Galinstan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Galinstan – niskotopliwy stop eutektyczny galu, indu i cyny płynny w temperaturze pokojowej, zestala się w temperaturze około −20 °C. Dzięki temu, że jest mniej toksyczny, znajduje zastosowanie w termometrach zamiast rtęci lub stopu sodowo-potasowego (NaK). Nazwa pochodzi z sylab łacińskich nazw metali składowych: galium, indium, stannum.

Skład chemiczny[edytuj | edytuj kod]

  • 68,5% – gal
  • 21,5% – ind
  • 10% – cyna

Do galinstanu bywa stosowany dodatek bizmutu (maks. 2%) w celu poprawy płynności oraz antymonu (maks. 2%) w celu zwiększenie odporności na utlenianie. Ich obecność obniża też koszt produktu. Większy udział tych pierwiastków powoduje szybki wzrost temperatury topnienia[1].

Właściwości fizyczne[edytuj | edytuj kod]

Galinstan ze zniszczonego termometru, łatwo rozcierający się na szkiełku
ElectrolitIGalinstan.PNG

Galinstan w przeciwieństwie do rtęci zwilża skórę i szkło i jest od niej lżejszy, dlatego też nie zawsze może być użyty jako jej zamiennik. Komercyjnie wykorzystuje się go w termometrach, ale by mógł właściwie spełniać swoją rolę, wewnętrzną warstwę szklanej rurki pokrywa się tlenkiem galu. Ponadto nie nadaje się do użycia jako chłodziwo reaktora atomowego z powodu pochłaniania przez ind neutronów termicznych[potrzebny przypis].

Stosuje się go do wytwarzania luster teleskopów i jako chłodziwo w układach chłodzenia cieczą w komputerach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gerd Speckbrock, Siegbert Kamitz, Marion Alt, Heribert Schmitt: Low melting gallium, indium, and tin eutectic alloys, and thermometers employing same. Patent US6019509 (ang.). W: Google patents [on-line]. US Patent Office, 2000 (data pierwszeństwa: 1992). [dostęp 2015-01-03].