Galeria sztuki współczesnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Galeria sztuki współczesnej (ang. contemporary art gallery), również Galeria współczesna - instytucja kulturalna, gdzie prezentowane są prace i artyści związani ze sztuką najnowszą. Określenie to stanowi odróżnienie od muzeów sztuki, w których to prezentowane są częściej dzieła o znaczeniu historycznym lub prezentacje kolekcji. Wyjątek stanowią muzea sztuki współczesnej oraz galerie sztuki współczesnej przy nich działające.

Niezależne galerie sztuki współczesnej mają często charakter komercyjny. W takich galeriach podczas wystaw i w okresie pomiędzy ich trwaniem odbywa się sprzedaż dzieł sztuki. Typowym przykładem takiej galerii jest Gallery Row w Los Angeles. W Polsce przykładem mogą być Fundacja Galerii Foksal w Warszawie, Galeria Starmach w Krakowie czy Galeria Ego w Poznaniu. Szczególnym przypadkiem komercyjnej galerii współczesnej jest vanity gallery, gdzie pobiera są opłaty od artystów za wystawiania ich pracy.

W Polsce istnieje silna tradycja galerii niekomercyjnych. Począwszy od Centr Sztuki Współczesnej przez dawne Biura Wystaw Artystycznych (BWA), galerie prywatne mające swój rodowód w niezależnym ruchu artystycznym aż po najnowsze galerie niezależne działające poza odgórnymi strukturami administracji, a także bez podległości prawom rynku.

Galerie sztuki współczesnej w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Centra Sztuki Współczesnej[edytuj | edytuj kod]

Wybrane galerie niekomercyjne[edytuj | edytuj kod]

Wybrane galerie komercyjne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]