Fuengirola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fuengirola
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Andaluzja

Prowincja

Malaga

Comarca

Costa del Sol Occidental

Alkad

Esperanza Oña Sevilla (PP)

Powierzchnia

10,2 km²

Wysokość

0 m n.p.m.

Populacja (2018)
• liczba ludności
• gęstość


75 396
7400 os./km²

Kod pocztowy

29.640

Tablice rejestracyjne

MA

Położenie na mapie Andaluzji
Mapa konturowa Andaluzji, na dole znajduje się punkt z opisem „Fuengirola”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Fuengirola”
Ziemia36°32′N 4°37′W/36,533333 -4,616667
Strona internetowa
Portal Hiszpania

Fuengirola (wym. hiszp. [fuenhirola][1]) – miasto na wybrzeżu Costa del Sol w południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzja. Przedmieścia Malagi.

Jest to ważny kurort turystyczny na wybrzeżu Costa Del Sol z ponad 8 km plaży i średniowieczną fortecą Maurów. Jest również słynna z powodu bitwy pomiędzy wojskami brytyjskimi i polskimi podczas wojen napoleońskich. Panuje tam subtropikalny klimat śródziemnomorski ze średnią temperaturą 18 °C.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto sięga swoimi początkami do rzymskich i arabskich cywilizacji.

Na górze na południe od miasta znajduje się arabski zamek, w którym znajdują się szczątki wczesnoiberyjsko-punickich osiedli, później zajętych przez Rzymian, które stały się miastem znanym w starożytności jako Suel. Suel zostało opisane przez rzymskiego historyka, Pomponiusza Melę, jako jedno z miast wybrzeża, i zostało wymienione przez Plina w pierwszym wieku jako ufortyfikowane miasto (oppidum). Późniejszy historyk Ptolemy zidentyfikował je w drugim wieku jako zlokalizowane w regionie fenickim blastulo-penos.

Inskrypcja na podstawie figury znalezionej niedaleko zamku wspomina Suel jako Rzymskie Municipium. Urna znaleziona w tym samym rejonie ma inskrypcje zawierającą słowo „Suelitana”. Rzymskie łaźnie zostały odkryte w 1961 razem ze szczątkami Rzymskiej Willi w której znajdowały się dwie figury z których jedna jest powszechnie znana jako „Wenus z Fuengiroli” znajdująca się w miejskim muzeum. Kilka architektonicznych bloków, prawdopodobnie z kamieniołomu z Mijas z rzymskiej ery zostało odnalezionych w Los Boliches w 1984 roku i zmontowanych do sformowania świątynnego wejścia, które można zobaczyć na promenadzie w Los Boliches.

Zamek został zbudowany przez Abderramana III w dziesiątym wieku. Miasto Suel przestało być wymieniane na początku Średniowiecza. Po kilku wiekach nazwa osiedla zmieniła się z Suel na Suhayl, które zostało nazwą zamku i otaczających je terenów podczas arabskiej okupacji. Suhayl stało się całkiem dużym osiedlem które zawierało pola i małe wioski. Większość okolicy było używane do wypasania wielbłądów Maurów.

We wczesnym Średniowieczu miasto spłonęło i jego mieszkańcy przenieśli się do Mijas. Suhayl stało się stertą gruzu i nawet jego nazwa została zmieniona na bardziej rzymskie Font-Jirola, po wiosennym wschodzie słońca u podstawy zamku zgodnie z wersją historyka Alonso de Palencia.

W 1485 roku kiedy tylko forteca ocalała osiedle zostało ponownie podbite przez chrześcijańskich władców. Próba ponownego zasiedlenia okolicy przez 30 ludzi zawiodła i w 1511 roku została zarejestrowana jako niezamieszkała poza fortecą i wieżą strażniczą. Ziemia oryginalnie przypisana do Fuengiroli została przepisana do Mijas.

W XVII wieku, kiedy tylko znikło zagrożenie ze strony tureckich i marokańskich piratów, powstało nowe osiedle; a na początku XVIII wieku w pobliżu plaży została otwarta gospoda, oferując nocleg dla podróżników. Niedaleko zostało zbudowanych kilka chat, tworząc małą wioskę.

