Herb Torunia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Torunia
Ilustracja
Herb Torunia trzymany przez anioła
Typ herbu

miejski

Dewiza

Durabo (Przetrwam)

Pierwsza wzmianka

1233

Wprowadzony

1454-1466

Ostatnie zmiany

1936

Herb Torunia – jeden z symboli miejskich Torunia w postaci herbu[1]. Jest on jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego miasta[2].

Wzór herbu objęty jest ochroną prawną, do jego używania upoważnione są organy miasta Torunia. Herb musi być używany zgodnie z obowiązującym wzorem graficznym. Jako symbol i znak tożsamościowy miasta może być umieszczany w szczególności: na chorągwi i fladze miasta, na sali obrad Rady Miasta, w gabinetach przewodniczącego i prezydenta, w sali ślubów, w budynkach i ich wnętrzach – siedzibach władz samorządowych i ich agend, na tablicach pamiątkowych fundowanych przez władze miasta, na pieczęciach urzędu miasta i jego agend, na słupach i rogatkach usytuowanych na granicach miasta i w punktach informacyjnych, na blankietach korespondencyjnych, materiałach promocyjnych wydawanych przez prezydenta albo za jego zgodą.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia w polu srebrnym czerwone mury miejskie z blankowaniem i trzema basztami jednakowej wysokości. W basztach skrajnych po jednym otworze strzelniczym w kolorze czarnym. W murze brama ze złotymi podwojami, lewa połowa podwoi otwarta: okucie na podwojach srebrne, w otwartej połowie bramy brona srebrna podniesiona. Otwór bramy czarny. Tarczę herbową trzyma klęczący anioł w szacie błękitnej ze skrzydłami srebrnymi. Włosy anioła czarne, twarz i dłonie barwy naturalnej. W prawej ręce anioł trzyma złoty klucz[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1936 roku zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych przyjęto herb Torunia, opisany w następujący sposób: W polu srebrnem mury miejskie czerwone o trzech basztach jednakowej wysokości. W basztach bocznych po jednem oknie. Otwory okien - czarne. W murze brama ze złotemi podwojami, jedna połowa podwoi otwarta, okucie na podwojach srebrne; w otwartej połowie bramy brona srebrna podniesiona. Otwór bramy czarny. Tarczę herbową trzyma klęczący anioł w szacie błękitnej, ze skrzydłami srebrnemi. Włosy anioła czarne, twarz i ręce barwy naturalnej[4].

Swoje własne herby miały także samodzielne dawniej miasta, stanowiące dzisiaj dzielnice Torunia - Nowe Miasto (strażnica na belkowanej wieży z 2 tarczami krzyżackimi po bokach i 3 gwiazdami) oraz Podgórz (wizerunek św. Mikołaja, widniejący m.in. na budynku dawnego ratusza podgórskiego).

Herb Torunia, jak i samo miasto, należy do najstarszych w Polsce[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obwieszczenie RMT 2/2019 w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Gminy Miasta Toruń.. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2020-07-17].
  2. Toruń, Przewodnik po Toruniu, Zwiedzanie Torunia z przewodnikiem, Przewodnicy miejscy Toruń przewodnik miejski Informacja turystyczna, Zabytki Torunia i kujawsko-pomorskiego, Muzea, Atrakcje turystyczne, Historia, Pierniki toruńskie, Twierdza Toru, www.turystyka.torun.pl [dostęp 2015-12-27].
  3. Toruń Przewodnik informator. Toruń: Literat, 2007, s. 142. ISBN 978-83-7527-023-5.
  4. Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 lipca 1936 r. w sprawie zatwierdzenia herbu Miasta Torunia (M.P. z 1936 r. nr 161, poz. 292)
  5. Herb Torunia | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2015-12-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]