Furcadia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Furcadia
ilustracja
Producent

Dragon's Eye Productions

Wydawca

Dragon's Eye Productions

Projektant

Felorin/Dr. Cat, Talzhemir, Emerald Flame, sanctimonious

Wersja

31a: "The Second Dreaming: Part 1"
5 sierpnia 2016

Data wydania

16 grudnia 1996

Gatunek

MMOG

Tryby gry

gra wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows, Macintosh, Linux (z Wine)

Kontrolery

mysz komputerowa klawiatura

Furcadia – gra typu massively multiplayer online game (Massively Multiplayer Online Social Game), osadzona w klimacie furry.

Furcadia została stworzona przez Dragon's Eye Productions (DEP) i otwarta dla graczy 16 grudnia 1996 roku. Silnik, na którym opiera się Furcadia, został początkowo opracowany dla wcześniejszego projektu DEP DragonSpires (1994), choć przez lata był regularnie ulepszany i zmieniany, tak samo jak i reszta gry. Furcadia jest jedną z niewielu gier MMOG działających bez przerwy od ponad dekady i ma wierną populację 60 tysięcy graczy, przy czym w godzinach szczytu zalogowanych jest około 4000-4500.

Furcadia to jedna z gier MMOG o największej populacji kobiet. Około 50% populacji gry jest płci żeńskiej.

Światy[edytuj | edytuj kod]

Furcadia opiera się na światach, zwanych dream (ang. sen, marzenie),oprócz paru oficjalnych gra opiera się w dużej mierze na światach tworzonych przez społeczność graczy. Światy są podzielone według wieku odbiorców dla których się nadają, istnieją światy dla młodszych graczy i dla osób, które ukończyły 16 lat. W światach dla młodszych graczy wulgaryzmy są automatycznie cenzurowane. Poza tym w światach dla starszych graczy istnieje wiele rozrywek i lokacji nieodpowiednich dla młodzieży.

Oficjalne Światy[edytuj | edytuj kod]

Duża część światów dostarczonych przez twórców gry jest rzadko odwiedzana przez graczy i głównie służy tylko do wgrywania plansz użytkowników.

  • Naia Green - Centrum społecznościowe, miejsce gdzie ochotnicy (zwani Beekin) zbierają się
  • Challenges - Plansza zorientowana na gry i zabawy, oferuje min. grę w szachy i wojnę na poduszki
  • Acropolis - Miejsce przeznaczone na pogawędki i do wgrywania plansz użytkowników
  • Furrabian Nights (popularnie skracane do FurN) - Plansza przeznaczona dla dorosłych graczy. Większość plansz wgrywanych tutaj ma erotyczny temat przewodni, często związany z kulturą BDSM
  • Hawthorn (zastąpiło Haven) - Plansza dla starszych graczy (16+), generalnie bardzo podobna do Furrabian Nights ale mniej popularna
  • Allegria Island
  • Meovanni Village
  • Imaginarium - Plansza przeznaczona dla plansz służących RPG
  • The Wylde
  • Vinca Nexus - Centralna plansza łącząca wszystkie inne

Światy stworzone przez użytkowników[edytuj | edytuj kod]

Światy tworzone przez użytkowników mają zróżnicowane funkcje, niektóre światy nastawione są tylko na pogawędki, inne są osadzone w klimatach RPG, jeszcze inne są tworzone tylko po to by wykazać zdolności osób je tworzących. Plansze mogą zawierać dźwięk (obsługiwane wiele formatów, między innymi wav,mp3,midi), grafikę różną od oficjalnej i zdarzenia stworzone za pomocą specjalnego języka skryptowego DragonSpeak (lub jego nowej wersji PhoenixSpeak), mogą też zawierać dedykowanego bota wykonującego czynności, których skrypty nie są w stanie. Plansze mogą być tworzone za pomocą edytora dostarczonego przez twórców lub przez osoby trzecie. Plansze mogą być zaszyfrowane w celu zapobieżenia kradzieży ich w całości bądź poszczególnych elementów.

Patche[edytuj | edytuj kod]

System projektowanie plansz umożliwia tworzenie patchy, patche te mogą zawierać grafiki przedmiotów i postaci tworzone przez artystów i następnie rozpowszechniane za darmo lub za opłatą.

Języki skryptowe[edytuj | edytuj kod]

DragonSpeak[edytuj | edytuj kod]

Jest to język (popularnie zwany DS) stworzony tylko dla potrzeb Furcadii. Umożliwia on, min. animację obiektów, przemieszczanie postaci na planszy (zarówno zwykłe drzwi jak i komendy teleportacji) a także zaplanowane zdarzenia czasowe jak np. odblokowywanie drzwi do pokoi na planszy (co oczywiście oznacza, że DS umożliwia również ich zamykanie). Język ten był projektowany w celu łatwego jego zrozumienia dla młodych graczy i osób które nie mają żadnego podłoża technicznego związanego z programowaniem.

PhoenixSpeak[edytuj | edytuj kod]

Jest to rozszerzona wersje DragonSpeak różniąca się większymi możliwościami, umożliwia między innymi przechowywanie zmiennych co pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych gier jak i całych systemów RPG przechowując dane o postaciach i zdarzeniach.

Aplikacje zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Powstało wiele programów zewnętrznych ułatwiających korzystanie z Furcadii lub też w inny sposób rozszerzających interakcję. Popularnymi programami są proxy (na przykład Dog Proxy stworzony jednego z twórców Furcadii lub Furnarchy 2 oparte na idei Open source i obsługujące wtyczki, skrypty i skórki), ułatwiają one zazwyczaj granie naraz kilkoma postaciami jak również obsługują prywatne wiadomości na wzór komunikatorów internetowych. Poza tym istnieją edytory grafiki i DS (np. Dreamer) bądź patchy (PatchFusion służący do łączenia różnych patchy) i programy umożliwiające tworzenie botów (FurBot).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]