14–15 października 1810 – bitwa pod Fuengirolą[edytuj | edytuj kod]

January Suchodolski, Bitwa pod Fuengirolą

Bitwa pod Fuengirolą miała miejsce w okolicy podczas wojny na półwyspie iberyjskim, która była częścią wojen napoleońskich. 15 października 1810 roku kiedy ok. 200 polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Młokosiewicza pokonało połączone siły inwazyjne brytyjsko-hiszpańskie liczące 3000 żołnierzy pod komendą Lorda Blayneya.

W maju 1841 roku Fuengirola została oddzielona od Mijas, w tym czasie jej mieszkańcy zajmowali się głównie rybactwem oraz uprawą roli.

W latach 60. XX w. Fuengirola weszła w nową fazę, aby stać się przodującym centrum turystycznym.

Współczesna Fuengirola[edytuj | edytuj kod]

Wybrzeże w Fuengirola

Fuengirola oferuje wszystkie obiekty typowe dla wielkich centrów turystycznych, takie jak hotele, restauracje, bary, dyskoteki, kluby sportowe, port jachtowy, szerokie plaże wzdłuż promenady rozciągające się na wschód i zachód od miasta, obok których znajdują się mniejsze wioski.

Z około 60 000 mieszkańców zarejestrowanych w urzędach, 25% pochodzi z innych krajów, w większości europejskich (Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii i Szwecji m.in.) oraz z Maroka i Argentyny. Szczególnie latem miasto gości tłumy turystów zarówno hiszpańskich, jak i zagranicznych. Angielska społeczność jest całkiem duża i wspiera programy aktywizujące lokalne grupy.

Fuengirola jest znana z Zoo, od kiedy staromodna kolekcja ciasnych klatek została zmodernizowana w 2001 roku, aby stworzyć warunki dla lasu tropikalnego. Zoo specjalizuje się w rozmnażaniu w niewoli zagrożonych gatunków oraz w badaniach nad szympansami i edukacji w zakresie wpływów i wartości lasu tropikalnego na klimat.

Mimo że Fuengirola jest znana jako kurort turystyczny, posiada także kilka historycznych miejsc i otwartych parków. Stary port jest ciągle używany przez lokalnych hiszpańskich rybaków. Arabski zamek Suhayl lub Sohail pozostawał opuszczoną ruiną do czasu kiedy rozpoczęto jego renowację w 1995 roku. W 2000 roku wnętrze zamku zostało całkowicie odnowione i zamek Sohail stał się miejscem letnich festiwali i koncertów. Dodatkowy krajobraz zamku został ukończony w 2002 roku i zamek jest teraz jednym z najważniejszych historycznych i kulturalnych miejsc w Fuengiroli.

Miasto ma bardzo zurbanizowany charakter, z wieloma wysokimi blokami ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża; mimo to można tam znaleźć nieliczne ciasne ulice z niskimi willami. Rozważny komercjalny rozwój jest prowadzony w kierunku lądu, w kierunku północnym z niedawną konstrukcją wielkiego centrum handlowego oraz ciągłym rozwojem stref zamieszkania.

Miejsca w Fuengiroli[edytuj | edytuj kod]

 • Arabski zamek Sohail
 • Port
 • Plaza de Toros (Arena Coriddy)
 • Zoo w Fuengiroli
 • Wejście do Świątyni sformowane z odnalezionych bloków na promenadzie w Los Boliches

Plaże[edytuj | edytuj kod]

W granicach administracyjnych miasta Fuengirola znajduje się prawie 8 kilometrów linii brzegowej i 7 plaż o statusie miejskim. Większość z nich charakteryzuje nawierzchnia piaszczysta. Są to kolejno (od wschodu i sąsiadującej Benalmadeny): Carvajal, Torreblanca, Las Gaviotas, Los Boliches, San Francisco (Fuengirola), Santa Amalia i El Ejido (Del Castillo)[2].

W 2009 roku wszystkie plaże Fuengiroli, jako jedynej gminy w Hiszpanii zostały nagrodzone przez Światową Organizację Turystyki „Błękitną flagą” za promocję ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich.

Przedmieścia[edytuj | edytuj kod]

 • Los Boliches (pełna nazwa: Santa Fe de los Boliches)
 • Torreblanca
 • Carvajal
 • El Boquetillo
 • Finca Krimalina (Jazda Konna)

Osoby związane z Fuengirolą[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Fuengirola – wymowa hiszpańska. forvo.com. [dostęp 2011-04-27]. (pol.).
 2. Fuengirola plaże kurortu wakacyjnego Costa del Sol, przewodnik, Fuengirola.pl [dostęp 2020-04-24] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]