Głos Prawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Głos Prawa
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Polska

Tematyka

prawo

Pierwszy numer

1924

Ostatni numer

1939

Redaktor naczelny

Anzelm Lutwak

Głos Prawamiesięcznik prawniczy wydawany we Lwowie w latach 1924–1939. Założycielem i jedynym redaktorem czasopisma był lwowski adwokat dr Anzelm Lutwak[1][2].

Miesięcznik był autorskim projektem adwokata dr. Anzelma Lutwaka[2], który do współpracy w tworzeniu czasopisma zaprosił przedstawicieli nauki i praktyki, w tym przede wszystkim profesorów prawa z Krakowa i Lwowa. Hasłem miesięcznika było zawołanie Heraklita z Efezu: „Lud walczyć musi o prawo, jak o mury miasta!”. Opublikował na jego łamach wiele rozpraw naukowych felietonów, recenzji i komentarzy[1].

Stałym współpracownikiem "Głosu Prawa" był prof. Maurycy Allerhand. Publikowali w nim też m.in. Franciszek Ksawery Fierich, Stanisław Gołąb, Mieczysław Honzatko, Hersch Lauterpacht, Rafał Lemkin, Stanisław Starzyński, Gustaw Taubenschlag[2].

Ostatni zeszyt ukazał się latem 1939 r.[2]

W 2018 r. tytuł został wznowiony przez Instytut Allerhanda jako "Głos Prawa. Przegląd Prawniczy Allerhanda"[3]. Redaktorem naczelnym jest Adam Redzik, a redaktorami Arkadiusz Radwan i Wojciech Rogowski. Czasopismo ukazuje się w cyklu półrocznym. Publikuje artykuły w języku polskim i angielskim z zakresu prawa i ekonomii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A. Redzik, Głos Prawa, Palestry czy adwokata Anzelma Lutwaka?, "Palestra" 2009, nr 3-4
  2. a b c d Anzelm Lutwak (1877-1942) i jego „Głos" - Głos Prawa - Przegląd Prawniczy Allerhanda [online], glosprawa.pl [dostęp 2020-06-17] (pol.).
  3. Redakcja - Głos Prawa - Przegląd Prawniczy Allerhanda [online], glosprawa.pl [dostęp 2020-06-17] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]