Galeria Raster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Galeria Raster
Ilustracja
Główna sala galerii, fragment wystawy prac Karoliny Jabłońskiej (2019)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Data założenia

2001

Właściciel

Łukasz Gorczyca, Michał Kaczyński

Adres

ul. Wspólna 63

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Galeria Raster”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Galeria Raster”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Galeria Raster”
Ziemia52°13′34,3″N 21°00′34,2″E/52,226194 21,009500
Strona internetowa

Galeria Raster – prywatna polska galeria sztuki współczesnej z siedzibą w Warszawie, założona w 2001 r. przez Łukasza Gorczycę i Michała Kaczyńskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od kwietnia 2001 r. galeria mieściła się w niewielkim lokalu przy ul. Marszałkowskiej. Następnie – od września 2003 r. – znajdowała się w mieszkaniu przy ul. Hożej 42/8, funkcjonując początkowo jako Świetlica Sztuki Raster[2]. Od września 2011 r. siedziba Rastra znajduje się przy ul. Wspólnej 63[3]. Galeria uczestniczy w Warsaw Gallery Weekend.

Początki – Naświetlarnia i magazyn „Raster”[edytuj | edytuj kod]

Galeria stanowiła kontynuację wspólnych projektów Łukasza Gorczycy i Michała Kaczyńskiego – magazynu artystycznego „Raster” i garażowej galerii Naświetlarnia.

Magazyn „Raster” ukazywał się od 1995 roku. Do 1997 wydano jego 7 numerów. W 1997 r. pojawił się także w internecie. W listopadzie 2000 r. otrzymał własną domenę i funkcjonował w sieci jako tygodnik artystyczny o sztuce współczesnej. W „Rastrze” on-line prezentowane były krytycznie teksty o wystawach, wydarzeniach artystycznych, poczynaniach urzędników i szefów galerii, a także o nowych publikacjach i filmach dotyczących sztuki współczesnej. Pojawiały się w nim także regularnie fotoreportaże z bieżących wydarzeń artystycznych oraz reprodukcje dzieł twórców związanych z pismem. Specjalnością tygodnika była krytyka sztuki, obejmująca recenzje, komentarze, opinie o wydarzeniach, zapowiedzi wystaw[4].

Marszałkowska[edytuj | edytuj kod]

W skład artystów prezentowanych w początkowym okresie działalności nowo otwartej galerii wchodzili członkowie Grupy Ładnie (Rafał Bujnowski, Marcin Maciejowski, Wilhelm Sasnal), Sławomir Elsner, Magisters, Zbigniew Rogalski, Aneta Grzeszykowska, Jan Smaga, Zbigniew Libera, Agata Bogacka, Twożywo, Azorro i inni.

Pierwszą z wystaw, jakie miały miejsce na Marszałkowskiej, było „Życie codzienne w Polsce w latach 1999–2001”, prezentujące prace Wilhelma Sasnala. Latem 2002 roku odbyła się ponadto wystawa „Rowelucja”, będąca częścią wspólnego przedsięwzięcia kilku środowisk (Federacja Zielonych, Warsaw Car Killers, Independent.pl, „City Magazine”, klub „Aurora”, nnk.art.pl) na rzecz rozwoju społeczeństwa rowerowego w Warszawie[5].

Hoża[edytuj | edytuj kod]

Lokal w mieszkaniu w kamienicy na Hożej galeria współdzieliła z redakcją pisma „Lampa” i siedzibą wydawnictwa Lampa i Iskra Boża, dzięki czemu jej ówczesna działalność miała charakter interdyscyplinarny. Oprócz wystaw odbywały się tam wieczory literackie, spotkania, dyskusje oraz koncerty. Cyklicznie organizowano imprezę pod hasłem „Ulubiona sobota młodej inteligencji w Rastrze”.

W 2004 r. zorganizowano wystawę „Interkosmos”[6]. Składała się ona z prac fotograficznych i filmowych, obiektów oraz specjalnie przygotowanej instalacji Erika Bindera. Opierała się na odwróceniu perspektywy w dyskursie na temat podróży kosmicznych, zadając pytanie „Czy istnieje życie na Ziemi?”.

