Igliczna (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy szczytu w Masywie Śnieżnika. Zobacz też: Igliczna w Górach Złotych.
Igliczna
Ilustracja
Igliczna widziana od zachodu
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 845 m n.p.m.
Pierwsze wejście w czasach przedhistorycznych
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Igliczna”
Ziemia50°14′27″N 16°45′06″E/50,240833 16,751667
Igliczna widziana ze Śnieżnika
Igliczna od północy

Igliczna (niem. Spitziger Berg, 1945 Stożek[1], 845 m n.p.m.) – góra w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w północno-zachodniej części Masywu Śnieżnika, na północny zachód od miejscowości Międzygórze[2].
Igliczna to niewielki ale wyniosły, stożkowaty szczyt o stromych zboczach i z wyraźnym szczytem, stanowi zakończenie długiego, bocznego ramienia odchodzącego na zachód od Czarnej Góry i Jaworowej Kopy przez Lesieniec[2]. Góra zbudowana jest z gnejsów, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, które w partii szczytowej, tworzą skalny grzebień wyrastający z rumowiska skalnego[2]. Na zboczach występują liczne skałki gnejsowe[2]. Charakterystyczny kształt góry i położenie na skraju Masywu Śnieżnika, który stromo opada w kierunku Rowu Górnej Nysy, czyni górę rozpoznawalną w terenie[2]. Szczyt pokryty prawie w całości gęstym lasem świerkowym regla dolnego z domieszką drzew liściastych[2]. Wzniesienie od północnej i zachodniej strony zasłania Międzygórze. Pod szczytem znajduje się popularne sanktuarium „Maria Śnieżna” i prywatne schronisko „Na Iglicznej”[2]. Późnobarokowy kościółek pątniczy wzniesiono w latach 1781-1782[2]. W pobliżu kościoła znajduje się droga krzyżowa, prowadząca na wierzchołek Iglicznej. Przez Igliczną przechodzą główne szlaki turystyczne Masywu Śnieżnika[2]. Szczyt jest doskonałym punktem widokowym na część ziemi kłodzkiej i otaczające ją pasma górskie.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu przechodzą następujące znakowane szlaki turystyczne:

Przy schronisku znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama Śnieżnika i Czarnej Góry.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nazwa na podstawie mapy Kotliny Kłodzkiej wydanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej i opublikowanej w czasopiśmie "Sudety" nr 5/2011
  2. a b c d e f g h i j k Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 110-112. ISBN 83-7005-341-6.
  3. Informacje zawarte na stronie PTTK Strzelin; dostęp: 3.08.2015

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]