Głos Prawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głos Prawa
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  II Rzeczpospolita
Tematyka prawo
Pierwszy numer 1924
Ostatni numer 1939
Redaktor naczelny Anzelm Lutwak

Głos Prawamiesięcznik prawniczy wydawany we Lwowie w latach 1924–1939. Założycielem i jedynym redaktorem czasopisma był lwowski adwokat dr Anzelm Lutwak[1][2].

Miesięcznik był autorskim projektem adwokata dr. Anzelma Lutwaka[2], który do współpracy w tworzeniu czasopisma zaprosił przedstawicieli nauki i praktyki, w tym przede wszystkim profesorów prawa z Krakowa i Lwowa. Hasłem miesięcznika było zawołanie Heraklita z Efezu: „Lud walczyć musi o prawo, jak o mury miasta!”. Opublikował na jego łamach wiele rozpraw naukowych felietonów, recenzji i komentarzy[1].

Stałym współpracownikiem "Głosu Prawa" był prof. Maurycy Allerhand.Publikowali w nim też m.in. Franciszek Ksawery Fierich, Stanisław Gołąb, Mieczysław Honzatko, Hersch Lauterpacht, Rafał Lemkin, Stanisław Starzyński, Gustaw Taubenschlag[2].

Ostatni zeszyt ukazał się latem 1939 r.[2]

W 2018 r. tytuł został wznowiony przez Instytut Allerhanda jako "Głos Prawa. Przegląd Prawniczy Allerhanda"[3]. Redaktorem naczelnym jest Adam Redzik, a redaktorami Arkadiusz Radwan i Wojciech Rogowski. Czasopismo ukazuje się w cyklu półrocznym. Publikuje artykuły w języku polskim i angielskim z zakresu prawa i ekonomii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A. Redzik, Głos Prawa, Palestry czy adwokata Anzelma Lutwaka?, "Palestra" 2009, nr 3-4
  2. a b c d Anzelm Lutwak (1877-1942) i jego „Głos" - Głos Prawa - Przegląd Prawniczy Allerhanda, glosprawa.pl [dostęp 2020-06-17] (pol.).
  3. Redakcja - Głos Prawa - Przegląd Prawniczy Allerhanda, glosprawa.pl [dostęp 2020-06-17] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]