Fort Sumter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Model Fortu Sumter - wygląd w 1861 r.

Fort Sumterfort w Stanach Zjednoczonych, w stanie Karolina Południowa. Zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku w celu obrony portu i miasta Charleston. Bitwa o Fort Sumter, która miała miejsce 12 kwietnia 1861 r., rozpoczęła wojnę secesyjną.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Fort zbudowano po wojnie brytyjsko-amerykańskiej jako jedną z serii fortyfikacji mających bronić wejść do najważniejszych portów Stanów Zjednoczonych. Budowa ruszyła w 1827 r., lecz przebiegała powoli i fort nie był jeszcze całkowicie ukończony w 1860 r., gdy znalazł się na terytorium powstających Skonfederowanych Stanów Ameryki. Te zaczęły domagać się, aby garnizon fortu wierny Unii opuścił fort.

Fort Sumter, 2009

Wojna secesyjna[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bitwa o Fort Sumter.

8 kwietnia 1861 r. nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln wysłał ekspedycję morską z zaopatrzeniem do stacjonującego wówczas ze swoim oddziałem w forcie majora Roberta J. Andersona. Konwój pod dowództwem Gustavusa Foxa napotkał opór przy cumowaniu w porcie Charleston i musiał się wycofać.

12 kwietnia 1861 r. artyleria konfederatów rozpoczęła ostrzał fortu obsadzonego przez siły Unii. Fort poddał się następnego dnia, po 36 godzinach ostrzału. Pomimo intensywnego ognia nikt nie zginął po żadnej ze stron. Fort pozostał w rękach konfederatów prawie do końca wojny, pomimo kilku prób zdobycia go przez siły Unii od strony morza. Od kwietnia 1863 r. był pod częstym ostrzałem okrętów i baterii dział ustawionych na otaczających go wyspach. Konfederaci opuścili fort 17 lutego 1865 r., gdy armia Unii pod dowództwem Williama T. Shermana dotarła do Charleston od południa, maszerując z Savannah w stanie Georgia.

W 1948 r. fort został ogłoszony narodowym pomnikiem USA.

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]