Geert Wilders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Geert Wilders
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 września 1963
Venlo

Przewodniczący Partii Wolności
Okres

od 22 lutego 2006

Przynależność polityczna

Partia Wolności

Geert Wilders (ur. 6 września 1963 w Venlo) – holenderski polityk. Członek Tweede Kamer (holenderskiej Izby Reprezentantów) od 1998, najpierw z ramienia liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), a od 2006 roku z Partii Wolności (PVV), której jest założycielem i przywódcą. W 2008 opublikował film Fitna krytykujący ideologię islamu.

Polityka wobec Izraela[edytuj | edytuj kod]

Wilders od 17. do 19. roku życia mieszkał w Izraelu, a następnie ponad 40 razy odwiedził ten kraj w ciągu 25 lat[1]. Podczas kolejnych podróży spotkał się z Arielem Szaronem i Ehudem Olmertem. Dla Wildersa Ariel Szaron oraz Margaret Thatcher stali się według jego słów przykładem do naśladowania[2]. Planował również opuszczenie Holandii oraz zamieszkanie na stałe w Izraelu, ponieważ czuł, że tam jeszcze „można pracować dla pieniędzy”[2]. Jako student Wilders pracował w fabryce chleba w moszawie[3], i za pierwsze zarobione pieniądze odbył podróż po Izraelu oraz okolicznych państwach. Jak sam określił, „czuję się, że pochodzę z Izraela”. W przemówieniu wyborczym w Tel Awiwie ujął to tak: „W ostatnich latach odwiedziłem wiele ciekawych krajów w regionie: od Syrii do Egiptu, od Tunezji do Iranu, od Turcji od Cypru, ale nigdzie nie mam tego specjalnego poczucia solidarności, kiedy stawiam swoją stopę na lotnisku Ben-Guriona na izraelskiej ziemi[2]. Po powrocie z Izraela dla tygodnika Der Spiegel Wilders powiedział: „możliwe, że moi przodkowie byli żydowskiego pochodzenia”[4].

Geert Wilders 8 maja 2008, w odpowiedzi na doniesienia mediów o pokoju między Izraelem a Palestyńczykami, powiedział, że w pełni popiera poglądy rewizjonistyczno-syjonistyczne[5]. Jest zadeklarowanym sympatykiem poglądów Zeewa Żabotyńskiego i przeciwnikiem zwrotu ziemi Palestyńczyków oraz niepodległego państwa Palestyny. Twierdzi, że wolne narody państw zachodnich powinny okazywać „głęboką wdzięczność” wobec Izraela[6].

W czerwcu 2009 roku Wilders powiedział w wywiadzie dla gazety Haaretz, że Izrael był „awangardą” dla Zachodu i jako taki w pierwszej linii stanął do obrony Europy przed „falą islamizacji”. Niestety, zdaje sobie z tego sprawę, że Europa i Unia Europejska pozostaje „jednostronnie przeciwko Izraelowi”. W wywiadzie, Wilders powiedział też, że opuścił w Kairze przemówienie prezydenta Obamy namawiającego do rozwiązań kompromisowych. W dniu 11 listopada 2009 przeprowadził konsultacje z niektórymi politykami w Izraelu w celu umocnienia więzi między nimi[7].

Dutch government should apologize for ‘passive’ attitude to WWII deportation of Jews. Rząd holenderski powinien przeprosić za bierność wobec deportacji Żydów w czasie II wojny światowej[8].

Polityka antyimigracyjna[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2012, na specjalnie stworzonej stronie internetowej, zamieścił zakładkę przeznaczoną do składania donosów na Polaków i innych Europejczyków z nowych krajów UE, w celu poprawienia notowań swojej partii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „De sterke wil van Wilders”. geertwilders.nl, now on WayBack machine: Web.archive.org. 14 October 2006. Archived from the original on 14 October 2006. Retrieved 31 May 2011.; De sterke wil van Wilders, Nieuw Israelietisch Weekblad, 3 oktober 2005.
  2. a b c Verliefd op Israël, de Volkskrant, 10 april 2007.
  3. Liphshiz, Cnaan. „Far-right Dutch politician brings his anti-Islam rhetoric back to Jerusalem”, Haaretz, 11 januari 2008. Geraadpleegd op 24 maart 2008.
  4. „But he lacked the money to get to Australia, his preferred destination, so he went to Israel instead. Wilders, who speculates that some of his ancestors were Jewish, felt completely at home upon his arrival in Israel.” (VERTALING: „Maar het ontbrak hem aan geld om naar Australië te gaan (...), dus ging hij in plaats daarvan naar Israël. Wilders, die het voor mogelijk houdt dat enkele van zijn voorouders joods waren, voelde zich in Israël meteen geheel thuis.”). Islam Critic Wilders: A Missionary with Dark Visions, Der Spiegel, 27 maart 2008.
  5. Geert Wilders (8 mei 2008). Israël is stootkussen van de jihad, in: de Volkskrant Type document: Ingezonden brief PVV-fractievoorzitter.
  6. Geert Wilders (8 mei 2008). Israël is stootkussen van de jihad, in: de Volkskrant.
  7. „Wilders prikt vorkje met Lieberman” De Pers, 11 november 2009.
  8. Geert Wilders Weblog, 2012.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]