Garb Gielniowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Garb Gielniowski
Mapa regionu
Megaregion

Pozaalpejska Europa Środkowa

Prowincja

Wyżyny Polskie

Podprowincja

Wyżyna Małopolska

Makroregion

Wyżyna Kielecka

Mezoregion

Garb Gielniowski

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Polska:
woj. mazowieckie
woj. świętokrzyskie

Garb Gielniowski (342.32) – mezoregion w północnej części makroregionu Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Obejmuje pas wzniesień, ciągnących się z południowego wschodu (od Skarżyska-Kamiennej) ku północnemu zachodowi (do Gielniowa). Na zachodzie graniczy ze Wzgórzami Opoczyńskimi, na południu z Płaskowyżem Suchedniowskim, na wschodzie z Przedgórzem Iłżeckim, natomiast na północy z Równiną Radomską, należącą już do makroregionu Wzniesień Południowomazowieckich. Zajmuje powierzchnię około 515 km².

Wzgórza, zbudowane z piaskowców retycko-liasowych, wznoszą się na wysokości od 280 m na północnym zachodzie po nieco ponad 400 m n.p.m. na południowym wschodzie, gdzie najwyższym wzniesieniem jest wzgórze Altana o wysokości 408 m n.p.m. Ku wschodowi i północnemu wschodowi Garb Gielniowski opada progiem tektonicznym o wysokości 100-130 m. Wzniesienia porozcinane są dolinami górnych toków kilku rzek, m.in. Radomki i Drzewiczki, które w tym regionie mają swoje źródła[1].

Tereny Garbu Gielniowskiego są w znacznej części porośnięte lasami. Występują tu drzewostany bukowe, bukowo-jodłowe i mieszane. Ich fragmenty objęto ochroną jako rezerwaty przyrody.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mileska Maria Irena (red. nauk.): Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski, wyd. II, zmienione, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1992 ISBN 83-01-09822-8, s. 164