Gehenna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy religii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Dolina Hinnom w 2007 r.

W Starym Testamencie[edytuj | edytuj kod]

Gehenna (hebr. גי(א)-הינום Gehinnôm, Dolina Hinnom) – dolina, która w czasach starożytnych wyznaczała granice miasta Jerozolimy. Znajdowała się za bramą miasta zwaną Hersit i była pierwotnie wysypiskiem śmieci[1], miejscem kremacji zwłok przestępców oraz tych, którym odmówiono z różnych względów normalnego pogrzebu.

W Dolinie Hinnom utrzymywano stale palące się ognie, na jej środku znajdowało się wzniesienie zwane Tofet, na którym król judzki Achaz złożył niegdyś bogu Molochowi w ofierze własnego syna. Od tego momentu w Biblii i w judaizmie Dolina Hinnom jest symbolem bałwochwalstwa, kultu fałszywego boga, hańby oraz niegodziwości. Ołtarz ofiarny w Dolinie Hinnom zniszczył późniejszy dobry władca królestwa Judy - Jozjasz, aby powstrzymać składanie ofiar Molochowi.[potrzebne źródło]

W Nowym Testamencie[edytuj | edytuj kod]

Słowo „gehenna" pojawia się w Nowym Testamencie 12 razy z tego 11 razy w wypowiedziach Jezusa. Jest ono zwykle tłumaczone jako piekło[2][3]. W czasach Jezusa stanowiła symboliczne miejsce. Według Nowego Testamentu jest miejscem przebywania osób odrzuconych przez Boga oraz cierpiących katusze w niegasnącym ogniu[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Nowy komentarz biblijny - List świętego Jakuba, Edycja św.Pawła 2011, s. 184
  2. Bogdan Ferdek Sekty i nowe ruchy religijne jako problem teologiczny 1997 130
  3. Encyklopedia katolicka. Towarzystwo Naukowe Lublin 1973
  4. Nowy komentarz biblijny - Ewangelia według świętego Łukasza, tom 2, Edycja św.Pawła 2012, s. 32