw. "pieśni Osjana", rzekomo autorstwa średniowiecznego barda szkockiego, których to rękopis miał odkryć i przetłumaczyć na język angielski. Inne imiona, które zostały szerzej spopularyzowane przez tego poetę to Malwina, Selma i Oskar.

Imię zostało następnie wykorzystane jako pseudonim Williama Sharpa (1855–1905), który był autorem kilku dzieł romantycznych pisanych pod pseudonimem Fiona Macleod. Od tego czasu imię to stało się popularne w Anglii i Szkocji[1].

Uważa się, że imię to jest zlatynizowaną formą irlandzkiego słowa fionn, oznaczającego coś "białego", "sprawiedliwego", "uczciwego". Imię Fiona jest też czasami używane w formie zanglicyzowanej, pochodnej od oryginalnej formy irlandzkiej imienia Fíona[1]. Występuje także tendencja do wymiennego używania rzeczywistego szkockiego imienia Fionnghal i imienia Fiona[2] (jest też możliwe, że imię Fiona było utworzone na bazie imienia Fionnghal)[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c A Dictionary of First Names. Oxford University Press. ​ISBN 0-19-280050-7​.
  2. Mark, Colin (2003), The Gaelic-English Dictionary. Routledge. ​ISBN 0-203-27706-6​.