Gebre Krystos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gebre Krystos
nəgusä nägäst (król królów)
Cesarz Etiopii
Okres

1832

Poprzednik

Jozue IV

Następca

Sahle Dengel

Dane biograficzne
Dynastia

salomońska

Data śmierci

1832

Ojciec

Gebre Mesay

Rodzeństwo

Sahle Dengel

Gebre Krystos (gyyz: ገብረ ክሪስቶስ, pol: "Sługa Chrystusa") - cesarz Etiopii od 18 marca do 8 czerwca 1832[1]. Pochodził z dynastii salomońskiej. Był synem Gebre Mesaya, rzekomego potomka młodszego syna cesarza Fasiledesa, rządzącego Etiopią w XVII wieku.

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

Gebre Krystos był marionetkowym cesarzem, wyniesionym na tron w miejsce Jozuego IV przez regenta, enderasa Alego Małego, zarządcę prowincji Jedżu z plemienia Oromo. W niedługim czasie Gebre Krestos został zastąpiony przez Alego na tronie swoim bratem, Sahle Dyngylem. Od tego czasu przebywał na wygnaniu na wyspie Mitraha na Jeziorze Tana. Przedstawiciele duchowieństwa z Azazo potępili Sahle Dyngyla za jego przekonania religijne i przekonali regenta do przywrócenia Gebre Krystosa do władzy cesarskiej[2]. Panował on przez niecałe trzy miesiące, aż do swojej śmierci. Został pochowany w klasztorze Tekle Hajmanota w Adababay. Po jego śmierci nastąpiło interregnum, trwające kilka miesięcy aż do października 1832. Według Wallisa Budge'a Gebre Krystos mógł zostać otruty[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • H. Weld Blundell, The Royal chronicle of Abyssinia, 1769-1840 (Cambridge: University Press, 1922).
  • Wallis Budge, E. A. (1970) [1928]. A History of Ethiopia: Nubia and Abyssinia. Oosterhout, the Netherlands: Anthropological Publications.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rządził z krótką przerwą
  2. Weld Blundell: The Royal chronicle of Abyssinia, 1769-1840. Cambridge: University Press, 1922, s. 489.
  3. E.A. Wallis Budge: A History of Ethiopia: Nubia and Abyssinia. Oosterhout: Anthropological Publications, 1970, s. 481.