Gan HaYir Tower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gan HaYir Tower
Ilustracja
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Adres

71 Iben Gvirol Street, Tel Aviv

Architekt

Cnaan Elchanani Architects

Wysokość całkowita

100 m

Kondygnacje

26

Ukończenie budowy

1989

Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa konturowa Tel Awiwu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Gan HaYir Tower”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Gan HaYir Tower”
Ziemia32°04′57″N 34°46′49″E/32,082500 34,780278

Gan HaYir Tower (hebr. גן העיר, Gan Ha-Ir) – wieżowiec w osiedlu mieszkaniowym Cafon Jaszan, w mieście Tel Awiw w Izraelu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tel Aviv ZOO
Widok na kompleks budynków od strony ulicy Iben Gvirol
Pomnik upamiętniający miejsce zabójstwa premiera Icchaka Rabina

Władze miejskie Tel Awiwu kupiły tę ziemię w 1925 od mieszkańca arabskiej wioski Sumyel, Ibrahima Effendi. Według sporządzonego przez Patricka Geddesa planu rozwoju miasta na północ, w miejscu tym miał być wybudowany główny szpital miejski. Program budowy szpitala jednak nie powiódł się i władze miejskie postanowiły wykorzystać ten teren na działalność rolniczą. Istniejący tutaj sad przynosił jednak niskie zyski i w 1930 powołano specjalny komitet do zbadania możliwości dalszych inwestycji w tym rejonie. Prace komitetu przeciągały się, a tereny sadu zostały wykorzystane przez Arabów podczas rozruchów antyżydowskich w 1936. Przyśpieszyło to prace komitetu, który poszukiwał sposobu zagospodarowania tej ziemi.

W listopadzie 1939 utworzono w tym miejscu ogród zoologiczny Tel Aviv ZOO (utworzony w 1934 i dotychczas zajmujący tymczasowe siedziby, nie spełniające odpowiednich warunków do przetrzymywania zwierząt). Przy ogrodzie powstał Park Miejski (hebr. Gan HaYir)[1].

Wraz z rozwojem miasta pojawiały się nowe koncepcje wykorzystania tego zielonego obszaru położonego w samym centrum miasta. W 1966 w jego bezpośrednim sąsiedztwie wybudowano Ratusz w Tel Awiwie. Po długich dyskusjach zdecydowano się na stworzenie w tym miejscu nowoczesnego centrum rozrywkowo-kulturalno-handlowo-mieszkaniowego.

5 października 1980 zamknięto tutejsze ZOO[1]. W 1981 przyjęto projekt biura Cnaan Elchanani Architects, który zaprojektował centrum handlowe z wewnętrznym dziedzińcem i przyległym wieżowcem mieszkalnym. Na dachu centrum handlowego miał znajdować się otwarty park.

4 listopada 1995 Ronnie Akmpller z dachu centrum handlowego udokumentował amatorską kamerą zabójstwo premiera Icchaka Rabina. Przez następnych kilka lat, na południowej ścianie centrum zachowywano graffiti, które spontanicznie powstało w proteście po śmierci Rabina. Część z tego grafiti zachowano pod szkłem. Znajduje się ono tuż obok symbolicznego pomnika, znajdującego się w miejscu śmierci premiera.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Wieżowiec jest położony na niewielkim wzgórzu, przez co wydaje się być jeszcze wyższy niż jest w rzeczywistości. Budynek ma 26 kondygnacji i wysokość 100 metrów[2].

Najwyższe piętro ma duże szklane panoramiczne okna oraz częściowy szklany sufit. Rozciąga się stąd panorama na miasto i Morze Śródziemne. Na najwyższym piętrze znajduje się także basen kąpielowy[2].

W dolnej części budynku rozciąga się obszerne centrum handlowe o powierzchni 12 500 . Na dachu centrum handlowego umieszczono otwarty park oraz centrum kultury Enav. Całość stanowi integralną część kompleksu Gan HaYir Tower. Centrum handlowe posiada wewnętrzny dziedziniec, w którym urządzono park z rzeźbami.

Budynek jest połączony pomostem z Ratuszem Miejskim.

W budynku swoje siedziby mają następujące firmy: M. Schechter Development Ltd. oraz ESL - Eng. S. Lustig Consulting Engineers Ltd.[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Miejsca, których nie ma - ZOO. [w:] Tel Aviv-Yafo Municipality [on-line]. [dostęp 2010-04-14]. (hebr.).
  2. a b c Gan HaYir Tower. [w:] Emporis.com [on-line]. [dostęp 2010-04-14]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]