Hełmówka rdzawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Galerina vittiformis)
Hełmówka rdzawa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

podziemniczkowate

Rodzaj

hełmówka

Gatunek

hełmówka rdzawa

Nazwa systematyczna
Galerina vittiformis (Fr.) Singer
Acta Inst. bot. Komarov. Acad. Sci., Pl. Crypt, ser. 2 6: 472 (1950)
Zarodniki

Hełmówka rdzawa (Galerina vittiformis (Fr.) Singer) – gatunek grzybów należący do rodziny podziemniczkowatych (Hymenogastraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Galerina, Hymenogastraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1838 roku Elias Fries nadając mu nazwę Agaricus vittiformis. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1935 roku Rolf Singer[1].

Ma ponad 20 synonimów. Niektóre z nich[2]:

  • Galera hypnorum var. rubiginosa (Pers.) J.E. Lange 1940
  • Galera rubiginosa var. hypnorum (Batsch) Rick 1938
  • Galerina muricellospora var. pachyspora (A.H. Sm. & Singer) Courtec. 1985
  • Galerina vittiformis var. albescens A.H. Sm. & Singer 1964
  • Galerina vittiformis var. pachyspora A.H. Sm. & Singer 1958

Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 2–6 mm, u młodych owocników stożkowaty, potem coraz szerszy, szerokostożkowaty lub wypukły. Jest higrofaniczny. W stanie wilgotnym powierzchnia naga, o barwie od brązowej do ciemnobrązowej, prążkowana do połowy promienia, w stanie suchym dwubarwna, jaśniejsza przy brzegu[4].

Blaszki

Wąsko przyrośnięte, dość rzadkie, z międzyblaszkami, o tej samej barwie co kapelusz[4].

Trzon

Wysokość 7–35 mm, grubość 0,5–1 mm, cylindryczny, kruchy. Powierzchnia u młodych owocników o barwie od białawej do żółtawej, w dolnej części brązowej, pokryta drobnymi, białawymi włókienkami. Podstawa z białą grzybnią[4].

Miąższ

Cienki, bez wyraźnego zapachu i smaku, niezmieniający barwy po uszkodzeniu[4].

Cechy mikroskopowe

Wysyp zarodników cynamonowobrązowy. Zarodniki 9–13 × 6–7 µm; migdałowate do szeroko wrzecionowatych, brodawkowate, w KOH pomarańczowobrązowe, amyloidalne. Podstawki 2–sterygmowe lub 4–sterygmowe. Pleurocystydy i cheilocystydy 40–75 × 5–15 µm, baryłkowate, z długą szyjką i zaokrąglony lub nieco ostrym wierzchołkiem, gładkie, cienkościenne, w KOH hialinowe. W strzępkach skórki kapelusza występują sprzążki[4].

Gatunki podobne

Hełmówka rdzawa jest jedną z bardziej pospolitych hełmówek. Charakteryzuje się drobnymi, białawymi włókienkami na trzonie, wyraźnie prążkowanym kapeluszem i brakiem zapachu. Jest jednak wiele podobnych morfologicznie gatunków hełmówek, stąd też dla pewnej identyfikacji wymagane jest badanie mikroskopowe. W badaniu tym hełmówka rdzawa charakteryzuje się dużymi cystydami z długimi szyjkami, drobnoziarnistymi zarodnikami i brakiem cystyd na powierzchni kapelusza. Bardzo podobna hełmówka mchowa (Galerina atkinsoniana) odróżnia się występowaniem cystyd na powierzchni kapelusza. Występują dwie formy hełmówki rdzawej; z podstawkami 2– lub 4–sterygmowymi[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Hełmówka rdzawa w Europie i Ameryce Północnej jest szeroko rozprzestrzeniona. Podano jej występowanie także w Nowej Zelandii i Antarktyce (na Szetlandach i Wyspie Króla Jerzego)[5]. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2003 r. podano 8 stanowisk[3]. Nowsze stanowiska podaje internetowy atlas grzybów. Zaliczona w nim jest do gatunków rzadkich i chronionych[6].

Naziemny grzyb saprotroficzny. Owocniki wyrastają w lasach wśród mchów od czerwca do października[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2019-04-28] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2019-04-28] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 259, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f Michael Kuo, Galerina vittiformis [online], Mushroom Expert [dostęp 2019-04-28].
  5. Discover Life Maps [online] [dostęp 2019-04-28].
  6. Nowe stanowiska hełmówki rdzawej w Polsce [online], grzyby.pl [dostęp 2019-04-28].