Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego
Ilustracja
Kamienica "Zur Kornecke", siedziba galerii
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lądek-Zdrój

Adres

Rynek 1
57-540 Lądek-Zdrój

Data założenia

2006

Dyrektor

mgr Tomasz Nowicki

Położenie na mapie Lądku-Zdroju
Mapa konturowa Lądku-Zdroju, w centrum znajduje się punkt z opisem „Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego”
Położenie na mapie gminy Lądek-Zdrój
Mapa konturowa gminy Lądek-Zdrój, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego”
Ziemia50°20′44,21″N 16°52′17,12″E/50,345614 16,871422
Strona internetowa

Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszegogaleria miejska mieszcząca się na rynku w Lądku-Zdroju w dawnym domu Michała Klahra starszego, rzeźbiarza, przedstawiciela śląskiego baroku. Została otwarta w 2006 r. Gromadzi i prezentuje eksponaty związane z historią miasta, uzdrowiska oraz gminy Lądek-Zdrój.

Kamienica "Zur Kornecke"[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy dom stojący w tym miejscu strawił wielki pożar, który wybuchł w Lądku-Zdroju w 1739 r. Zniszczeniu uległy wówczas 154 domy, a odbudowę miasta prowadzono do połowy XVIII w.[1]
Obecnie istniejąca kamienica zbudowana w stylu późnorenesansowym pochodzi z 2 poł. XVIII w.[2] Trójkondygnacyjny, podpiwniczony dom ustawiony jest do rynku ścianą szczytową.
Fasadę zdobi portal zwieńczony polichromowaną płaskorzeźbą z ukoronowaną figurą Madonny z Dzieciątkiem. Nad figurami mierzącymi 160 cm znajduje się kamienna, wykończona spiralnie z dwóch stron, draperia. U stóp Madonny łukowaty gzyms z główkami trzech puttów. Tuż nad wejściem widnieje gmerk artysty z datą "1723". Fasadę wieńczy płaskorzeźba z Okiem Opatrzności. Płaskorzeźba została wykonana w piaskowcu w roku 1741 lub 1742[3].
Według niektórych badaczy Madonnę nazywano polską ze względu na ikonograficzne podobieństwo do figury MB Kodeńskiej[2]. Większość źródeł podaje jednak jako inspirację wizerunek maryjny z Mariazell w Styrii, której kult był wówczas popularny w Hrabstwie kłodzkim (m.in. również w sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej)[1].
Do rodziny Michała Klahra należał od 1724 r., kiedy to rzeźbiarz wraz z żoną Katarzyną sprowadził się z Kłodzka do ówczesnego Bad Landeck. Oprócz mieszkania w kamienicy znajdowała się również pracownia. Michał Klahr Starszy mieszkał w niej i pracował do swojej śmierci w 1742 r. Po nim pracownię przejął syn Michael Ignatius Klahr. Wiadomo również, że podczas uroczystości Bożego Ciała rodzina Klahrów wystawiała przed domem specjalnie wykonany ołtarz[3].
Po 1945 r. w budynek pełnił rolę mieszkalno-handlową. Na parterze funkcjonowała przez dłuższy czas restauracja. Po 1989 r. mieściło się w nim kilka różnych sklepów i zakładów usługowych. W październiku 1992 r. na froncie budynku umieszczona została tablica upamiętniająca Michała Klahra. Okazją była 300 rocznica urodzin rzeźbiarza oraz inauguracja Roku Klahrowskiego[2].

small Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 24 lutego 1964 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

W 2006 r. budynek został poddany generalnemu remontowi i renowacji. Prace wykonała Gmina Lądek-Zdrój dzięki pozyskanym funduszom europejskim.
Parter budynku zajmuje w większej części sala wystawiennicza. Pierwszą wystawę, której tematem jest historia miasta, przygotował samorząd Lądka-Zdroju przy wsparciu Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz osób prywatnych, które udostępniły swoje zbiory. Wystawa prezentuje rozwój Lądka-Zdroju od średniowiecza po wiek XX przedstawioną na kopiach starych grafik i fotografii. Obejrzeć można archiwalne plany zabudowy i dokumenty oraz kolekcję dzieł sztuki, głównie rzeźb o tematyce sakralnej.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Studium środowiska kulturowego miasta i gminy Lądek-Zdrój, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie, red. Iwona Rybka-Ceglecka, t. I, ss. 31 i 52, Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego we Wrocławiu, Wrocław 1999
  2. a b c Krzysztof R. Mazurski Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie, "Sudety" Oficyna Wydawnicza Oddziału Wrocławskiego PTTK, Wrocław 1995, ISBN 83-85550-48-8
  3. a b Wojciech Ciężkowski Lądek Zdrój, s. 131, Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 1998, ISBN 83-7125-044-4
  4. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2013-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-27)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Materiały promocyjne Galerii Muzealnej im. Michała Klahra Starszego w opracowaniu Tomasza Nowickiego.