Franciszek Myśliwiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franciszek Myśliwiec
Data i miejsce urodzenia

4 października 1868
Sprzęcice

Data i miejsce śmierci

6 listopada 1941
KL Dachau

Zawód, zajęcie

polski działacz narodowy na Śląsku Opolskim

Krewni i powinowaci

Karol Myśliwiec

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Franciszek Myśliwiec (ur. 4 października 1868 w Sprzęcicach, zm. 6 listopada 1941 w Dachau) – polski działacz narodowy na Śląsku Opolskim, prezes Dzielnicy Śląskiej Związku Polaków w Niemczech.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z chłopskiej rodziny o polskich korzeniach. Był synem Filipa i Marianny ze Śmiałków, bratem Karola. Ukończył edukację w niemieckiej szkole ludowej w Siedlcu. Następnie pomagał w rodzinnym gospodarstwie, które odziedziczył. Odbył obowiązkową służbę wojskową w armii niemieckiej. Angażował się w działalność społeczno-gospodarczą na Górnym Śląsku: w 1908 zakładał polski Bank Ludowy „Rolnik” w Strzelcach Opolskich, organizował ruch sokoli i powiatową strukturę Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. W 1918 został członkiem Powiatowej Rady Ludowej w Strzelcach. Udzielał się w Związku Rolników Polskich na Śląsku, organizował kółka rolnicze w powiecie strzeleckim. W 1920 należał do założycieli spółdzielni „Rolnik” w Strzelcach, następnie został członkiem jej rady nadzorczej[1]. W latach 1936–1939 był prezesem Górnośląskiego Zjednoczenia Rolników[2] i zarazem ostatnim prezesem I Dzielnicy Śląskiej Związku Polaków w Niemczech zastępując Karola Koziołka.

W okresie Republiki Weimarskiej reprezentował Polaków w sejmiku powiatowym w Strzelcach oraz był delegatem do Górnośląskiej Izby Rzemieślniczej.

Aresztowany po rozpoczęciu wojny i osadzony w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Zmarł w Dachau[potrzebny przypis].

Był mężem Florentyny z Czajów, z którą miał syna i dwie córki[1].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Jego nazwiskiem nazwano jedną z ulic w OpoluGroszowicach, Zdzieszowicach oraz Staniszczach Małych, a także plac w Kamieniu Śląskim. Jest patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Izbicku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c O Szkole - Patron szkoły [online], spizbicko.pl [dostęp 2023-05-12].
  2. Kalendarz Opolski na rok 1969, Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich, Zarząd Wojewódzki w Opolu pod redakcją Stefana Chmielnickiego.
  3. M.P. z 1946 r. nr 30, poz. 58 „w uznaniu zasług dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej w dziele pracy organizacyjnej przy utworzeniu administracji państwowej i samorządu, uruchomieniu uczelni i odbudowie demokratycznej państwowości polskiej na ziemiach Województwa Śląsko-Dąbrowskiego”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Polski Słownik Biograficzny”, Tom XXII, Warszawa 1977.