W 2005 r. zrealizowano projekt „Broniewski”[7]. Był on wieloczęściowym wydarzeniem artystycznym w którym brało udział kilkudziesięciu muzyków, artystów, intelektualistów i literatów. Postać i twórczość Władysława Broniewskiego stanowiła punkt wyjścia do rozważań na temat relacji między sztuką i państwem, niezależnością i władzą oraz na temat współczesnego sensu pojęcia patriotyzmu. Przy tej okazji wydano płytę „Broniewski”, zawierającą interpretacje utworów poety w wykonaniu m.in. zespołów Pustki, Andy czy Starzy Singers.

Jednocześnie galeria rozwinęła działalność międzynarodową, biorąc udział w kolejnych targach sztuki (odbywających się w Kolonii, Bazylei, Paryżu, Londynie, Wiedniu i Miami)[8] i organizując imprezy artystyczne w ramach projektu Villa. Także artyści reprezentowani przez Rastra coraz częściej pokazywali swoje prace za granicą.

W 2009 r. ukazała się Antlogia „Macie swoich krytyków”, która sumuje działalność „Rastra” – magazynu poświęconego sztuce najnowszej. Książka zawiera wybór tekstów z lat 1997–2004 – zarówno z art-zina, magazynu papierowego, jak i internetowego „tygodnika szybkiego reagowania” – a także kompletny „Słowniczek Artystyczny Rastra”, szczegółowy indeks, kalendarium oraz unikatowy materiał zdjęciowy[9].

Wspólna[edytuj | edytuj kod]

Mieszkanie na Hożej zamieniono jesienią 2011 r. na lokal po byłym salonie jubilerskim Orno. Pierwszą wystawą, zaprezentowaną w nowej siedzibie, było „Dilo Prirody” Evy Kotatkovej.

Galeria prowadzi także Raster Editions: własną księgarnię wydawnictw artystycznych i limitowanych edycji artystycznych – niskonakładowych, przystępnych cenowo fotografii, grafik, druków i obiektów, adresowanych zarówno do kolekcjonerów, jak i osób dopiero zaczynających przygodę ze sztuką współczesną. Dopełnieniem projektu jest program specjalnie przygotowywanych wystaw[10]. Prezentowane są na nich najnowsze prace artystów współpracujących z galerią, serie prac związane z publikacjami książkowymi, jak również ważne – i również dostępne na sprzedaż – materiały historyczne, bądź specjalne oferty prac znanych międzynarodowych twórców.

Artyści reprezentowani przez Galerię Raster[edytuj | edytuj kod]

Raster Editions[edytuj | edytuj kod]

Raster Editions to księgarnia wydawnictw oraz limitowanych edycji artystycznych, niskonakładowych, przystępnych cenowo fotografii, grafik, druków i obiektów, adresowanych zarówno do kolekcjonerów, jak i osób dopiero zaczynających przygodę ze sztuką współczesną. Dopełnieniem projektu jest program specjalnie przygotowywanych wystaw. Prezentowane są na nich najnowsze prace artystów współpracujących z galerią, serie prac związane z publikacjami książkowymi, jak również ważne – i dostępne na sprzedaż – materiały historyczne, bądź specjalne oferty prac znanych międzynarodowych twórców. Raster ukazuje sztukę współczesną w szerszym kontekście, pomaga ją zrozumieć, toruje jej drogę do domowych bibliotek i kolekcji.

Wybrane książki[edytuj | edytuj kod]

 • Antologia „Słynne pismo we wtorek” (wyd. Raster 2002)
 • „Michał Budny” (2003)
 • Maciej Sieńczyk, „Hydriola” (wyd. Raster i Lampa i Iskra Boża, 2005)
 • Zbigniew Rogalski, „Private spring” (wyd. Raster i Kunstverein Gottingen, 2005)
 • Waldemar Baraniewski, Marek Czapelski, „Architektura Rastra i okolic” (wyd. Raster 2007)
 • Zbigniew Rogalski, „Studium węgla” (wyd. Raster, Galeria Arsenał, 2010)
 • „D.O.M. POLSKI. Tło historyczne. Aktualne problemy. Perspektywy rozwoju.”, red (wyd. Raster i BWA Zielona Góra, 2010)
 • „Aneta Grzeszykowska LOVE BOOK”, (wyd. Raster, 2011)
 • Michał Budny „SANDPAPER” (wyd. Raster, Kunstverein für die Rheinlande und Westfalen, 2011)
 • „Fotografie”, red. Łukasz Gorczyca, Michał Kaczyński i Zbigniew Libera, (wyd. Raster, 2012)
 • „Schody”, red. Łukasz Gorczyca, Michał Kaczyński, (wyd. Raster i Nowy Teatr, 2013)

