Flaga Torunia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Miasta Torunia
Flaga Miasta Torunia
Informacje
Wprowadzona

1999

Opis flagi

Flaga złożona z dwóch jednakowych poziomych pasów: białego u góry, oraz niebieskiego na dole. Na środku znajduje się anioł trzymający herb miasta.

Warianty
Barwy miasta
Barwy miasta
Flagi Torunia przed Areną Toruń

Flaga Torunia – jeden z symboli miejskich Torunia.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga[edytuj | edytuj kod]

Flaga Torunia przedstawia dwa pasy: biały u góry i niebieski na dole. Na środku umieszczony jest anioł trzymający herb miasta. We fladze często bywa wkomponowany herb (na samym jej środku)[1]. Odległość herbu od górnego i dolnego brzegu flagi oraz od prawego i lewego brzegu flagi jest identyczna. Stosunek wysokości herbu do szerokości flagi wynosi 1:2[2].

Istnieje także flaga wielka miasta Torunia o wymiarach 150 x 240 cm, z herbem pośrodku. Wielka flaga jest podnoszona tylko na maszcie przed siedzibą organów miasta Torunia[1]. Używanie flagi wielkiej jest zastrzeżone dla władz miasta[2].

Symbole i insygnia władzy miejskiej przywrócono Mocą Statutu Miasta z 1999 roku[3].

Chorągiew[edytuj | edytuj kod]

Chorągiew Torunia składa się z płata, głowicy i drzewca. Płat tkany i dwustronny ma kształt kwadratu o boku 100 cm i obszyty został złotymi frędzlami o szerokości 5 cm[2]. Na jednej stronie widać flagę i herb Torunia, pod którym wyhaftowany został szkarłatnym szychem napis Miasto Toruń[1]. Ponad herbem znajduje się haftowany szychem złotym napis Przetrwam[2]. Litery napisów majuskulne[2].

Na drugiej stronie dominują barwy szkarłatne oraz wkomponowana pośrodku salamandra (złota z czarnymi plamami) w złotych płomieniach[2]. Pod nim występuje łaciński napis Durabo, który jest haftowany złotym szychem. Litery napisów majuskulne.

Głowica składa się z tulei i zwieńczenia (corona murali w naturalnych barwach). Dodatkowo wspierana jest przez trzy kartusze, na których znajdują się herby Starego Miasta, Nowego Miasta i Podgórza[1]. Drzewce mają 250 cm długości i 5 cm średnicy i są wykonane z drzewa toczonego (jesionu lub dębu)[2]. Łączone są metalową tuleją na wysokości dolnego brzegu płata[1][2]. Na górze drzewca znajduje się osadzona głowica, a na dole metalowa stopka.

Chorągiew towarzyszy różnym miejskim uroczystościom w Toruniu. Poczet chorągwi stanowi chorąży z dwuosobową asystą. Chorągiew może być eksponowana w: sali obrad Rady Miasta, podczas spotkań Przewodniczącego Rady Miasta lub Prezydenta z przedstawicielami dyplomatycznymi innych państw, parlamentu i rządu Rzeczypospolitej Polskiej, w miejscu odbywania uroczystości oficjalnych, w których uczestniczą upoważnieni przedstawiciele władz samorządowych miasta, przy podpisywaniu umów i porozumień[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Toruń przewodnik informator. Toruń: Literat, 2007, s. 13-14. ISBN 978-83-7527-023-5.
  2. a b c d e f g h i Barwy, flaga, chorągiew. torun.pl. [dostęp 2018-02-09].
  3. Herb, flaga, hejnał Torunia. turystyka.torun.pl. [dostęp 2018-02-09].