Ratusz w Tel Awiwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ratusz w Tel Awiwie
Ilustracja
Ratusz w Tel Awiwie
Państwo  Izrael
Miejscowość Tel Awiw
Adres Ibn Gabirol Street 69, Tel Aviv
Styl architektoniczny brutalizm
Architekt Menachem Cohen
Wysokość całkowita 52 m
Kondygnacje 14
Ukończenie budowy 1966
Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa lokalizacyjna Tel Awiwu
Ratusz w Tel Awiwie
Ratusz w Tel Awiwie
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Ratusz w Tel Awiwie
Ratusz w Tel Awiwie
Ziemia32°04′55″N 34°46′50″E/32,081944 34,780556

Ratusz w Tel Awiwie (hebr. בית עיריית תל אביב, Binjan irijat Tel Awiw) – budynek stojący przy Placu Rabina pełniący funkcję ratusza miasta Tel Awiw, w Izraelu.

Ratusz jest usytuowany przy Placu Rabina, w osiedlu Cafon Jaszan w Tel Awiwie. Na północ od ratuszu znajduje się wieżowiec Gan HaYir Tower z położonym przy nim parkiem miejskim. Wieżowiec jest połączony z ratuszem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawny ratusz miejski w Tel Awiwie
Nadmuchiwana kaczka na dachu ratuszu w Tel Awiwie

Władze miejskie Tel Awiwu początkowo miały swoją siedzibę w pomieszczeniach wieży ciśnień przy Rothschild Boulevard.

W 1928 zakupiono budynek hotelu przy ulicy Bialika 27, który przystosowano do potrzeb ratusza. Przez następnych czterdzieści lat biura miejskie mieściły się właśnie w tym budynku. Jednak potrzeby szybko rozrastającego się miasta przerosły możliwości tego niewielkiego budynku. Z tego powodu podjęto decyzję budowy nowego ratusza miejskiego.

Budynek został zaprojektowany w latach 50. XX wieku przez architekta Menachem Cohena, w stylu architektonicznym brutalizmu – nurt późnego modernizmu powstały w końcu lat 40. XX wieku. Projekt wybrano w 1957[1].

Ratusz miał powstać przy największym miejskim placu, który miał pełnić funkcje centralnego punktu dla imprez, zlotów, pokazów, festiwali i uroczystości państwowych odbywających się w mieście. Nad tym placem miała górować bryła nowoczesnego ratusza. Przebieg uroczystości politycy mogli obserwować z najwyższych pięter budynku. Według pierwotnego planu, wejście do ratuszu miało znajdować się od strony placu. Jednak wejście to jest rzadko używane (głównie z powodu problemów z dostępem dla osób niepełnosprawnych) i rolę głównego wejścia do ratuszu pełni wejście od strony ulicy Gabirol.

Uroczystości niepodległości Państwa Izraela

Przenosiny urzędów do nowego ratuszu trwały od 1966 do 1968. Nowy ratusz nie jest jednak własnością władz miejskich Tel Awiwu, lecz jest wynajmowany. Obecnie trwają przygotowania do gruntownej modernizacji ratusza, w tym rozważane są plany budowy podziemnego parkingu[1].

15 kwietnia 2008 grupa izraelskich artystów, za zgodą władz miejskich, umieściła na dachu ratuszu wielką nadmuchiwaną lalkę w kształcie kaczki. 3 października kaczkę zdjęto.

W budynku znajdują się także siedziby firm: Yaski-Alexandroni Architects i ESL – Eng. S. Lustig Consulting Engineers Ltd.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tel Aviv – Yaffo City Hall (ang.). W: Emporis.com [on-line]. [dostęp 12 kwietnia 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]