Seria Warszawa[edytuj | edytuj kod]

Seria wydawnicza „Warszawa” poświęcona jest szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej stolicy. Książki z tej serii ukazują się w ograniczonym nakładzie, w ręcznie wykonywanych płóciennych oprawach.

Płyty[edytuj | edytuj kod]

Teczki Raster Editions[edytuj | edytuj kod]

Teczki Raster Editions to kolekcjonerska seria wydawnicza towarzysząca programowi wystaw i wydarzeń w księgarni Rastra. Dzięki współpracy z artystami powstają oryginalne obiekty z pogranicza sztuki graficznej i edytorskiej. Każda z publikacji jest autonomicznym projektem artystycznym, natomiast wszystkie łączy forma autorskiej, sygnowanej przez artystę teczki, o stałych wymiarach, limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy. 

 • Billy Gallery, „On important things”
 • Bartek Materka, „Rear window”
 • Rafał Bujnowski, „Krzyże”
 • Michał Kaczyński, „Szczęśliwice”
 • Honza Zamojski, „Anakonda. Font specimen”
 • Aneta Grzeszykowska, „Katalog lalek”

Villa Raster[edytuj | edytuj kod]

Od 2006 r. Raster organizuje kolejne edycje projektu Villa[11]. Są to kilkudniowe wydarzenia artystyczne, mające na celu integrację twórców z różnych stron świata, ich wzajemną współpracę, wymianę artystycznych doświadczeń i idei. Na przełomie sierpnia i września 2006 roku odbył się pierwszy z serii międzynarodowy festiwal artystyczny rozgrywający się w przestrzeni prywatnej willi na warszawskiej Ochocie, obejmujący wystawy młodych artystów z 10 europejskich i amerykańskich galerii sztuki współczesnej, perfomanse, koncerty zespołów polskiej i angielskiej sceny niezależnej, spektakle berlińskich teatrów tańca, projekcje filmowe, imprezy muzyczne, wykłady i spotkania z artystami. Festiwalowi towarzyszyła publikacja albumowa. Kolejnymi realizacjami były Villa Reykjavik oraz Villa Tokyo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Galeria „Raster”. Culture.pl, sierpień 2006. [dostęp 2013-02-04].
 2. Raster Świetlica Sztuki. [dostęp 2013-02-12].
 3. Galeria Raster w nowej siedzibie przy ul. Wspólnej w Warszawie. gazeta.pl, 23 września 2011. [dostęp 2012-04-24].
 4. Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury, Kraków, 2006, s. 639-640.
 5. http://raster.art.pl/galeria/info/archiwum_wystawy/kalendarium_od_2001.htm [dostęp: 27.04.2012 r.]
 6. http://raster.art.pl/interkosmos/ [dostęp 27.04.2012 r.]
 7. http://raster.art.pl/broniewski/ [dostęp 27.04.2012 r.]
 8. http://raster.art.pl/galeria/wystawy/targisztuki.htm [dostęp: 27.04.2012 r.]
 9. Raster: Macie swoich krytyków. [dostęp 2013-03-08].
 10. Raster Editions. [dostęp 2013-01-26].
 11. https://web.archive.org/web/20161004135226/http://villaraster.com/ [dostęp: 27.04.2012 r.]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Andrea Bellini, Everything You Always Wanted to Know About Gallerists But Were Afraid to Ask, JRP Ringier, Zurich 2009, s. 243–251.
 • My, sklepikarze, Przekrój nr 46 (3464), s. 34–37, ISSN 0033-2488.
 • Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury, Kraków, 2006, s. 639–640.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]