Frynich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frynich (gr. Φρύνιχος=Phrynichos łac. Phrynichus VI/V w. p.n.e.) – jeden z pierwszych znanych greckich tragediopisarzy, aktor i polityk.

Działał w Atenach, był uczniem Tespisa. Brał udział w wojnach perskich, pełniąc urząd stratega. Uważany jest za jednego z twórców greckiej tragedii, do której dodał prolog oraz jako pierwszy wprowadził role kobiece - grali je mężczyźni w maskach. Napisał ok. 10 tragedii.

Twórczość dramatyczna Frynicha miała związek z polityką. Do fabuły tragedii wprowadzał najczęściej tematy współczesne, a nie mitologiczne, co było nietypowe w tamtych czasach. Jego najsławniejsza tragedia to Zdobycie Miletu (493 lub 492 r. p.n.e.),opisuje ona w realistyczny i dramatyczny zarazem sposób zdobycie i spalenie Miletu przez Persów w 494 r. p.n.e.

Skutki inscenizacji Zdobycia Miletu są uważane za pierwszy w historii przykład cenzury teatralnej z powodów politycznych. Według Herodota (Dzieje, VI 21) autor sztuki tak poruszył widzów obrazem cierpień greckich, że władze Aten, obawiając się sprowokowania Persów do inwazji, zakazały poruszania przez teatr tematów politycznych, a na Frynicha została nałożona grzywna. Postanowiono nie wznawiać sztuki.

Warto wspomnieć, iż widownia wysłuchała przedstawienia płacząc. Ateńczycy musieli poczuwać się do winy, że nie udzielili swym braciom żadnej prawdziwej pomocy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]