Gan HaYir Tower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gan HaYir Tower
Ilustracja
Państwo  Izrael
Miejscowość Tel Awiw
Adres 71 Iben Gvirol Street, Tel Aviv
Architekt Cnaan Elchanani Architects
Wysokość całkowita 100 m
Kondygnacje 26
Ukończenie budowy 1989
Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa lokalizacyjna Tel Awiwu
Gan HaYir Tower
Gan HaYir Tower
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Gan HaYir Tower
Gan HaYir Tower
Ziemia32°04′57″N 34°46′49″E/32,082500 34,780278

Gan HaYir Tower (hebr. גן העיר, Gan Ha-Ir) – wieżowiec w osiedlu mieszkaniowym Cafon Jaszan, w mieście Tel Awiw w Izraelu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tel Aviv ZOO
Widok na kompleks budynków od strony ulicy Iben Gvirol
Pomnik upamiętniający miejsce zabójstwa premiera Icchaka Rabina

Władze miejskie Tel Awiwu kupiły tę ziemię w 1925 od mieszkańca arabskiej wioski Sumyel, Ibrahima Effendi. Według sporządzonego przez Patricka Geddesa planu rozwoju miasta na północ, w miejscu tym miał być wybudowany główny szpital miejski. Program budowy szpitala jednak nie powiódł się i władze miejskie postanowiły wykorzystać ten teren na działalność rolniczą. Istniejący tutaj sad przynosił jednak niskie zyski i w 1930 powołano specjalny komitet do zbadania możliwości dalszych inwestycji w tym rejonie. Prace komitetu przeciągały się, a tereny sadu zostały wykorzystane przez Arabów podczas rozruchów antyżydowskich w 1936. Przyśpieszyło to prace komitetu, który poszukiwał sposobu zagospodarowania tej ziemi.

W listopadzie 1939 utworzono w tym miejscu ogród zoologiczny Tel Aviv ZOO (utworzony w 1934 i dotychczas zajmujący tymczasowe siedziby, nie spełniające odpowiednich warunków do przetrzymywania zwierząt). Przy ogrodzie powstał Park Miejski (hebr. Gan HaYir)[1].

Wraz z rozwojem miasta pojawiały się nowe koncepcje wykorzystania tego zielonego obszaru położonego w samym centrum miasta. W 1966 w jego bezpośrednim sąsiedztwie wybudowano Ratusz w Tel Awiwie. Po długich dyskusjach zdecydowano się na stworzenie w tym miejscu nowoczesnego centrum rozrywkowo-kulturalno-handlowo-mieszkaniowego.

5 października 1980 zamknięto tutejsze ZOO[1]. W 1981 przyjęto projekt biura Cnaan Elchanani Architects, który zaprojektował centrum handlowe z wewnętrznym dziedzińcem i przyległym wieżowcem mieszkalnym. Na dachu centrum handlowego miał znajdować się otwarty park.

4 listopada 1995 Ronnie Akmpller z dachu centrum handlowego udokumentował amatorską kamerą zabójstwo premiera Icchaka Rabina. Przez następnych kilka lat, na południowej ścianie centrum zachowywano graffiti, które spontanicznie powstało w proteście po śmierci Rabina. Część z tego grafiti zachowano pod szkłem. Znajduje się ono tuż obok symbolicznego pomnika, znajdującego się w miejscu śmierci premiera.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Wieżowiec jest położony na niewielkim wzgórzu, przez co wydaje się być jeszcze wyższy niż jest w rzeczywistości. Budynek ma 26 kondygnacji i wysokość 100 metrów[2].

Najwyższe piętro ma duże szklane panoramiczne okna oraz częściowy szklany sufit. Rozciąga się stąd panorama na miasto i Morze Śródziemne. Na najwyższym piętrze znajduje się także basen kąpielowy[2].

W dolnej części budynku rozciąga się obszerne centrum handlowe o powierzchni 12 500 . Na dachu centrum handlowego umieszczono otwarty park oraz centrum kultury Enav. Całość stanowi integralną część kompleksu Gan HaYir Tower. Centrum handlowe posiada wewnętrzny dziedziniec, w którym urządzono park z rzeźbami.

Budynek jest połączony pomostem z Ratuszem Miejskim.

W budynku swoje siedziby mają następujące firmy: M. Schechter Development Ltd. oraz ESL - Eng. S. Lustig Consulting Engineers Ltd.[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Miejsca, których nie ma - ZOO (hebr.). W: Tel Aviv-Yafo Municipality [on-line]. [dostęp 14 kwietnia 2010].
  2. a b c Gan HaYir Tower (ang.). W: Emporis.com [on-line]. [dostęp 14 kwietnia 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]